passo
92 yıllık koca çınar

92 yıllık koca çınar

Yarın Cumhuriyetimizin 92.yılı kutlanacak.Eğer şu halde kör topalda olsa demokrasiyi yaşabiliyorsak,seçimlere girip sandıkta tercih yapılıyorsa bu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet sayesinde olduğunu bir an olsun akıldan çıkartmamak lazım. Çocukluğumda hatırlarım.En büyük bayrama hazırlanışımızı.Bir gün önce toplanır prova yapardık.Kim hangi sırada ve kaçıncı safta diye.Uzun boylular önde olurdu.Daha uzun boylular ise bayrak tutardı.Okul […]

Yarın Cumhuriyetimizin 92.yılı kutlanacak.Eğer şu halde kör topalda olsa demokrasiyi yaşabiliyorsak,seçimlere girip sandıkta tercih yapılıyorsa bu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet sayesinde olduğunu bir an olsun akıldan çıkartmamak lazım.
Çocukluğumda hatırlarım.En büyük bayrama hazırlanışımızı.Bir gün önce toplanır prova yapardık.Kim hangi sırada ve kaçıncı safta diye.Uzun boylular önde olurdu.Daha uzun boylular ise bayrak tutardı.Okul amblemi ve Atatürk posteri tutarak en önde yer alırlardı.
İlkokul dördüncü sınıftayım. Şuhut İlçesinden Sandıklı ya gelmişiz.Okula sınıfa uyum sağlamaya çalışıyorum.Boyum uzun değil bayrak tutamam.Ezberim iyi değil şiirde okuyamam.Şuhut’ta bando takımında borazan çalışıyordum ama Sandıklı da okulun bando takımı aynı değişme olmadı.Erkekler borazan kızlar trampet çalıyor. Ama yüreğimde bir etkinlikte mutlaka bulunmam lazım hissi var. Köy Enstitüsü mezunu Arife Adıgüzel öğretmenim yanıma geldi.’Yarın bir kız arkadaşınla Atatürk posterini sen taşıyacaksın’ sözü üzerine dünyalar benim oldu.
Gecesi siyah önlük ve beyaz yakalık yıkandı.Soba başında kurutuldu.Ablam güzelce ütüledi. Ayakkabım boyandı. Berber İbrahim abi saç tıraşımı yaptı. Ertesi günü Tören alanının olduğu Belediye Meydanındayız.Kaymakam Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanının olduğu yerde resmi geçit yapıyoruz.Borazan ve trampet sesi kesiliyor.Tek bir trampet ile resmi geçiş marşı çalıyor.Başımızı sola doğru çevirip selamlamayı yapıyoruz.Büyük bir gurur ve büyük bir onurla.
Akşamları fener alayı dışında bayramda halk sadece seyirci. Bu bayramlarda halk neden daha etkin olmuyor? Sorusu yıllarca kafamda takılı kaldı.
Yıllar geçti oğlum Anıl Halis uzun boylu olmasından dolayı bayramda Türk Bayrağını taşıdı. Kızım Gülgün sonraki yıllarda cumhuriyet bayramlarında şiirler okudu,trampet çaldı.
O çocukluğumda yaşadığım gururu bu kez çocuklarım yaşıyordu.Onlarla birlikte anne ve baba olarak bizler yaşıyorduk.
İllerde Vali, İlçelerde kaymakamların verdiği cumhuriyet resepsiyonlarına katılıyorduk. Son 15 yıldır ise Şuhut ADD nin Cumhuriyet Bayramı sebebiyle verdiği Cumhuriyet yemeğine katılıp cumhuriyet ve kazanımlarını doyasıya yaşıyorduk.
Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet bir erdemdir sözü ile cumhuriyete insana ve fırsat eşitliğine vurgu yapıyordu.
Bakın bu rejim sayesinde Rize de Deniz Kaptanı olan bir babanın evladı Belediye Başkanı,Başbakan ve halkın seçimi ile Cumhurbaşkanı koltuğuna oturdu.
Kayseri de demirci ustası bir emekçinin oğlu hem Başbakan hem Cumhurbaşkanı oldu.
Isparta da yetişen Afyon Lisesinde okuyan rahmetli Süleyman Demirel,Afyonlu ve Afyon Lisesinde okuyan Ahmet Necdet Sezer de cumhurun başı olmuştu.
Tunceli de okuma yazma bilmeyen bir ailenin çocuğu olan Kemal Kılıçdaroğlu CHP’ye Genel Başkan seçiliyordu.
Yine Şuhut’ta manifaturacı İbrahim Amca nın oğlu Veysel Eroğlu bakanlık koltuğuna oturuyor. Dünyada en fazla açılış yapan bakan unvanı ile hizmetlerine devam ediyordu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır