• DOLAR
  $4.072,1600
  ( ₺9,74 )
 • EURO
  $1,0808
  %1,21
 • ALTIN
  $60.493,4700
  %1,79
 • BIST
  93,6133
  ( ₺0,16 )
19 MAYIS

19 MAYIS

19 MAYIS Hava yağmurlu ve elektrikliydi. O zamanlar paratoner sistemi olmadığı için telleri toprağa vermiştim. Saat gece yarısına yaklaştığı bir anda kapıdaki nöbetçi koşa koşa geldi, bir haber verdi. Mustafa Kemal Paşa geliyor. O sırada, Mustafa Kemal Paşa tek odadan ibaret telgrafhaneye girdi. Ayağa kalktım. — Buyurun Paşam. — Derhal Havza ve Amasya ile görüşmem […]

19 MAYIS

Hava yağmurlu ve elektrikliydi. O zamanlar paratoner sistemi olmadığı için telleri toprağa vermiştim. Saat gece yarısına yaklaştığı bir anda kapıdaki nöbetçi koşa koşa geldi, bir haber verdi. Mustafa Kemal Paşa geliyor. O sırada, Mustafa Kemal Paşa tek odadan ibaret telgrafhaneye girdi. Ayağa kalktım.
— Buyurun Paşam.
— Derhal Havza ve Amasya ile görüşmem gerekiyor dedi.
— Hava elektrikli, telleri toprağa verdik, sizi görüştüremem!
— Bu, vatanın kurtuluşu ile ilgilidir. Muhakkak görüşeceğim, ya ölürüz, ya vatan kurtulur, dedi.
Ceketin cebinden ipek mendilini çıkarıp maniplenin üzerine koydu. Benim için telleri devreye sokmaktan başka yapacak bir şey kalmamıştı.
— «Sen ölürsen ben de ölürüm» dedi.
Elimi bırakması için söylediğim ısrarlı sözlere aldırmadı, elimi uzun süre bırakmadı. Önce Havza’yı aradım. Derhal cevap geldi. Nöbetçi memur, Kemal Paşa’nın adamlarının emir beklediklerini söyledi. Paşa şifreli bir not verdi, yazdım. Gelen şifreli cevaba elimi bırakmadan baktı. Bir kağıda çabucak şifreli bir şeyler yazdı. Havza’ya iletmemi söyledi. Amasya ile de istediği konuşmayı yaptı, sonra;
«Oh çok şükür, şimdi vatan kurtuldu.» Dedi ve maiyetiyle gitti. Birden aptallaşmıştım. Oturduğum yerden kalkamadım. Mustafa Kemal Paşa hayatını ortaya koyan bir kişiydi. Fes kapmaya, mevki elde etmeye gelmiş biri olamazdı. O bir gerçek vatanseverdi, Atatürk’e hayranlığım yağmurlu bir gecede böyle başladı işte
19 Mayıs günü Samsun da ki Görevli bulunan PTT memuru o günü bu şekilde anlatmıştı.

MANDA VE HİMAYE KABUL EDİLEMEZ
19 Mayıs 1919, Kurtuluş Savaşının başlangıcı olarak anılır. Bu tarihte Mustafa Kemal Atatürk, devletin bölgelerini işgalci devletlerden kurtarmak için Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır.
30 Ekim 1918’de Mondros Mütakeresinin uygulanmasıyla, itilaf devletleri (1. Dünya Savaşı kazananları) Türkiye’nin dört bir yanını işgale başlamıştı. Bu işgallere karşı toplumun bazı kesimleri kurtuluş için bölgesel hareketler başlatmışlardır.
Bu bölgesel direniş gruplarının adı Müdafaa-i Hukuk’tu.
19 Mayıs itibariyle ülke genelindeki gruplar ve istekleri şöyleydi:
• Bölgesel kurtuluş hareketi isteyenler,
• Amerikan himayesi isteyenler
• İngiliz himayesi isteyenler
Mustafa Kemal Atatürk durumu değerlendirip, bu 3 görüşün de bağımsızlığı sağlayamayacağını düşünmüştür. Biliyordu ki asil Türk Milleti manda ve himayeyi kabul etmezdi.
Bu nedenle kendi kurtuluş planı olarak ulusal egemenliğe dayalı Türk devleti kurmayı amaçlamıştır. Tarihsel sürece baktığımızda;
TARİHE KISA YOLCULUK
19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. I. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayıs 1919′da “Bandırma Vapuru” ile İstanbul’dan Samsun’a hareket etti. 19 Mayıs 1919′da Samsun’a vardı ve burada Kurtuluş Savaşını başlattı.
Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkemiz yabancı güçlerden kurtarıldı. 29 Ekim 1923′te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk’ün, Samsun’a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.
Atatürk Türk gençliğini seviyor, onlara güveniyor ve Türkiye’nin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmiyordu..
GENÇLERE BAYRAM
Atatürk, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!” sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulunun da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır. Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. 19 Mayıs; 1981 yılından bu yana “Atatürk’ü Anma Günü” olarak da kutlanmaktadır.
Bunun nedeni Atatürk’ün bir söyleşi sırasında: “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” demiş olmasıdır.
Dünya da kendi adına ilk ve tek bayram hediye edilen genç arkadaş;
100 yıl önce Atatürk’ün sana yazdığı hitabeyi oku.
Bir kez daha oku.
Anla…. Anla ki
Özgürlük ve bağımsızlık senin en değerli hazinen olduğunu
Vatanın ve Milletin bölünmez bütünlükte olduğu…
Al bayrak’ın ilelebet dalgalanacağını…
Cumhuriyetin vaz geçilmez değer olduğunu…
19 Mayıs günü nedeniyle bir kez daha anla ve
Böyle bir lidere sahip olan ülkenin evladı olarak ülkenle gurur duy.
O’na ve değerlerine sahip çık ve sıkı sıkı sarıl
Mutlu bayramlar…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır