• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
Sigarayı bırak, sağlığa merhaba de
Sigarayı bırak, sağlığa merhaba de
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Deniz Fırat konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Fırat 31 Mayıs...
31 Mayıs 2018 14:17
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Deniz Fırat konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Fırat 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla sigaranın zararlarını anlattı.
31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’nün Dünya Sağlık Örgütü üye devletlerince 1987 yılından bu yana kutlandığı bilgisini aktaran İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Deniz Fırat, “Günümüzde her yıl dünya genelinde 5.4 milyon kişinin ölümüne neden olan ve yaygın bir hale gelen tütün kullanımının küresel olarak sağlık üzerine etkilerine dikkat çekilmesi amaçlanmıştır” diye konuştu.
“Özellikle de erkek nüfusta sigara bağımlılık oranı çok yüksek”
Araştırmalara göre ülkemizde sigaraya başlama yaşının 11-12’lerde olduğunu söyleyen Dr. Fırat, “Özellikle de erkek nüfusta sigara bağımlılık oranı çok yüksek. Sigaranın içerdiği nikotin, tıpkı amfetamin, kokain, eroin gibi zihni ve ruh halini değişikliğe uğratan, bağımlılık yapan bir maddedir. Beynin haz yollarını etkileyerek dopamin salgılatır. Dopamin kişiye yalancı bir keyif verir. Kişi bu keyfi tekrar yaşamak için giderek artan miktarlarda sigara içer. Kısa bir süre sonra da beyin nikotine bağımlılık kazanır. Bahsettiğim keyfi yaşamak için her gün bir adet sigara tüketen kişiyi sigara bağımlısı kabul etmek gerekir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Bu yılki tema tütün ve kalp hastalıkları”
31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü’nün bu yıl ki temasının, tütün ve kalp hastalıkları olarak belirlendiği bilgisini ileten İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Deniz Fırat, “Bu yıl ki etkinliklerde tüm dünyada ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları ve kardiyovasküler hastalıklar ile tütün kullanımı arasındaki ilişkiye dikkat çekilecektir. Tütün kullanımı, hem kadınlarda hem erkeklerde koroner kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon ve periferik vasküler hastalıklar açısından değiştirilebilir risk faktörlerinin başında gelmektedir. Tütün kullananlarda kalp hastalığı riski kullanmayanlara göre 2-4, inme riski de 2-3 kat daha fazladır. Bu risk gençler de dahil tüm yaş gruplarını kapsamaktadır” diye konuştu.
Sigara kullananlara bırakmaları çağrısında bulunan Dr. Fırat, ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve sigara bırakma poliklinikleri ile destek sağlandığını sözlerine ekledi.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Fırat yayın dolayısıyla teşekkür etti. Akar ise Fırat’a çalışmalarında başarılar diledi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa