passo
“14 Mart’ı içimiz buruk andık”

“14 Mart’ı içimiz buruk andık”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı, Radyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiğdem Özer Gökaslan konuk oldu. Gökaslan 14 Mart Tıp Bayramı konusunda bilgiler verdi. “Tüm meslektaşlarımın ve sağlık camiasının Tıp Bayramını kutluyorum” diyen Gökaslan, “Deprem sonucu 102 meslektaşımızı kaybettik. Bu […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı, Radyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çiğdem Özer Gökaslan konuk oldu. Gökaslan 14 Mart Tıp Bayramı konusunda bilgiler verdi.

“Tüm meslektaşlarımın ve sağlık camiasının Tıp Bayramını kutluyorum” diyen Gökaslan, “Deprem sonucu 102 meslektaşımızı kaybettik. Bu yüzden bu yıl 14 Mart çok buruk hepimiz için. Hala bölgede meslektaşlarımız ve sağlık çalışanları çok zorlu koşullarda görevlerini sürdürmeye çalışıyorlar. Tabii tüm ülkeden sağlık çalışanları bakanlık tarafından görevlendirilerek ve aynı zamanda gönüllü sağlık personeli ile de destek veriliyor bölgeye. Öğrencilerimizden de çok vefalı tavırlar gördük. Deprem bölgesine gidip destek vermek istediklerini söylediler, çok duygulandık” diye konuştu.

“I.Dünya Savaşının başlamasıyla Tıp eğitimine ara verilir”

Programda 14 Mart’ın tarihçesine değinen Gökaslan, “14 Mart 1827 tarihinde Osmanlı’nın ilk tıp fakültesi olan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane açılır. 1914’de I.Dünya Savaşının başlamasıyla Tıp eğitimine ara verilir. Öğrencilerin çoğu silah altına alınır. 1916’da eğitime tekrar başlanır. 1919’da İstanbul, İngiliz işgali altında iken tıp öğrencileri eğitimlerine işgal altında devam etmeye çalışmaktadır. 14 Mart 1919’da tıp öğrencileri üniversitenin kuruluş yıldönümünü kutlayacaklarını söyleyerek toplanır. Aslında amaçları İngiliz işgaline kadar ses getirecek bir toplantı yapmaktadır. Bugün Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin ana binası olan Haydarpaşa’daki tarihi binada işgale karşı tarihi fakülte binasının direkleri arasına Türk bayrağını asarlar. İşgal güçleri protestoyu engellemeye çalışsalar da tıp öğrencilerini durduramazlar. Öğrencilerin kararlılıkları ve vatanseverlikleri sayesinde işgal günlerinde İstanbul semalarında dalgalanan Türk bayrağı bir umut ışığı olur. O günden sonra da 14 Mart ülkemizde Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlar” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır