Afyon Gün Fm 99.9
 • Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Anayasa değişikliğinde Cumhurbaşkanına verilen yetkiler yetersiz”
“Anayasa değişikliğinde Cumhurbaşkanına verilen yetkiler yetersiz”
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına AKÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Yıldırım anayasa...
9 Mart 2017 14:04
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına AKÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Yıldırım anayasa değişikliği konusunda değerlendirmelerde bulundu.
“Yapılacak anayasa değişikliği gerçekleşse bile Cumhurbaşkanına verilen yetkiler yetersiz ve eksiktir” diyen Yıldırım, “Bizim seçilecek Cumhurbaşkanımızın ABD Başkanı kadar yetkisi asla olmayacaktır. Örneğin ABD Başkanı’nın uluslar arası anlaşmaların tek imzayla iptal yetkisi bizim Cumhurbaşkanımıza verilmemiştir. ABD Başkanında olan kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi(Başkanlık emri) bizim Cumhurbaşkanımızda hiç yoktur. Ancak kanun altında tüzüğe benzer kararname çıkaracaktır. Bu kararname kanunlara aykırı olamayacaktır. TBMM’den çıkan kanunlar geri gönderme yetkisi varsa da TBMM salt çoğunlukla geri gönderdiğinde Cumhurbaşkanı imzalamak zorundadır. Oysa Amerikan sisteminde bu oran 3/2’dir. Yani başkan lehindedir. Bizdeki yeni sistemde güç ve denge TBMM lehinedir” şeklinde konuştu.
“Yeni sistemde hükümet kurulamama sıkıntısı asla olmayacaktır”
“Yeni sistemde başarısız olan yönetim bürokratlarıyla birlikte gidecektir. Bunun için de bürokratlar gitmemek için daha başarılı çalışmak zorunda kalacaklardır” görüşünü dillendiren Yıldırım, “Krallıklarla parlamenter sistem uyumlu olduğu halde Cumhurbaşkanlığı sistemiyle uyumlu değildir. Cumhurbaşkanlığı sistemi getirilen yerde asla krallık, padişahlık geri getirilemez. Yeni sistemde halk Cumhurbaşkanını direkt kendisi seçeceğinden halkın istemediği kombinasyonlarla hükümetlerin kurulmasının önüne geçilecektir. Yeni sistemde zaten işleri yoğun olan bakanlar milletvekili olamayacağından bakanlık işlerine yoğunlaşacak, halkın istediği kanunlar TBMM’den daha kolaylıkla çıkacaktır. Böylece TBMM daha verimli çalışacaktır. Yeni sistemde Başbakan olmayacağından eski sistemde olan Başbakan-Cumhurbaşkanı çekişmeleri asla yaşanmayacaktır. Yeni sistemde hükümet kurulamama sıkıntısı asla olmayacaktır. Tarihte görülen TBMM üzerine çeşitli baskılarla milletin istemediği hükümetler kurulamayacaktır” diye değerlendirmede bulundu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa