• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
AKÜ’de güneş enerjisiyle ilgili önemli çalışmalar yapılıyor
AKÜ’de güneş enerjisiyle ilgili önemli çalışmalar yapılıyor
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Güneş ve Rüzgar Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fatih Onur Hocaoğlu konuk olarak...
21 Ekim 2017 11:18
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Güneş ve Rüzgar Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fatih Onur Hocaoğlu konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Hocaoğlu çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Ülkemizdeki güneş enerjisi santrallerinin durumuyla ilgili bilgiler veren Hocaoğlu, “Ülkemizde 2016 yılı sonu itibariyle kurulu gücü 402 MW olan 34 adet güneş enerjisi santraline önlisans, kurulu gücü 12,9 MW olan 2 adet güneş enerjisi santraline lisans verilmiştir. Lisanssız elektrik üretim santrallerinin kurulmasıyla birlikte 2016 yılı sonu itibariyle güneş enerjili santral sayısı 1043 olarak görülürken bu santrallerin kurulu gücü ise 819,6 MW olup 2 adet lisanslı güneş enerjisi santrali ile birlikte toplam kurulu gücümüz 832,5 MW’a ulaşmıştır” diye konuştu.

“Üniversitemiz 8. Uluslararası Ege Enerji Sempozyumuna ev sahipliği yaptı”

AKÜ Güneş ve Rüzgar Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yaptıkları projelerle ilgili de bilgiler veren Hocaoğlu, “Adaptif bir güneş takip sistemi üzerinde çeşitli güneş panellerinin verimlilik analizi ve enerji tahmini isimli TÜBİTAK projesini gerçekleştirdik. Afyonkarahisar bölgesinde enerji verimliliği analizi, verimlilik arttırıcı yöntemlerin araştırılması projesini Zafer Kalkınma Ajansı’nın desteği ile yürüttük. Akdeniz Gençlik Ofisi tarafından tanınırlık verilen Yenilenebilir Enerji Sistemleri Uluslararası Yüksek Lisans Açma projemiz devam etmektedir. Güneş ve rüzgar enerjisinden verimli faydalanan pasif enerjili taşınabilir yapı tasarımı projemiz TÜBİTAK tarafından tescillendi. Üniversitemiz 8. Uluslararası Ege Enerji Sempozyumuna ev sahipliği yaptı. Bu etkinliği başarıyla gerçekleştirdik” şeklinde değerlendirmede bulundu.

İlimizin güneş potansiyelinin iyi olması nedeniyle güneş panellerinin kurulabileceğini kaydeden Hocaoğlu, bu panellerden yüksek oranda elektrik elde edilebileceğini vurguladı.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Elektrik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Güneş ve Rüzgar Enerjisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fatih Onur Hocaoğlu yayın dolayısıyla teşekkür etti. Akar ise Hocaoğlu’nun başarılı çalışmalarının devamını diledi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa