• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Çocuklara bütünsel yaklaşım çok önemli”
“Çocuklara bütünsel yaklaşım çok önemli”
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Bilge Tam Gelişim Merkezi Yetkilisi Ferhan Çınar konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Çınar dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu...
6 Kasım 2017 13:43
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Bilge Tam Gelişim Merkezi Yetkilisi Ferhan Çınar konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Çınar dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve algıda soruna hareketin etkisi konusunda bilgiler verdi.

“Beden ve beyin bir bütündür” diyen Bilge Tam Gelişim Merkezi Yetkilisi Ferhan Çınar, “Günümüzde tıp camiasının gündeminde bile, ‘hastalıklara bütünsel yaklaşım, bütüncül sorgulama’ gibi konular var. O halde bir çocuk büyürken gözlemlenen pozitif yada negatif durumları tek başına değerlendirmek büyük bir yanılgıdır. 1982 yılında İsveçli Çocuk Psikiyatristi Christopher Gilleberg, 6 yaşındaki 3448 çocuğu motor algı ve dikkat eksiklikleri yönünden taradı ve uzunlamasına çalışmalar yaptı.Onun verileri gösterdi ki, dikkat, algı ve okul başarısızlığı gösteren çocukların çoğunda motor beceri eksikliği vardı. Doksanlı yıllarda İngiltere ve ABD’de dikkat ve algı sorunu yaşayan, orta ve üst sosyo-ekonomik sınıfa ait çocuklarda yapılan araştırma da bunu destekler nitelikteydi. Sonuç olarak dikkat eksikliği, hiperaktivite, okul başarısızlığı, güven eksikliği, içe kapanıklık ve disleksiyon gibi özel öğrenme güçlüğü yaşadığı düşünülen çocuklarda, sorgulama ve araştırma mutlaka bütünsel bir yaklaşımla olmalıdır. Değerlendirmelerde motor becerilerindeki yetersizliğin, dikkat, algı ve öğrenme sorunlarına yol açacağı unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

“Çocukları gelişim sürecinde dikkatle takip ediyoruz”

Bilge Tam Gelişim Merkezi olarak çocukları ve gençleri değerlendirmede NSP (Nöro sosyo-kültürel) yaklaşımlı bütünsel beyin ve yetenek analizi kullandıklarını kaydeden Çınar, “Çocukların motor becerilerinden tutun da, çoklu zeka düzeyi, dikkat ve algısı, özel yetenekleriyle duygusal durumuna varıncaya kadar, çocuk hakkında bütüncül verilere ulaşıyoruz. Yaşanan bir sıkıntı varsa nedenini bularak programlar oluşturup, gelişim sürecinde dikkatle takip ediyoruz” diye değerlendirmede bulundu.

1-7 Kasım tarihleri arasında Disleksi Farkındalık Haftası’nın kutlandığını belirten Çınar, bu konunun son derece önemli olduğunu kaydetti.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa