passo
“19 Mayıs bir dönüm noktası”

“19 Mayıs bir dönüm noktası”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla 19 Mayıs’ın tarihimizdeki yeri ve önemi konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. 19 Mayıs’ın Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Türk milletinin makûs talihini yenmek için başlattığı büyük Kurtuluş Savaşı’nın […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla 19 Mayıs’ın tarihimizdeki yeri ve önemi konuşuldu.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.
19 Mayıs’ın Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Türk milletinin makûs talihini yenmek için başlattığı büyük Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımı olduğunu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun. Bu vesile ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. 19 Mayıs 1919’da, bundan 94 sene önce Atatürk, milletin kaderini tayin etmek için Bandırma Vapuru ile yola çıkarak, Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmıştır. Bugün sahip olduklarımız 19 Mayıs’ta Atatürk ve arkadaşlarının başlattığı mücadelenin sonucudur. Bu önemli tarihin yıldönümü hepimize kutlu olsun” dedi.
“Gerçek tarihimizi öğrenmemiz ve tarihimizle barışmamız gerekiyor”
19 Mayıs’ın tarihimizde bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Atatürk’ün önderliğinde Anadolu’da büyük bir ihtilal yapılmıştır. Bu ihtilal hem düşmanlara, hem de içerideki işbirlikçilere karşı yapılmıştır. Gerçek tarihimizi öğrenmemiz ve tarihimizle barışmamız gerekiyor. Benim çeşitli kaynaklarda gördüğüm kadarıyla Mustafa Kemal, Samsun’a gitmeden önce 6–7 kez Sultan Vahdettin’le görüşmüştür. Mustafa Kemal’in bu görüşmelerden birinde çekilmiş fotoğrafları da vardır. İngiliz zırhlıları Dolmabahçe’de demirliyken, Atatürk, ‘geldikleri gibi gidecekler’ demiştir. Sultan Vahdettin görüşmelerinde Atatürk’e o güne kadar çeşitli cephelerdeki başarılarını hatırlatarak bundan sonraki görevinin daha büyük olduğunu söylemiştir. Bu tarihi gerçeklikler ne yazık ki söylenmiyor. Tarihe bu kadar düşmanlık lüzumsuz ve fazladır” diye konuştu.
“Bugünkü çağdaş ülkenin temelleri Atatürk öncülüğünde o tarihte atılmıştır”
20.yüzyılın başlarında dünyada demokrasi çağının başladığını belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Bütün kral ve imparatorların yönetimdeki ağırlıkları azalmıştır. Ya yönetimleri tamamen terk etmişler ya da İngiltere’de olduğu gibi sembolik bir hal almışlardır. Atatürk’ün Samsun’a çıkmadan önceki Anadolu’daki durumu hepimiz biliyoruz. 30 Ekim 1918’de Osmanlı Mondros Ateşkes Antlaşması’nı imzalamıştır. Atatürk Samsun’a çıkıp, kurtuluşun meşalesini yaktığında ise yine Osmanlı daha ağır şartları olan Sevr Antlaşmasını imzalamıştır. Şunu çok iyi bilmek lazım ki, Osmanlı’yı Atatürk bitirmedi. Osmanlı’yı imzaladığı bu iki antlaşma zaten bitirmiştir. Atatürk, Osmanlı’nın enkazından ve Osmanlı’nın hiç yüz vermediği Anadolu’dan bir Türk devleti çıkarmıştır. Bugünkü çağdaş ülkenin temelleri Atatürk öncülüğünde o tarihte atılmıştır. Tohum 19 Mayıs’ta Anadolu’ya düşmüştür. Bugün bulunduğumuz bu kritik bölgede güçlü bir devlet olarak kalabildiysek bu Atatürk’ün attığı tohumun çınar olmasındandır” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“19 Mayıs tarihimizde çok önemli bir gelişmedir”
19 Mayıs’ın kurtuluş mücadelemizin başlangıç günü olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu kurtuluş mücadelesini Atatürk’ün önderliğinde Osmanlı’nın kurmay subayları başlatmıştır. Kurmay heyeti Atatürk’ün önderliğinde Anadolu’ya geçmiş ve kurtuluşu başlatmıştır. Bu olay tarihimizde çok önemli bir gelişmedir. Bu kurmay heyeti ve düzenli ordu olmasaydı hiçbir zaman kurtuluş gerçekleştirilemezdi. Yeniden bir devlet kurulması ve düşmana dur denilmesi için Mustafa Kemal ve arkadaşlarına mutlaka ihtiyaç vardı. 19 Mayıs milletimize kutlu olsun” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır