passo
“ABD’de ciddi bir tiyatro oynanıyor”

“ABD’de ciddi bir tiyatro oynanıyor”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda kamuoyunda Reza Zarrab davası olarak bilinen konu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Reza Zarrab’ın ülkemizi dünyaya karşı itibarsızlaştırdığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bilindiği gibi ABD BM kararını da arkasına alarak İran’a ambargo koymuştu. Daha sonra O dönemde ülkemiz […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda kamuoyunda Reza Zarrab davası olarak bilinen konu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

Reza Zarrab’ın ülkemizi dünyaya karşı itibarsızlaştırdığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bilindiği gibi ABD BM kararını da arkasına alarak İran’a ambargo koymuştu. Daha sonra O dönemde ülkemiz İran’dan enerji aldı ve karşılığında altın ödedi. Daha sonra bu altınların Halk Bankası kanalıyla paraya çevrildiği ortaya çıktı. ABD şimdi ülkemize hem ambargoyu deliyor, hem de bizim paramız olan doların değerini düşürüyorsunuz iddiasında bulunuyor. Hiçbir devlet dünyanın jandarması değildir. Türkiye’nin bu ambargoyu delmesi bence doğrudur. Hepimiz devletimizin yanındayız. Geçmişte Ecevit’te ABD’nin haşhaş ekimi konusundaki ambargosunu delmişti. ABD bize hiza veremez. Ancak ülkemizin de rüşvet iddiaları karşısında gerekli tedbirleri alması gerekirdi. İran, Zarrab’ın patronu olduğu öne sürülen Babek Zencani’yi yargılayıp ömür boyu hapse mahkum etti. Ülkemizde Zarrab’a önemli bir iş adamı pozisyonu vermek yerine tutuklayıp, soruşturmasını yapmalıydı. Adı geçen siyasiler için de işlem yapılmalıydı. Bunlar yapılmadı. Zarrab şimdi çeşitli iddialarda bulunuyor. Dava görülmeye devam ediliyor. ABD ülkemiz ve İran’ı kaosa çekmeye uğraşıyor. Bu büyük bir dünya projesi, dikkatli okunmalı” şeklinde konuştu.

“Amaç Türkiye’yi güç durumda bırakıp, zayıflatmak”

Zarrab davasının hedefinin ülkemize itibar kaybettirmek olduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Hukukta bir kural vardır. Suç nerede işlendiyse, yargılama da orada yapılır. Olay burada meydana geliyor. Aradan geçen ayların ardından ABD yargılamaya başlıyor. Bu oldukça garip. ABD ve İran arasında İsrail kaynaklı düşmanlık devam ediyor. ABD’nin derdi Arap ülkelerinin ortasında kurulmuş olan İsrail’i güvence altına almak. Zarrab’ın çeşitli siyasilere rüşvet verdiği iddia ediliyor. Ülkemiz bu iddialar ilk konuşulduğunda Zarrab’ı yargılamalıydı. Bir ara gözaltına alındı. O dönemde basında siyasilerin çeşitli demeçleri yayınlandı. Onu tutuklayacak polisin önüne yatarım şeklinde açıklamalar çıktı. Bunlar olmamalıydı. ABD yargılama kararı çıkardı ve Zarrab gidip teslim oldu. Bunun için Zarrab’a önce sanık, sonra tanık olarak yargılanacağı sözü verildiği iddiaları da konuşuluyor. Orada tutuklandı ve hapse atıldı. Birkaç yatıp çıkacağı söyleniyor. ABD’de ciddi bir tiyatro oynanıyor. Amaç Türkiye’yi güç durumda bırakıp, zayıflatmak. ABD dünyanın horozu benim, kimse karşımda ötemez diyor. Ama ülkemiz güçlü durumda. Gerekli hamleleri yapıyor. Devletimizin yanındayız” diye değerlendirmede bulundu.

“ABD bu konuyu ülkemize şantaj olarak kullanmaya çalışıyor”

Zarrab’ın Çin ve Hindistan’da aynı işlemi yapmak istediğinde Çin ve Hindistan’ın buna müsaade etmediğini kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Türkiye’deki başka bankalar da buna müsaade etmiyor. Ancak devlet bankası aracılığıyla bu işlem gerçekleştiriliyor. Bu bir yanlıştır. Biz Zarrab ile ilgili ABD’ye iki nota verdik. Ardından da mallarına el koyduk. İlk önce bizim vatandaşımız, bunun yaşamından kuşku duyuyoruz diyoruz. Ardından Zarrab konuşmaya başlayınca bu kişi bizi satıyor diyoruz. Böyle şey olabilir mi? Bu kişiyi televizyona arkasında Türk bayrağıyla çıkarıp konuşturmadılar mı? Bu niye yaptırıldı? Ülkemiz İran’a uygulanan ambargoyu delmeseydi ülkemiz falan batmazdı. İran’dakiler bu projeyi yapmışlar ve ülkemizi seçmişler. Ardından biz bu yanlış yapanları cari açığımızı kapattılar diye savunmaya kalkıyoruz. Bu ismi geçenler Ak Partili değildirler. Bunlar para peşinde olan kişilerdir. Bu tarz olayların hiç yaşanmamsı için hukuka riayet etmek gereklidir. Zarrab’ı savunarak yanlış yapılmıştır. İsmi geçen siyasilerin mal varlıklarına el konulmalıdır. ABD bu konuyu ülkemize şantaj olarak kullanmaya çalışıyor. Bu çok net. Ama biz de önceden tedbirli davranmalıydık” şeklinde konuştu.

Programda ayrıca Kılıçdaroğlu’nun iddiaları, yapay deniz olarak nitelenen Demirçevre Göleti’nin temelinin atılması ile ilimizdeki kültür ve sanat aktivitelerine karşı yeterli katılımın olmaması konuları da konuşuldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır