• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Varis toplumun yüzde 10’unu etkiliyor”
“Varis toplumun yüzde 10’unu etkiliyor”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Eskişehir’de özel muayenehanesinde görev yapan Kalp ve Damar cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Metehan Kılıç konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in...
21 Kasım 2017 15:33
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Eskişehir’de özel muayenehanesinde görev yapan Kalp ve Damar cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Metehan Kılıç konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Kılıç varis hastalığı ile ilgili bilgiler verdi.

“Halk arasında varis olarak bilinen rahatsızlığın tıbbi adı venöz yetmezliktir” diyen Kalp ve Damar cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Metehan Kılıç, “Bacak toplar damarlarımızın yetmezliğiyle gelişen rahatsızlıklar bütününü ifade eder. Vücudumuzdaki tüm organlarda olduğu gibi bacak toplar damarlarımızın da kendilerine ait normal bir fizyopatolojileri vardır. Belli bir çaptadırlar, belli aralıklarla içlerinde bulunan kapa yapıları sağlamdır. İçlerinde dolaşan kan basıncı seviyeleri belli düzeylerdedir. Damar çapının genişlemesi, damar içindeki kapakların bozulması, bu nedenle kan akış yönünün tersine dönmesi, damar duvar yapısının sağlamlığında bozulma, kan basıncında anormal artma olması gibi durumlarda venöz yetmezlik gelişir” şeklinde konuştu.

“Kadınlarda daha sık görülür”

Varisin sanıldığının aksine toplumda oldukça geniş bir kesimi etkileyen, yaşam kalitesinden bozulma, estetik kaygılar, iş gücü kayıplarına yol açan ciddi bir rahatsızlık olduğunu belirten Kılıç, “Yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 10’una yakın kısmı bu hastalıktan etkilenir. Kadınlarda daha sık görülür. Genişlemiş koyu renkli damarların oluşması, bacak cilt renginde koyulaşmalar, bazen ciltte yara gelişimi gibi gürültülü tablolardan, akşamları artan ayak bilek ve ayak sırtından şişmeler, bacaklarda ağırlık hissi, bacak bilek ağrısı gibi basit görülebilecek belirtilere kadar değişebilen tablolar şeklinde ortaya çıkabilir” diye değerlendirmede bulundu.

“Renkli doppler ultrasonografiyle tanı koymaya çalışıyoruz”

Kendilerine başvuran hastalarla ilgili yaptığı uygulamalardan söz eden Kılıç, “Biz başvuran hastalarımızla yakınmaların, belirtilerin, aile özelliklerinin, geçmiş ve halen bulunan rahatsızlıkların ayrıntılı olarak konuşulması sonrası fizik muayene ve renkli doppler ultrasonografiyle tanı koymaya çalışıyoruz. Varis belirti ve bulgularının, hastanın yakınmaları, fizik muayene ve renkli doppler ultrasonografi ile desteklenmesiyle tanımız kesinleşiyor. Ultrasonografi ile ilgili toplardamar çaplarındaki artış, toplardamarların özel bölgelerindeki kapak yapılarının bozulmasına bağlı kanın geri kaçması anlamına gelen reflü miktar ve süresini tespit etmiş oluyoruz” dedi.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Kalp ve Damar cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Metehan Kılıç yayın dolayısıyla Akar’a teşekkür etti. Akar ise Kılıç’ın çalışmalarında başarılar diledi.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa