Afyon Gün Fm 99.9
 • Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
Türk Sineması’nda Afyonkarahisar konuşuldu
Türk Sineması’nda Afyonkarahisar konuşuldu
Gün FM’de ayda bir yayınlanan Geçmiş Zaman Olur Ki isimli programın Nisan ayı programı dinleyicileriyle buluştu. Tarihçi-Yazar Hasan Özpunar ile Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda...
12 Nisan 2017 12:34
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır

Gün FM’de ayda bir yayınlanan Geçmiş Zaman Olur Ki isimli programın Nisan ayı programı dinleyicileriyle buluştu. Tarihçi-Yazar Hasan Özpunar ile Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda Türk Sineması’nda Afyonkarahisar konuşuldu.
“Tarkan-Gümüş Eyer Seydiler’de çekilmiştir”
1970’li yıllarda Türk Sineması’nda farklı mekanlarda sinema filmlerinin çekilmeye başlandığını kaydeden Tarihçi-Yazar Hasan Özpunar, “Bu yıllarda Türk Sineması’nda mekan olarak öne çıkan yerlerden birisi de İsçehisar ilçemize bağlı Seydiler kasabasıdır. Daha önce çizgi roman kahramanı olarak tanıdığımız Tarkan serisinin Gümüş Eyer isimli filmi 1970 yılında Seydiler’de çekilir. Seydiler doğal yapısıyla bu tarz filmler için bulunmaz bir yerdir. Peribacaları ve doğal görünümüyle Seydiler ilimiz için görülmesi gereken alanlardan biridir. 1970 yılında Tarkan Gümüş Eyer isimli film Arzu Film yapımında Mehmet Aslan’ın yönetmenliğinde Seydiler’de çekilir. Filmde başrolde ünlü oyuncu Kartal Tibet yer alır. Ayrıca Reha Yurdakul, Bilal İnci gibi dönemin önemli oyuncuları da filmde rol alırlar. Film genellikle Seydiler’de geçmekle birlikte İhsaniye ilçesi yakınlarındaki Göynüş Vadisi, Eskişehir Yazılıkaya da filmde kullanılan mekan olarak göze çarpmaktadır. 90 dakikalık süresiyle fantastik Türk filmlerinin örneklerinden biri sayılan Tarkan-Gümüş Eyer’de böylece Afyonkarahisar’da çekilen filmler arasında yerini almıştır” şeklinde konuştu.
“Açlık filminde Türkan Şoray başroldedir”
1974 yılında yine Seydiler’de Açlık isimli bir filmin daha çekildiğini kaydeden Özpunar, “Yönetmenliğini Türk Sineması’nın ilk kadın yönetmeni Bilge Olgaç’ın üstlendiği Açlık isimli filmde Türk Sineması’nın Sultan’ı Türkan Şoray başrolde oynamıştır. Şoray’ın yanı sıra tiyatrocu Mehmet Keskinoğlu, Hüseyin Kutman ve Mümtaz Ener gibi tanınmış oyuncular da filmde rol almışlardır. Türkan Şoray’ın fimleri arasında nitelikli olarak öne çıkan bu filmin yönetmeni Bilge Olgaç yıllar sonra yalnız yaşadığı evinde sobadan çıkan yangın sebebiyle hayata veda eder” diye değerlendirmede bulundu.
Afyonkarahisar’da çekilen sinema filmlerinin ve dizilerin ayrıntılarıyla konuşulduğu programda sinema filmlerinde kullanılan şarkılara da yer verildi.
Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir yerel tarihe ilgisi olan herkesi Geçmiş Zaman Olur Ki isimli programı dinlemeye davet etti.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa