passo
“2013 yılında Acil’e 294 bin hasta başvurdu”

“2013 yılında Acil’e 294 bin hasta başvurdu”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programının bu haftaki konuğu Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Duran oldu. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu Sağlık Olsun programında konuşan Duran, hastanenin çalışmaları ve kanser hastalığıyla ilgili bilgiler verdi. “Yeni hastane 2012 yılının Ocak ayından bu yana hizmet veriyor” Yeni hastanenin 2012 yılının Ocak ayında […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programının bu haftaki konuğu Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Duran oldu.

Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu Sağlık Olsun programında konuşan Duran, hastanenin çalışmaları ve kanser hastalığıyla ilgili bilgiler verdi.

“Yeni hastane 2012 yılının Ocak ayından bu yana hizmet veriyor”

Yeni hastanenin 2012 yılının Ocak ayında hizmet vermeye başladığını kaydeden Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Mehmet Duran, “2012 yılının Haziran ayında Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin de hastanemize taşınması ile yatak kapasitemiz 600’e çıkmıştır. Amacımız koruyucu ve iyileştirici sağlık hizmetlerini tıbbın ulaştığı en üst düzeyde yaygın ve bütünleşik bir yapı içinde topluma sunmaktır. Hastanemiz, tıbbi hizmetlerdeki mükemmeliyet düzeyi, hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetini yaratmadaki kararlılığı, nitelikli ekibi ve çağdaş altyapısı, öncü uygulamalarıyla model oluşturmayı hedeflemektedir” diye konuştu.

2013 yılında Acil ünitesinden toplam 294 bin hastanın faydalandığını açıklayan Duran, “Acile günlük 600–700 civarında hasta başvurdu” dedi.

Programın ikinci bölümünde 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla kanser hastalığı konuşuldu.

“Son 4 yılda dünya genelinde 14 milyon kanser teşhisi konmuştur”

Kanserin belirti ve bulgularının köken aldığı doku ve organlara göre değiştiğini kaydeden Başhekim Op. Dr. Mehmet Duran, “Hatta bazen hiç belirti ve bulgu vermeden kontrol muayenelerinde kanser tanısı konulabilir. Verilere göre son 4 yılda dünya genelinde 14 milyon kanser teşhisi konmuştur. 8 milyon kişi de kanser dolayısıyla yaşamını yitirmiştir. Dünya genelinde erkeklerde en sık akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri görülmektedir. Türkiye genelinde tüm kanserler değerlendirildiğinde 5 yıl ve üzeri sağ kalım oranının yüzde 50’nin üstünde olduğu ortaya çıktı. Gelişmiş dünya ortalamalarında da bu rakam yüzde 55-60’lar dolayındadır. Dolayısıyla Türkiye’de tedavi, ölüm ve görülme sıklıkları dünya ortalamalarına benzer gitmektedir” diye değerlendirmede bulundu.

“Erken teşhis hayat kurtarır”

Kanserde erken teşhisin öneminin altını çizen Duran, “Erken teşhis edilen kanserler, tedavi edilebilir ve yıllarca kontrol altında tutulabilirler. Barsak, meme, mide, prostat, rahim, cilt ve diğer kanserlere yakalanmış birçok insan normal yaşamlarına devam edebilir. Tüm vatandaşlarımız hastanemiz bünyesinde hizmet veren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) müracaat ederek tetkiklerini yaptırabilir. Unutmayalım ki erken teşhis hayat kurtarır” dedi.

Program sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Başhekim Duran, Gün FM’in bilgilendirici yayınları dolayısıyla tebriklerini sundu. Akar ise Duran’a teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır