Afyon Gün Fm 99.9
 • Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Hemşirelik insan sevgisiyle dolu bir meslektir”
“Hemşirelik insan sevgisiyle dolu bir meslektir”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Hemşireler Haftası dolayısıyla Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Tuğba Coşgun konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Coşgun hemşirelik...
9 Mayıs 2017 13:44
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Hemşireler Haftası dolayısıyla Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Tuğba Coşgun konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Coşgun hemşirelik mesleği ile ilgili bilgiler verdi.

Hemşireliğin insan sevgisiyle dolu, yoğun ve özverili çalışma şartları gerektiren, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslek olduğunu kaydeden Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Tuğba Coşgun, “Birey ve ailelerle ilk, en yakın ve en uzun süreli iletişimde olan meslek grubuyuz. Amacımız sadece tedavilerine destek olmak değil aynı zamanda sağlıklarını korumak, geliştirmek ve erken tanı için farkındalık uyandırmaktır. Bu mesleği yapmak isteyenler her şeyden önce yardım etmekten hoşlanan, sorumluluk duygusu yüksek, çabuk ve doğru karar verebilen, teniz, tedbirli, şefkatli, sevecen, bedence sağlıklı ve soğukkanlı bireyler olmalıdır” şeklinde konuştu.

“Avrupa’nın bile önünde giden bir lisansüstü eğitimine sahibiz”

Ülkemizde hemşirelik alanında üniversite eğitimine ilk olarak 1955 yılında Ege Üniversitesi’nde başlandığını belirten Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Eğitim Hemşiresi Tuğba Coşgun, “Avrupa’nın hiçbir yerinde yüksek lisans programı yokken 1968 yılında hemşirelik yüksek lisans programını Türkiye’de başlatmış bir mesleğiz. 1972’de ilk hemşirelik doktora programını açıp 1982’de ilk hemşire profesörünü yetiştirmiş bir alanız. Yani Avrupa’nın bile önünde giden bir lisansüstü eğitimine sahibiz” diye değerlendirmede bulundu.

“Artık erkeklerin de tercih ettiği bir mesleğimiz var”

“Hemşire denildiğinde kadınlar akla geliyor. Fakat artık erkeklerin de tercih ettiği bir mesleğimiz var” diyen Coşgun, “2007 yılında yasa değişikliği ile erkekler de hemşire olabilmektedirler. Kaldı ki sağlık memurluğu bölümü kapatıldı ve hemşirelik bu anlamda tek seçenektir. Ayrıca mesleğimizin çalışma alanları ve iş bulma imkanları oldukça geniştir” diye konuştu.

Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında hemşirelik tüm yönleriyle konuşuldu.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa