Reklam

Reklam

passo
57 milyon

57 milyon

31 Mart Pazar günü yerel yöneticileri seçmek adına sandığa gidiyoruz. Ülkemizde seçmen sayısı 57 milyon 93 bin olarak açıklandı. Yerel seçime 12 siyasi parti katılacak. YSK kararı uyarınca, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet […]

31 Mart Pazar günü yerel yöneticileri seçmek adına sandığa gidiyoruz. Ülkemizde seçmen sayısı 57 milyon 93 bin olarak açıklandı.

Yerel seçime 12 siyasi parti katılacak. YSK kararı uyarınca, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Vatan Partisi seçime katılacak.

31 Mart’ta yapılacak Yerel seçime 12 siyasi parti katılacak, kesin aday listeleri 3 Mart’ta ilan edilecek. Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek.

Bu seçimde ittifakların olmasından dolayı seçmene siyasi parti temsilcileri sandığa gitmeden önce mutlaka bilgi vermesi lazım.

Öyle ki İl Genel Meclisi oylamasında ittifak yok.

Başkanlık ve belediye meclisinde ittifak var. Peki sandığa giden seçmen nasıl oy kullanacak?

Oy nasıl kullanılacak

Büyükşehirde yaşayan seçmenler, “büyükşehir belediye başkanı”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy kullanacak. Büyükşehir olmayan illerde ise “il genel meclisi üyeliği”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy verilecek. Köylerde, “il genel meclisi üyeliği” ve “muhtarlık ve ihtiyar meclisi” için oy atılacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak.

Köylerde ise “il genel meclisi üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar meclisi” için oy atılacak.

Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası “beyaz”, il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula “turuncu”, belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası “mavi”, belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise “sarı” renkli olacak.

Afyon da seçmen sayısı

Afyonkarahisar da ise Afyonkarahisar merkeze bağlı köy ve beldeler ile kent merkezinde 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde 195 bin 763 seçmen, 632 sandıkta oy kullanacak. 30 Mart 2014 yılında yapılan bir önceki seçimlerde 176 bin 957 seçmen 617 sandıkta oy kullanmıştı. YSK tarafından açıklanan verilere göre, Afyonkarahisar merkez ilçesi iki seçim bölgesine ayrıldı. Birinci seçim bölgesinde yer alan mahalle, köy ve beldelerde toplam 324 sandık kurulacak ve 100 bin 436 seçmen sandık başına gidecek. Afyonkarahisar’ın ikinci seçim bölgesinde ise 308 sandık kurulacak ve 95 bin 327 seçmen oy kullanarak yerel yöneticilerini belirleyecek. Afyonkarahisar kent merkezine bakıldığında ise birinci bölgede en fazla seçmenin olduğu mahalle Fatih Mahallesi olduğu göze çarpıyor. Fatih mahallesinde 28 sandıkta 9 bin 405 seçmen oy kullanacak. Birinci seçim bölgesinde en az seçmenin olduğu seçim merkezi ise 110 seçmen ve bir sandık ile Gözsüzlü Köyü olarak

belirlendi. Afyonkarahisar 2. Seçim bölgesinde ise en fazla oy kullanılacak yer ise Dumlupınar Mahallesi olurken, 26 sandıkta oy kullanılacak. Tek sandıkta 39 seçmenin oy kullanacağı Burhaniye Köyü ise en az oy kullanılacak yer oldu.

İl Merkezi ve ilçelerdeki oyları da paylaşalım

Afyon merkez ilçe 160 bin Başmakçı 8 bin, Bayat 6 bin Bolvadin 31 bin Çay 24 bin Çobanlar 8 bin Dazkırı 8 bin Dinar 34 bin Emirdağ 31 bin Evciler 6 bin Hocalar 8 bin İhsaniye 19 bin İscehisar 14 bin Kızılören 2 bin Sandıklı 44 bin Sinanpaşa 29 bin Sultandağı 14 bin ve Şuhut 28 bin

En fazla seçmen ilçeler arasında Sandıklı da ,Bu ilçeyi Dinar izliyor.En az seçmen ise Kızılören de yer alıyor.Bu ilçeden sonra Evciler ve Bayat ilçeleri 6 bin seçmen ile yer alıyor.Başmakçı/Dazkırı/*Çobanlar ve Hocalar ilçelerinde ise 8 bin seçmen var.

Yalan yalan yalan…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Taksim’de yapılan yürüyüşü izlediniz değil mi? Binlerce kadın İstiklal Caddesi’ni hıncahınç doldurmuş ve sözde kadın hakları konusunda duyarlılık kasıyor.

Büyük bir kısmı önce koro hâlinde ve anıra anıra Recep Tayyip Erdoğan’a uyarladıkları sloganlar atıyor. Ellerindeki mide bulandırıcı cinsel içerikli pankartlar ise en az kendi suretleri kadar iğrenç.

Buraya yazmak hayâ ve edep ister.

O sırada ezan okunuyor ve bu ucubeler, okunan ezanı susturmak için ıslık çalmaya başlıyor. Yuhalayanlar, küfredenler, çığlık atanlar ve düdük çalanlar ezan okunmaya devam ettikçe âdeta öfke nöbetleri geçiriyor. Bütün bunlar azılı diktatör denilen adamın ülkesinde yaşanıyor.

İçimden bazı şeyler söylüyorum ama …

Bu yazı Türkiye Gazetesinde Süleyman Özışık’ın köşesinde çıkmıştı.

Bu yazı üzerine Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere bu olayı seçim meydanlarında dile getirdi ve eleştirdi.

Yazdığından özür diledi

Ancak

İki gün sonra yani pazartesi günü Özışık sosyal medyadan şu bilgileri paylaştı.

Taksim’deki gösteride ezanı susturmak için ıslık çalındığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığı, protestocuların ezanı değil, yolu kapatan polisi ıslık çalarak protesto ettiği belirlendi.

Gösteriye katılan dernek temsilcileri de bu yönde açıklama yapıp ezana saygısızlık etmediklerini belirttiğine göre…

Bugünkü yazımdaki ilgili bölümü çıkarıyor ve gerek hakkına girdiğim eylemcilerden, gerekse yanlış bilgi vererek yanılttığım okurlarımdan özür diliyorum.

Atı alan Üsküdar’ı geçti Süleyman Özışık.

Bu arada özür dilemekten bir erdem olduğunu gösterdin okurlarına bununda altını çizmek lazım.

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz

Yanlış bilgi ile yalan haber ve yorum yaparsın o bilgi böylesi seçim ortamında doğru bilgi gibi seçim meydanlarında kullanılır.

İşte habercilik gazetecilik yorumculuk böylesi günlerde beli olur.Önce yazdığınız konuştuğunuz paylaştığınız her olayı önce kendi vicdanınızda tartmanız lazım. Cüzdan değil vicdana uyması lazım.

Sonuçta bir seçim daha biter birileri kazanır başkası kaybeder gazeteci haberci yorumcu böylesi durumlarda kaybeden olmaması lazım

Gazeteci yanlış bilgileri ile birilerinin değirmenine su taşımaması lazım.

Çünkü bu ülkenin ve demokrasinin doğru düzgün ve dürüst gazetecilere ihtiyacı var.

Hani, derler ya ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz…

Mutlu ve aydınlık günlere…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır