• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
Otizm Eylem Planı’nın ilimizdeki uygulamaları konuşuldu
Otizm Eylem Planı’nın ilimizdeki uygulamaları konuşuldu
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zekai İnan ve Afyonkarahisar Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Kilci Kavas konuk olarak katıldı. Programda...
31 Ocak 2018 15:01
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zekai İnan ve Afyonkarahisar Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Kilci Kavas konuk olarak katıldı. Programda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılan Otizm Eylem Planı’nın ilimizdeki uygulamaları konuşuldu.

Otizm Eylem Planı’nın 2016-2019 yıllarını kapsadığını belirten Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zekai İnan, “Altı ayda bir toplantılarını yapmaktayız. Sekreteryalığı İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ilk toplantı 2017 yılı Haziran ayında, ikinci toplantı ise 2017 yılı Aralık ayında paydaş kurumlar ile birlikte gerçekleştirilmiştir. Bu paydaş kurumlar Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, YÖK Başkanlığı il temsilcileri ve otizm olan bireylere yönelik hizmetleri kapsayan sivil toplum kuruluşlarından oluşmaktadır” diye konuştu.

“Engelsiz Yaşam Merkezi Nisan ayında faaliyete girecek”

Maddi imkansızlıkları olan otizmli bireylere talep etmeleri halinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından sosyo-ekonomik destek verildiğini söyleyen İnan, “Ayrıca Bakanlığımızın gündüzlü, yatılı, resmi ve özel bakım merkezlerinde engellilere hizmet verilmektedir. İl Müdürlüğümüz tarafından yüzde 40 oranına sahip vatandaşlara yönelik Engelli Kimlik Kartı çıkarılmaktadır. Engelli Evde Bakım hizmeti kapsamında Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nda yüzde 50 ağır engelli evet ibaresi bulunan herhangi bir engel grubuna sahip olan ve 967.27 TL muhtaçlık sınırına sahip olan vatandaşlarımıza yönelik engellinin bakımını üstlenen kişiye net 1085.50 TL bakım ücreti verilmektedir. 19 yaş ve üzeri erkek zihinsel engellilere yönelik hizmete girecek olan Engelsiz Yaşam Merkezi Nisan ayında faaliyete girecektir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Derneğimizde birçok eğitim çalışması yapıyoruz”

Programda konuşan Otizm Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Afyonkarahisar Otistik Çocuklar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Kilci Kavas derneklerinin 2010 yılında kurulduğunu belirterek, “Amacımız otizm konusunda toplumda farkındalık oluşturmaktır. Bizler sadece belirli günlerde değil yılın her günü otizmle ilgili çalışmalar yapıyor ve otizm konusunda toplumda bilincin oluşmasını amaçlıyoruz. Otizmli çocuklarımızın eğitimlerini alabilmeleri konusu son derece önemli. Derneğimizde birçok eğitim çalışması yapıyoruz. Yanımızda olan tüm idarecilerimize ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Otizm konusunda daha fazla gelişme bekliyoruz” dedi.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen İnan ve Kavas yayın dolayısıyla Akar’a teşekkür ettiler. Akar ise otizmin sürekli gündemde tutulması gerektiğini belirterek İnan ve Kavas’a başarılar diledi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zekai İnan Gün FM Anı Defterine de görüşlerini yazarak imzaladı.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa