passo
“10 Ocak dayanışma günüdür”

“10 Ocak dayanışma günüdür”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilik konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteci Ahmet Tunca yorumlarıyla katıldı. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Neden Çalışan Gazeteciler önce onu bir anlatalım. Yıl 1961. İstanbul basınındaki gazete patronları mevcut iktidardan […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle gazetecilik konuşuldu.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteci Ahmet Tunca yorumlarıyla katıldı.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Neden Çalışan Gazeteciler önce onu bir anlatalım.
Yıl 1961. İstanbul basınındaki gazete patronları mevcut iktidardan beklentileri karşılanmadığı sebebiyle gazete çıkarmama kararı aldılar. Üç günlük bir boykot yani. Ancak gazete çalışanlar patronlara karşı direndi. Dediler ki üç günde olsa halkımızın haber alma hakkını gasp edemeyiz diyerek ‘Basın’ adıyla“ gazeteyi çıkarmaya devam ettiler. Patronların da yelkenleri suya indi ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü olarak anılmaya başlandı. Bu bir bayram değildir. Bugünü bayram olarak görmek son derece yanlıştır.Bu dayanışma günüdür. Bu birlik ve sorunların dillendirilmesi günüdür. Bu aslında demokrasi, özgürlük, adalet, düşünce hürriyeti her alanda bayrak olarak sallanması gereken bir gündür özünde. Her zaman doğruları yazmayı ilke edinmiş, cesur, yürekli ve vefakar tüm gazetecilerimizin Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum” diye konuştu.
“Yetkililer güne özel kahvaltı, yemek düzenlemekle yetinmemeli”
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak sözlerine başlayan Gazeteci Ahmet Tunca, “Tüm medya organları bugünle ilgili özel yayınlar düzenlemeli diye düşünüyorum. Bu yayınlarda basın mensuplarının tüm sorunları enine boyuna tartışılmalı ve sorunlar yetkililere aktarılmalı. Gün FM güne özel yayın düzenleyerek farkını gösterdi. Hem patronlar, hem de çalışanlar yan yana gelerek sorunları dillendirmeliler. Çünkü basın mensuplarının sorunları bir hayli fazla. Ben 40 yılı aşkın süredir basın camiasının içindeyim. Sorunları en iyi bilenlerden biriyim. Yetkililer güne özel kahvaltı, yemek düzenlemekle yetinmemeli. Asıl yapılması gereken sorunların ortaya konması ve çözümler üretilmesidir. Çalışan Gazeteciler Günü’nde bile genelde gazete patronları konuşuyor. Asıl sorunları yaşayan gazete çalışanları ise görevlerini yapmaya devam ediyorlar. Medya patronlarının da sorunları olabilir. Elbette bunlar da konuşulmalı. Ama çalışan basın mensuplarının da sorunları ele alınmalı. Bir medya organının ayakta kalması oldukça zor” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Programda yerel seçimlere ilişkin son durum da değerlendirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır