• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Öğretmen-aile ilişkisi çocuğun başarısını etkiler”
“Öğretmen-aile ilişkisi çocuğun başarısını etkiler”
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Özdilek Çocuk Kulübü Müdürü Ayşe Aktuğ konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Aktuğ, öğretmen-aile işbirliği konusunda değerlendirmelerde bulundu....
5 Ekim 2017 13:47
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Özdilek Çocuk Kulübü Müdürü Ayşe Aktuğ konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Aktuğ, öğretmen-aile işbirliği konusunda değerlendirmelerde bulundu.

“Günden güne yaşama şekillerimiz ve diğer insanlarla olan ilişkilerimiz değişime uğruyor” diyen Özdilek Çocuk Kulübü Müdürü Ayşe Aktuğ, “Bu değişimin doğal sonucu olarak da farklı şeylere ihtiyaç duymaya başlıyoruz. Bundan yaklaşık 50 yıl önce aileler geniş aile dediğimiz şekilde yaşıyor ve ailenin ihtiyaçları yine aile bireyleri tarafından karşılanıyordu. Ancak bugün toplumumuzda geniş aileler yerini çekirdek ailelere bıraktı. Değişen bu sosyo-ekonomik yapı sonucunda da aileler bir takım ihtiyaçlarını kendi içlerinde karşılayamaz oldular. Çalışan anne sayısının artmasına paralel olarak çocukların bakım ve eğitim için okullara gönderilmesi değişen aile yaşantısının en önemli gerçeğidir. Bunun sonucunda okula giden, özellikle bakım hizmeti veren kurumlara giden çocuk sayısı oldukça artmıştır. Aileler çocuklarını okula göndererek hem çocukları için hem de kendileri için farklı bir sosyal ilişki başlatmış oluyorlar. Bu ilişki de aile-çocuk-öğretmen ilişkisidir” diye konuştu.

“Okul kurallarına özenle uymaya çalışın”

Aile-çocuk-öğretmen ilişkisinde her öğenin ayrı bir önem taşıdığını vurgulayan Aktuğ, “Ancak bu öğelerin birbiriyle olan ilişkileri daha önemlidir. Bu nedenle aileler çocuklarını okula gönderdiklerinde çocuklarının sağlıklı bir ortamda eğitim alabilmeleri için bu ilişkinin de sağlıklı olmasına özen göstermelidirler. Eğer çocuğunuzun öğretmeni ile halen tanışmadıysanız bir an önce tanışmalısınız. Öğretmenin tarzını ve önem verdiği noktaları anlamaya ve bu noktalara özen göstermeye çalışın. Çocuğunuza öğretmeni ile ilgili olumsuz düşüncelerinizi aktarmayın. Bu tip sorunlarızı öğretmenin kendisiyle konuşarak halletmeye çalışın. Okuldaki aktivitelere ve toplantılara katılmaya çalışın. Bu etkinlikler hem öğretmeni daha iyi tanımanızı sağlayacak hem de kendinizi öğretmene tanıtma fırsatını size verecektir. Katıldığınız toplantılarda okula ve öğretmene iletmek, paylaşmak istediklerinizi iletin. Okul kurallarına özenle uymaya çalışın. Çünkü sınıf içerisinde okul kurallarının en önemli uygulayıcısı öğretmenlerdir. Bu kurallara uymadığınızda çocuğunuzun öğretmeni sizi uyaracaktır. Anlayışlı olmaya çalışın” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Aile-öğretmen ilişkisi çok önemli”

Aileleri uyaran Aktuğ, “Çocuğunuzun öğretmeni ile kurduğunuz sağlıklı ilişkide hem çocuğunuzun daha başarılı olması için bir ortam yaratmış olursunuz, hem de öğretmeni daha iyi tanımış olacağınız için kendinizi rahat hissedersiniz. Son dönemlerde ailenin, çocuğun okul başarısında önemli bir paya sahip olduğunu kanıtlayan birçok araştırma var. Uzmanlara göre aile-öğretmen ilişkisi ne kadar sağlıklı olursa çocuk-öğretmen ilişkisi de o kadar başarılı oluyor” dedi.

Özdilek Çocuk Kulübü’nde 1’nci sınıftan 8’nci sınıfa kadar çocuklara hizmet verdiklerini kaydeden Aktuğ sağlıklı bir aile-öğretmen ilişkisinin son derece önemli olduğunu belirtti.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa