passo
“23 Nisan 1920 ülkemiz için dönüm noktası bir tarihtir”

“23 Nisan 1920 ülkemiz için dönüm noktası bir tarihtir”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 96.yıldönümü nedeniyle bu konu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “23 Nisan tarihi milletimiz açısından çok önemlidir” 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığını […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 96.yıldönümü nedeniyle bu konu değerlendirildi.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
“23 Nisan tarihi milletimiz açısından çok önemlidir”
23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığını anımsatan Gazeteci İsmail Akar, “Tüm milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum. Başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Birinci Meclisimizin kahraman milletvekillerini, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. 23 Nisan tarihi milletimiz açısından çok önemlidir. Dönemin küresel güçlerinin paylaşmayı düşündükleri bir imparatorluktan doğacak olan yeni Türk devletinin müjdesi bundan 96 yıl önce TBMM’nin kuruluşu ile tüm dünyaya ilan edilmiştir. Meclisimizin açılışı ile üç yıl sonra kurulacak olan Cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır. Bu önemli gün Ulu Önder Atatürk tarafından çocuklara bayram olarak armağan edilmiştir. Yapılan araştırmalar günümüzde ülkemizdeki 20 milyon çocuğun 7 milyonundan fazlasının şiddetli maddi yoksunluk içerisinde yaşadığını göstermektedir. Bu durumun iyileşmesi tek temennimizdir” diye konuştu.
“Bize bugünleri sağlayan Atatürk’e ne kadar teşekkür etsek azdır”
23 Nisan’ın 96.yıldönümünün tüm milletimize kutlu olmasını dileyerek sözlerine başlayan Gazeteci Ahmet Tunca, “Bize bugünleri sağlayan Atatürk’e ne kadar teşekkür etsek azdır. Komşu ülkelerimizin bugün ne durumda oldukları, bizden ne kadar geride olduklarını hepimiz görüyoruz. Demokrasinin temellerinin atıldığı ve ulusumuzun bağımsız yaşama iradesinin tüm dünyaya ilan edildiği 23 Nisan 1920 ülkemiz için dönüm noktası bir tarihtir. Ulu Önderin 19 Mayıs 1919’da kurtuluş mücadelesini başlatmasının ardından ilk meclis seçimlerle açılmıştır. Burada seçimlerle açılması son derece önemlidir. Atatürk, ilk meclise illerden şu isimler vekil olarak gelsin dedi zannediliyor. Oysa tüm illerde ileri gelenler biraraya gelip, Ankara’da kurulacak olan Meclis’te ilimizi kimler temsil edebilir diye isimler tespit ederek seçim yapmışlardır. 11 Nisan 1920’de ilk seçimler yapılmıştır. İlk dönem vekillerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“TBMM dünya tarihinin gelmiş geçmiş en şanlı, en kahraman meclisidir”
Ülkemiz tarihinde birçok önemli ve destansı olay olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bana göre en önemlisi 23 Nisan’dır. Çünkü 23 Nisan’da milli irade tecelli etmiş ve Kurtuluş Savaşı’nı yöneten Gazi Meclis oluşmuştur. Bu son derece önemlidir. O günün şartlarında tahta sıralarda çalışan, hanlarda yatan ilk dönem vekillerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Bu isimler çok zor şartlar içerisinde görev yapmışlardır. Dünya tarihinde bunun bir örneği yoktur. Dünyada İstiklal savaşı yürüten meclis yoktur. Bu sadece gazi meclisimize has bir durumdur. Bu yüzden TBMM dünya tarihinin gelmiş geçmiş en şanlı, en kahraman meclisidir. Meclisimiz ülkesini kurmuş, bağımsızlığını kazanmış ve Cumhuriyetini ilan etmiştir. Meclisimizin hangi şartlar altında kurulduğunu bilmek lazımdır. Neleri başardığını bilmek lazımdır. Mustafa Kemal 23 Nisan’ı çocuklara armağan ederek, bu tarihin kıymetini bilmelerini ve gururunu taşımalarını istemiştir” diye görüşlerini açıkladı.
“Bu milletin önce eğitilmesi lazımdır”
Herkesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlayan Gazeteci Polat Yılmaz, “Herkesin bugün ne mutlu Türküm diyene diye haykırmasını istiyorum. Yapılan araştırmalarda ülkemizdeki çocuklarımız kendi ana dilinde okudukları halde anlamayan ülkeler arasında 45. sırada yer alıyor. Ülkemiz Matematik’te 44, Fen Bilimlerinde, İnovasyonda 55. sırada görülüyor. Eğitimde 79. sıradan 92. sıraya gerilemiş. Eğitim maalesef bilerek geriletiyor. Türkiye’nin acilen eğitimde reforma gitmesi gerekiyor. Eğitim Enstitüsü benzeri okulların bilim okulları olarak açılması gerekiyor. Tüm meslek lisesi öğrencilerinin de buna ihtiyacı vardır. Almanya sanayide dördüncü devrime geçerken, biz ikincide bile değiliz. Genç işsizlikte işsizlik oranı yüzde 20’ye çıkmış. Sanayi ve eğitimde iyi durumda değiliz. Bu milletin önce eğitilmesi lazımdır” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır