• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Vücut şekillendirme ameliyatları AKÜ’de yapılıyor”
“Vücut şekillendirme ameliyatları AKÜ’de yapılıyor”
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Plastik ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım konuk olarak katıldı. Gün FM Genel...
2 Kasım 2017 13:52
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Plastik ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alpagan Mustafa Yıldırım konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programda konuşan Yıldırım alanıyla ilgili bilgiler verdi.

Vücut şekillendirme ameliyatlarına değinen Yıldırım, “Bu ameliyatlar daha çok obez bir vücudu zayıflatma amacıyla kullanılıyor. Liposuctin (liposakşın) denilen bir metal tüp vasıtasıyla küçük bir kesiden girerek yağların emilme yöntemi uygulanıyor. Bu yöntemle özellikle belli bölgelerdeki yumrular varsa alınabilir ve vücuda şekil verilebilir. Bunun dışında daha büyük şekillendirmelerde deriyi de almak gerekir. Hastanemizde bu operasyonlar da yapılıyor. Bu ameliyatların yapıldığını kamuoyunun bilgilerine sunuyorum” şeklinde konuştu.

“Yaralar ihmale gelmez”

Yaranın doku bütünlüğünün bozulması olduğunu kaydeden Yıldırım, “Dokumuz deriyle kaplıdır. Deri, altındaki dokuları korur. Bu doku bütünlüğünün bozulması ile yara oluşur. Bu bir kesilmeyle, düşmeyle olabilir. Bunun her bir şekline yara denir. Yara genel bir kavramdır. Yaralar kazalara, silahlara, trafik kazalarına, kesilmeye, düşmeye, kimyasal maddelere, elektriğe ve benzeri etkenlere bağlı olabilir. Vücudumuzun herhangi bir yerinde yara oluşmuşsa mutlaka doktora başvurmalıyız. Yaralar ihmale gelmez” dedi.

“Yarayı gözlemlemek lazımdır”

Yaranın temiz tutulması gerektiğini belirten Yıldırım, “Yarayı çok fazla kapatıp günlerce açmamak doğru değildir. Yarayı gözlemlemek lazımdır. Tüm yaralar iltihaplanabilir. Hatta hiç kanamayan yaralar bile iltihap kapabilir. Bu nedenle yarayı temiz tutmalıyız. Yaralanan bölgeyi suya tutup temizledikten sonra ütüyle ısıtılıp steril edilmiş bir tülbentle sarabiliriz. Hemen ütüden sonra değil biraz bekledikten sonra sarılabilir. Yoksa yanık oluşur. Bu durum doktora ulaşma ihtimali yoksa yapılabilir. Ama doktora başvurulması daha doğrudur” diye bilgi verdi.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Yıldırım yayın dolayısıyla Akar’a teşekkür etti. Akar ise Yıldırım’ın çalışmalarında başarılar diledi.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa