passo
1 Mayıs emek günü

1 Mayıs emek günü

Emekçilerin bayramı 1 Mayıs virüs engeline takıldı.1Mayıs tarihine kısa bir göz atalım önce. Yıl 1856, Ameleler Avusturya’nın Melborn kentinde, 8 saatlik çalışma süresi için yürüyüş yaptı. İlk 1 Mayıs yürüyüşüdür bu. Yıl 1886 ve bu kez yer ABD’nin Şikago kenti. 500 bin işçi 12 saatlik çalışmaya karşı yürür. Amaçları bir günlük tatil ve günde 12 […]

Emekçilerin bayramı 1 Mayıs virüs engeline takıldı.1Mayıs tarihine kısa bir göz atalım önce.

Yıl 1856, Ameleler Avusturya’nın Melborn kentinde, 8 saatlik çalışma süresi için yürüyüş yaptı. İlk 1 Mayıs yürüyüşüdür bu.

Yıl 1886 ve bu kez yer ABD’nin Şikago kenti. 500 bin işçi 12 saatlik çalışmaya karşı yürür. Amaçları bir günlük tatil ve günde 12 yerine 8 saat çalışmadır.

Yürüyenlerin yarısı beyaz, diğer yarısı siyahtır. Beyaz ve siyahlar birlikte hareket etmiştir. Ancak baskı ile sonuçlanır bu eylem 4 idam 4 işçi ise ağır hapis cezası alır.

Ülkemizde ise 1 Mayıs ilk defa 1923’de kutlanmıştır.

22 Nisan 2009’da resmi bayram ilan edilmiştir.

YAŞ 12

MESAİ 16 SAAT

ÜCRET YARIM

Emek ile sermaye arasındaki çelişkiden çıkmıştır 1 Mayıs..

Sanayileşmenin ilk yıllarında kentleşme başlamıştır. Köylerden kentlere göç edenler işçi sınıfına dahil olur. İlk başlarda işçi az olduğundan ücretler iyidir. Küçük toprak sahibi köylüler dahi işçi olmaya başlar. Fakat zamanla göçlerin artması ile potansiyel işçi de artırmıştır. Bu emek rekabetine yol açmıştır. Dolayısı ile işveren ücretleri azaltma politikası izlemiştir.

Sermayedarlar emek ücretini aşağı çekmek adına çocuk işçi almıştır. Fabrikalarda 12 yaşa düşen işçiler 16 saat çalışmıştır Sermaye kadın işçileri istihdam ederek yarı ücret vermişlerdir. Çalışma çağındaki erkekler bu kez işsiz kalmıştır. Ya da ücretleri aşağıya çekilmeye çalışılmıştır. Ayrıca işyerleri sağlıksız ve tehlikelidir. İş güvenliği ve güvencesi yoktur. Yetersiz beslenme ve olumsuz çalışma şartları ölümlere neden olmaktadır. Emekçiler varoşlarda sağlıksız yaşamaktadır. Genç nüfus ölümü emekçiler arasında yaygındır.

KAPİTALİST ANLAYIŞ SÜRÜYOR

1950’den sonra ortaya çıkan gelişmiş ülkelerde bir nebze işçi hakları oluşur. O yıllarda yine devlet sermayenin yanındadır. Buna rağmen emekçilerin az da olsa hak almayı başarabilmiştir. Bunun birinci nedeni yüzyıl süren mücadele. İkinci nedeni ise kısa süren refah devletleridir.

Daha doğrusu “sosyal demokrat” iktidarlardır. Ya da onların dünya siyasetini yönlendirmesidir.Bugün kapitalist anlayış aynı hızla devam etmektedir. Fakat emekçi hareketleri yok olma seviyesindedir. Ülkemizde sendikalaşma oranı yüzde 12 civarındadır.Ancak mevcut sendikalarda menfaat yuvası derneklere dönüşmüştür.Artık emekçi sınıfı gün geçtikçe yok olmaktadır.

VİRÜSLÜ BİR MAYIS

İlk kutlandığı günden bu yana dünyanın dört bir yanında benzer taleplerle, siyasal iktidarların emek düşmanı politikalarına, ekonomik ve sosyal hak gasplarına karşı alanlara çıkılarak kutlanan 1 Mayıs, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını

nedeniyle bu yıl yine benzer taleplerle, fakat her zamankinden farklı koşullarda kutlanacak.

Dünyanın dört bir yanında salgın nedeniyle hastalananların sayısının 3 milyonu, yaşamını yitirenlerin sayısı 200 bini geçti,

Kovid-19 salgını sonrasında çok sayıda ülkede halkın sağlığını korumak amacıyla çeşitli önlemler alındı ve devlet bütçelerinin önemli bir bölümü salgın nedeniyle iş ve gelir kaybı yaşayanlar için ayrıldı.

Ülkemizde bazı sektörlerde üretimin sürmesi işçilerin sağlığından daha önemli görüldü ve salgın koşullarında çalışmak zorunda bırakılan yüz binlerce emekçi göz göre göre virüsün kucağına itildi.

İşçiler iş ve geçim kaygısı nedeniyle virüsün yaratacağı bütün risklerle baş başa çalışmak zorunda bırakıldı. Salgınla mücadele edilirken bile işçilerin en temel insani talepleri görmezden gelindi.

Öyle ki salgın gerekçesiyle açıklanan paketler ve yapılan yasal düzenlemelerle işçilerin işini, ekmeğini, sağlığını ve yaşamını güvenceye alan hiçbir somut tedbir almadılar. İşini ve gelirini kaybeden milyonlarca insana doğrudan gelir desteği yapmak yerine kredi vererek onları borçlandırma politikası izlediler.

Yüz binlerce işçinin yaşamını riske atan ‘Ya açlık ya hastalık’ dayatması ve ‘Üretim devam edecek’ ısrarı nedeniyle, binlerce işçi hastalanma riskiyle ve ölümle burun buruna çalıştırılıyor.

DİSK’in üyeleri arasında yaptığı bir araştırmaya göre işçiler arasında pozitif vaka oranının Türkiye ortalamasından 3.2 kat daha fazla çıktı.

DÜNYADA 200 TÜRKİYE DE 7 MİLYON İŞSİZ OLACAK

Kovid-19 salgını nedeniyle dünya ekonomilerinin en az birkaç yıl ciddi bir ekonomik daralmayla karşı karşıya kalacağı, dünya çapında 200 milyon .Türkiye’de ise en az 7 milyon işsiz olacak.

Böylesi zorlu bir döneme denk gelen 1 Mayıs 2020’de kitlesel yürüyüş ve mitingler yapılamayacak olsa da, bu yıl 1 Mayıs’ta işçi ve emekçilerin bulundukları her yerde kapitalizmin yağma ve sömürü politikalarına, koronavirüs salgını bahanesiyle hayata geçirilen hak gasplarına karşı ortak talepler, dillenmesi gerekiyor.

0 marş haline şiirin sözleri ile yazımıza noktayı koyalım.

Yepyeni bir güneş doğar dağların doruklarından

Mutlu bir hayat filizlenir kavganın ufuklarından

Yurdumun mutlu günleri mutlak gelen gündedir

1 Mayıs 1 Mayıs işçinin emekçinin bayramı

Tüm emekçilerin bayramını kutluyorum…

Mutlu ve aydınlık yarınlara….

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır