• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Korona virüs solunum yoluyla bulaşıyor”
“Korona virüs solunum yoluyla bulaşıyor”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Neşe Demirtürk konuk olarak katıldı. Demirtürk programda korona virüs konusunda...
28 Şubat 2020 10:05
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Neşe Demirtürk konuk olarak katıldı. Demirtürk programda korona virüs konusunda konuştu.
Korona virüslerin insanlar arasında hastalık yapabilen, bazı hayvan türlerinde tespit edilebilen geniş bir virüs ailesi olduğunu belirten Demirtürk, “Hayvanlar arasında dolaşan korona virüsler zaman içinde değişim göstererek insana bulaşma yeteneği kazanabilirler ve böylelikle insan olguları görülmeye başlar. Ancak bu virüslerin insanlar açısından tehdit oluşturması, insandan insana bulaşma yeteneği kazanmalarından sonra söz konusu olur” diye konuştu.
“Hastalığın ölüm olasılığı yaklaşık yüzde 3 civarındadır”
Kesin olarak kazanılmış hasta sayısının 27 Şubat itibariyle tüm dünyada toplam 82 bin 586 kişi olduğunu belirten Demirtürk, “Ölen hasta sayısı ise 2811’dir. Hastaların 78 bin 514’ü Çin’de bulunmaktadır. Hastalığın ölüm olasılığı yaklaşık yüzde 3 civarındadır. Çin dışında en çok vaka Güney Kore’de olup Avrupa’da en çok İtalya’da hasta bildirilmiştir. Ülkemizde şu ana kadar doğrulanmış bir hasta bulunmamaktadır” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Hastalığın şu anki bilgilere göre solunum salgıları ile bulaştığı düşünülmektedir”
“Hastalığın şu anki bilgilere göre solunum salgıları ile bulaştığı düşünülmektedir” bilgisini aktaran Demirtürk, “Hasta kişilerden öksürük, hapşırık, konuşma sırasında çevreye saçılan virüs içeren solunum salgısı damlacıkları, sağlam kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur. Hastalığın bu şekilde insandan insana bulaşması için yakın temas gereklidir. Ancak halen bulaştırıcılığın ne ölçüde olduğu bilinmemektedir. Bugünkü bilgiler ışığında hastalığın gıdalarla bulaşmadığı söylenebilir” şeklinde değerlendirmede bulundu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa