• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Hareket et, diyabetten uzaklaş”
“Hareket et, diyabetten uzaklaş”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Diyabet Hemşiresi Nimet Akad konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Akad diyabetle ilgili bilgiler verdi....
20 Şubat 2018 13:58
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Diyabet Hemşiresi Nimet Akad konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Akad diyabetle ilgili bilgiler verdi.

Diyabetin kontrol edilmediği zaman sıkıntılar yaratan ancak kontrol edildiğinde ise rahat bir hastalık olduğunu belirten Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Diyabet Hemşiresi Nimet Akad, “Midemizin arkasında pankreas bulunur. Bu organımız insülün salgılar. Pankreas az insülün salgıladığı zaman, salgılanan insülüne karşı vücudumuz direnç gösterip kullanamadığı zaman veya hiç insülün olmadığı zaman diyabet oluyoruz. Bunun tanısı şeker ölçümü ile konulur. Hiç şikayeti olmasa bile herkesin belli bir yaşta şeker kontrolünden geçmesi gerekir. Sabahleyin açlıkla ölçtüğümüz açlık kan şekeri sağlıklı bir insanda 80 ile 110 arasında olması gerekir. Tokluğumuzun ise 140’ın altında olması gerekir. Üç kez belli aralıklarla yapılan ölçümde şekerimiz 126 veya üzerindeyse diyabet tanısı konulur” şeklinde konuştu.

“Devlet hastanemizde Diyabet Okulumuz var”

Diyabete en fazla kiloların sebep olduğunu belirten Akad, “Vücut kitle indeksimizin 19-25 arasında olması lazım. Fazla kilo alıyorsak, hareketsiz yaşıyorsak ve spor yapmıyorsak risk altındayız demektir. Devlet hastanemizde Diyabet Okulumuz var. Diyabetli bireyler eğitim almak için okulumuza katılabiliyorlar. Uzman doktorlarımız diyabetli bireyleri eğitim için bizlere yönlendiriyorlar. Müracaat eden bireylere diyabetle ilgili önemli eğitimler veriyoruz. 20-25 kişilik gruplar var. Uzman doktorlarımızla beraber üç yarım günde eğitimimizi tamamlıyoruz. Katılan bireylere Sağlık Bakanlığı onaylı katılım belgelerini veriyoruz. Eğitime gelenler daha bilinçli oldukları için diyabeti kontrol altına almayı öğrenmiş oluyorlar” diye değerlendirmede bulundu.

“Hareket ve spor hayatımızda olmalı”

Diyabete karşı disiplinli bir yaşam öneren Akad, “Neler yememiz gerektiğini bilmeliyiz. Hareket ve spor hayatımızda olmalı. Televizyon ve bilgisayar karşısında uzun saatler hareketsiz kalınmamalı. Sağlıklı beslenmeyi asla ihmal etmemeliyiz” dedi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında diyabet tüm yönleriyle konuşuldu.

 

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa