• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Gazlıgöl 5 bin yıldır şifa dağıtıyor”
“Gazlıgöl 5 bin yıldır şifa dağıtıyor”
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Gazlıgöl Termal Turizm İşletmecileri ve Yatırımcıları Dernek Başkanı Mustafa Başaran konuk oldu. Başaran Gazlıgöl’ün sularının tarihin en eski dönemlerinden bu yana insanlığa şifa dağıttığını söyledi....
15 Haziran 2020 14:20
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Gazlıgöl Termal Turizm İşletmecileri ve Yatırımcıları Dernek Başkanı Mustafa Başaran konuk oldu. Başaran Gazlıgöl’ün sularının tarihin en eski dönemlerinden bu yana insanlığa şifa dağıttığını söyledi.
Gazlıgöl Termal Turizm İşletmecileri ve Yatırımcıları Derneği’nin 2012 yılında kurulduğunu belirten Dernek Başkanı Mustafa Başaran, “Derneğimiz, Gazlıgöl bölgesinde bulunan işletmeciler ve yatırım yapan şirketlerin yönetim kurullarında bulunan kişiler tarafından Gazlıgöl’ün turizm alanındaki yerini daha iyi bir konuma getirebilmek amacıyla kuruldu. 8 yıldır faaliyetlerimize devam ediyoruz” diye konuştu.
“Gazlıgöl tarihin her döneminde şifalı sularıyla dikkat çekmiştir”
Gazlıgöl’ün sularının 5 bin yıldır insanlığa şifa dağıttığını belirten Başaran, “Bölgede yapılan kazılarda Yontma Taş Devri’nden ve Friglerden kalma eserler bulunmuştur. O tarihlerden bu yana Gazlıgöl şifalı sularıyla her dönem insanlara güzellik sunmuştur. Geçmişte tıp ilimi bu kadar gelişmediği için insanlar sorunlarına farklı yollarla çözümler aramışlardır. En doğa tedavi yöntemi ise kaplıca suları olmuştur. Dünyanın birçok yerinde kaplıcalar vardır. Gazlıgöl tarihin her döneminde şifalı sularıyla dikkat çekmiştir. Osmanlı döneminde de şu an Kızılay maden sularının olduğu yerden sular doldurulup saraya bu sular gönderilmiştir. Daha sonra Atatürk’ün emriyle Kızılay maden suyu tesisleri bölgede hizmete girmiştir. Uzun yıllardır yerli ve milli markamız olarak yaşamaya devam etmektedir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Artık yeni devre mülk yapılmasına izin verilmiyor”
Gazlıgöl bölgesinin turizm havzası olarak turizm imarının onaylanmaması nedeniyle yerel belediyelerin konut ruhsatı vererek hisseli gayrı menkul satışına izin vermesi neticesinde sorunlar yaşandığını söyleyen Başaran, “Bazı firmalar bu işi başarırken, bazıları başaramadılar. Başaramayanlar nedeniyle Gazlıgöl’de devre mülk problemleri yaşandı. Sonuç olarak bölgenin ismi olumsuz anıldı. Artık yeni devre mülk yapılmasına izin verilmiyor. Su da kontrol altına alındı. Bundan sonra bu tarz olumsuzlukların yaşanmasının önüne geçildi” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa