• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Yıldırım Kemal Şehitliği’ni öğrencilerimiz mutlaka ziyaret etmeli”
“Yıldırım Kemal Şehitliği’ni öğrencilerimiz mutlaka ziyaret etmeli”
Gün FM’de yayınlanan Geçmiş Zaman Olur ki programının Mart ayı bölümü yayınlandı. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sundukları programda Büyük Taarruz kahramanı Yıldırım Kemal ...
7 Mart 2018 13:00
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Geçmiş Zaman Olur ki programının Mart ayı bölümü yayınlandı. Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar ve Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sundukları programda Büyük Taarruz kahramanı Yıldırım Kemal  hakkında bilgiler paylaşıldı.

“Yıldırım Kemal ismini duyduğum çocukluk yıllarımdan itibaren onu hep ulaşılmaz bir kahraman gibi gördüm. Hala da benim için öyledir” diyen Araştırmacı-Yazar Hasan Özpunar, “1898 yılında İzmir’de Namazgah mevkiinde Abdullah Efendi Mahallesi’nde dünyaya gelen Yıldırım Kemal, emekli bir asker olan İzmir Nüfus Müdürü Hasan Askeri Bey’in oğludur. İlk tahsilini İzmir’de tamamladıktan sonra İstanbul Yüksek Baytar Okulu’nda okumuştur. Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla, 1916’da Yedek Subay Talimgahı’na girerek 1917’de yedek subay olur” diye konuştu.

“Sevdiklerini geride bırakarak Kuvayı Milliye’ye katıldı”

Yıldırım Kemal’in İzmir’in işgaline tanık olduğunu belirten Özpunar, “Anasını, babasını, kardeşlerini ve sevdiğini geride bırakarak Kuvayı Milliye’ye katıldı. Önce İzmir, Manisa, Aydın, Balıkesir ve Bursa çevresinde çete reisliği, daha sonra da Süvari Teğmen rütbesiyle 57. Tümen Emir Subaylığı ki bu sırada Denizli, Çal, Çivril savaşlarına katıldı. İnönü, Eskişehir, Sakarya muharebelerine katıldı. Bu muharebelerde gösterdiği yararlılık ve kimi gün 3 yere birden baskın düzenlemesi sebebiyle kendisine, ‘Yıldırım’ lakabı verildi. Sonrasında 5. Süvari Kolordusu 2. Süvari Alayı 3. Bölük Takım Komutanlığı ve Konya İnzibat Subaylığı görevlerinde bulundu” şeklinde bilgi verdi.

“27 Ağustos 1922 günü Yıldırım Kemal ve arkadaşları şehit oldular”

Büyük Taarruz’un başladığı günlerde Yıldırım Kemal’in hastalığı sebebiyle Konya’da Askeri Hastane’de yattığını kaydeden Özpunar, “Bağlı bulunduğu Konya Ilgın’daki Süvari Kolordusu’nun Büyük Taaruz’a katılmak için hareket ettiğini duyunca hastalığına aldırmadan hastaneyi terk ederek yol üstünde bir köylüden senet karşılığı aldığı atıyla birliğine yetişti. Amacı İzmir’e giren ilk süvari birliğinin arasında yer almaktı. Kendisini oğlu gibi seven Süvari Kolordu Komutanı Fahrettin Paşa’dan aldığı görev eski adı ile Küçükköy, bugünkü adıyla Yıldırım Kemal’deki tren istasyonuna baskın yaparak buradaki Yunan birliğini etkisiz hale getirmekti. 27 Ağustos 1922 günü Yıldırım Kemal ve arkadaşları bu kutsal vazife uğruna şehit oldular. Ruhları şad olsun” diye konuştu.

Aynı zamanda Rehber ve Alan Kılavuzu da olan Özpunar ilimizdeki tüm şehitliklerin özellikle öğrencilerimiz tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gerektiğini vurguladı.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir ise Yıldırım Kemal ve tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla andıklarını kaydetti.

 


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa