• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“İlk öğretmenlerimiz annelerimizdir”
“İlk öğretmenlerimiz annelerimizdir”
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Anneler Günü dolayısıyla annelerimizin hayatımızdaki yeri ve önemi konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul...
12 Mayıs 2018 15:45
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Anneler Günü dolayısıyla annelerimizin hayatımızdaki yeri ve önemi konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Tüm annelerin günlerini kutlayarak sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “İnsan yaşamı boyunca en çok birlikte olduğu varlıktır anne. Öyle ki bir toprağın filiz vermesi gibi dokuz ay karnında taşır sizi büyük bir zevk ve gururla. Kokusunu, suyunu verir. Doğum sonrası hep yanınızda yer alır. Bütün huysuzluklarınızı, öfkenizi ilk ona yansıtırsınız. Delilik çağlarımızın en çok tepinme alanıdır annelerimiz. Bağırırsınız, tepki gösterirsiniz, eleştirirsiniz, suçlarsınız. Kahkaha atarsınız, şımarırısınız, gözyaşı dökersiniz. Bunların ilk tanığı annelerimizdir. Tüm annelerimizin günleri kutlu olsun” diye konuştu.
“Anne merhamet demektir”
Anneliğin en yüce duygu olduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Yüce dinimizde annelerimizin öneminin altını kalın bir şekilde çizmiştir. Anne üretkendir, kutsaldır, sevgi ve şefkat doludur. Anne merhamet demektir. Kadınlarımızın birçok özelliği erkeklerden daha yüksektir. Yüce Allah kadına doğurganlığı vermiştir. Annelerimiz bizi karnında aylarca taşır, doğur ve büyütürler. Onların emeklerini ne yapsak ödeyemeyiz. Bizler hangi yaşa gelirsek gelelim daima annelerimizin çocuğu olarak kalırız. İlk öğretmenlerimiz annelerimizdir. Bütün annelerimizin günlerini kutluyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Dilimizde sadece annesi ölene bir sıfat verilmiştir”
Annelerin günlerini kutlayan Gazeteci Polat Yılmaz, “Dilimizde kullanılan, ‘öksüz’ ve ‘yetim’ sözcüklerine dikkat çekmek istiyorum. Annesi olmayana öksüz, babası olmayana ise yetim denir. Bu kelimelerin etimolojik olarak köklerine baktığımızda yetim kimsesiz, yalnız demektir ve Arapçadan dilimize geçmiştir. Öksüz ise öz be öz Türkçedir ve annesiz demektir. Babası ölene herhangi bir Türkçe sıfat yoktur. Dilimizde sadece annesi ölene bir sıfat verilmiştir. Türklerde anne bu kadar değerlidir. Annesi olan çocuk güvendedir, gelişmeye müsaittir. Annelik kültürümüzde çok önemlidir” diye görüşlerini açıkladı.
“Annelik en yüce duygudur”
İki kızı, eşi ve annesiyle birlikte yaşadığını belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Annelerimiz hayatımızı şekillendiren kişilerdir. Sadece insanlarda değil tüm canlılarda annelik duygusu yoğun yaşanıyor. Örneğin bahçede bir kedinin yavruladığına şahit oldum. O kedinin yavrularına nasıl kol kanat gerdiğini bizzat gözlemledim. Annelik en yüce duygudur. Anneler bizi yetiştirir, hayatı öğretirler. Annelerimize çok şey borçluyuz. Annelerimiz bizi dünyaya getirir ve şekillendirirler. Biz erkeklerin böyle bir durumu yok. Tüm annelerimizin günlerini kutluyor, sağlıklı günler diliyorum” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa