passo
ACAR İSTİFA ETMELİ

ACAR İSTİFA ETMELİ

“MHP İçin Kongre Vakti” başlıklı köşe yazımıza oldukça fazla yorum geldi. Hatta bir okurumuz, “yazının başlığı MHP nasıl 2 vekil çıkartabilir olmalıydı” diye görüş belirtmiş. Tam bizim anlatmak istediğimiz konuya parmak basmış.   Şimdi tüm itirazı kayıtları da göz önüne alarak, mevcut durum ve yapılması gerekenler ile “MHP vekil sayısını nasıl artırır?” dosyasını açıyoruz.   […]

“MHP İçin Kongre Vakti” başlıklı köşe yazımıza oldukça fazla yorum geldi. Hatta bir okurumuz, “yazının başlığı MHP nasıl 2 vekil çıkartabilir olmalıydı” diye görüş belirtmiş. Tam bizim anlatmak istediğimiz konuya parmak basmış.

 

Şimdi tüm itirazı kayıtları da göz önüne alarak, mevcut durum ve yapılması gerekenler ile “MHP vekil sayısını nasıl artırır?” dosyasını açıyoruz.

 

Konulara duygusal değil, rasyonel bakacağız. Önerilerimiz kişilere olan yakınlıklarla, ikamet ettiğimiz coğrafyayla ilgili değil, tamamen reel gerçeklerle ve geçmiş seçimlerin verilerine dayalı olacaktır.

 

Önce itirazlara cevap vererek başlayalım.

 

Birincisi bazıları şiddetle MHP’nin 2 vekil çıkartmasının mümkün olmadığını iddia ediyorlar. Burada eksik bildikleri konu şu:  MHP’nin 30 Mart 2014 tarihinde yapılan en son mahalli seçimde aldığı ve tüm siyasi otoriterlerce parti oyu kabul edilen İl Genel Meclisi oylarının milletvekili hesaplama yöntemi olan d’hondt sistemine göre hesap edilmesi sonucu, şu anda 2 milletvekili çıkartıyor. Kısacası 2014 seçim sonuçlarına göre,  MHP’nin almış olduğu 132 bin 705 oyun yarısı, CHP’nin almış olduğu 60 bin 7 oy sayısından ve Ak Partinin 4. milletvekilliği için ulaşması gereken oy sayısının 4’te birinde oldukça fazla ettiği için, aynı şartlar altında yapılan bir seçimde MHP milletvekili sayısını kesinlikte artırıyor. Ak Parti oyu azalmasına rağmen yerinde kalıyor, CHP ise vekil çıkartamaz hale geliyor.

 

Burada birçok kişinin itiraz ettiği “mahalli seçim oyları genel seçim için gösterge olmaz” tezi ise eksik bilgi ile yapılan yanlış bir yorumdur. Çünkü ele alınan veri Belediye Başkanlarının şahsına da oy verilen başkan adayı oyları ile hesaplanmamıştır. Yani bizim hesaplamada kullandığımız Afyon Merkez ilçe oyunda Fatih Çetinkaya’nın aldığı oy 50 bin 322 rakamı hesap edilmemiş, aynı bölgede MHP İl Genel Meclisinin almış olduğu –ve daha düşük olan-  42 bin 672 oy hesap edilmiştir. Bu rakam Bolvadin’de Selim Karasekter’in aldığı 7 bin 724 oy değil, MHP İl Genel Meclisi’nin Bolvadin İlçe Merkezinde almış olduğu 6 bin 346 oy sayısıdır. Diğer ilçelerde de aynı yöntem kullanılmıştır.

 

Kısacası, Afyonkarahisar’da 2014 seçimlerinde seçmenlerin İGM sandığında partisine destek için verdiği oylarla yapılan hesaplamada sonucunda, Ak Parti İl genelinde 210 bin 399 oy alırken, MHP 132 bin 705 oy sayısına ulaşmış, CHP ise 60 bin 7 oy sayısına gerilemiştir. Bu partilere ilave olarak önümüzdeki seçimde MHP ile ittifak yapmayı planlayan Demokrat Partinin 9 bin 124 oyu ile Büyük Birlik Partisinin almış olduğu 7 bin 324 oyu ilave ederseniz MHP’nin 150 bin rakamlarına ulaşması asla hayal değildir.

 

 

Aşağıdaki tabloda ise, Türkiye’de barajı aşan partilerin, son üç seçimde Afyonkarahisar’daki oy performansları grafiklerle ifade edilmiştir. Bu tablo ulusal ajanslardan alınmış olup burada MHP’nin diğer partilere göre bilhassa 2011 seçimlerinden daha güçlü bir durumda olduğu açıkça görülebilmektedir.

 

 

İkinci mevzu ise, partilerin seçim bölgesindeki mevcut performansları ile ilgilidir. Mevcut durumda ülkenin bölünme riski, milliyetçi oyların yönünü değiştirmekte, bu da Afyonkarahisar gibi milliyetçi seçmen profilinin yoğunlukta olduğu bir bölgede, MHP, DP ve BBP gibi daha milliyetçi görünen partilere seçmenin ilgi göstermesini sağlamaktadır.

 

* * *

 

Çok fazla rakam yayınlayıp kafanızı karıştırmak istemem. Asıl mevzua gelirsek, seçimlerde MHP’nin başarı sağlanması isteniyorsa bu partinin yöneticilerinin il coğrafyasını iyi analiz edip, aday listesini doğru konumlandırması şarttır.

 

MHP il bazında Dinar bölgesi diye adlandırdığımız Dinar, Evciler, Başmakçı, Dazkırı ve Kızılören bölgesinde ciddi oy alabilmektedir. Bu bölgeden tanınan bir adayın listenin ilk iki sırasında yer alması MHP’nin olmazsa olmazı olmalıdır.

 

Çünkü Ak Partinin bu 2015 seçimlerinde bu bölgeden bir adayı –muhtemelen Ali Özkaya’yı-listenin ilk üç sırasında aday göstereceğinin ayan beyan ortaya çıkmış olması, MHP için buradaki oylarını muhafaza etmekte dahi zorlanabileceği tahminini ortaya koymaktadır.

 

İl kongresi ve milletvekili olma yarışı içerisinde bu tehlikeyi göremediğini düşündüğüm MHP üst yönetiminin, bu riski bertaraf edecek bir formülü zaman geçmeden bir an önce devreye alması şarttır.

 

Bu formül ise aday olması halinde bölgede dengeleri değiştirebilecek en önemli aday olan Dinar’ın başarılı belediye Başkanı Sayın Saffet Acar’ın aday olmaya ikna edilmesidir.

 

Bu yazıyı kaleme aldığım sıralarda aday olmayacağını basına açıklayan Saffet Acar’ın, yeterli çaba sarf edilmediği için bu kararı aldığını düşünüyorum. Eğer MHP Genel Merkezi ve İl yönetimi onun aday olması için gerekli çabayı ve girişimleri gösterse, sayın Acar’ın bu görevden kaçmayacağını düşünüyorum.

 

MHP yönetimi buradaki hassasiyeti görmezden gelmemelidir.

 

MHP için Dinar, olmazsa olmaz konumundadır.

 

Dinar siyasetinde Saffet Acar en büyük marka konumundadır.

 

Belediye Başkanlığından –milletvekili adayı olmak için- istifa etmesi ne Saffet Acar için, ne de, MHP için çok büyük kayıp olacaktır. Aksine bu girişim MHP için bir kazanımdır, taşın altına elini sokmaktır, fedakarlık yapmaktır.

 

Çünkü her halükarda başka bir MHP’li bir isim başkanlık koltuğuna devam edecek ve bu projeleri tamamlayacaktır. Saffet Acar ise TBMM’de Dinar için çalışmaya devam edecek, -en kötü senaryoda- kazanamadığı takdirde başarılı bir işadamı, bir eğitim gönüllüsü ve hayırsever olarak yıllardır yaptığı hizmete edebilecektir.

 

Bu ikazımız seçim için istifaların yaklaştığı şu son iki günde büyük önem arz etmektedir.

 

Önümüzdeki seçimde Afyonkarahisar MHP Milletvekili aday listesinde Dinar’dan güçlü bir siyasetçinin –Ak Parti adayı Ali Özkaya veya Mustafa Tarlacı’dan- daha iyi bir sıralamada yazılmaması, MHP açısından ikinci ve üçüncü vekillik hayallerini suya düşürebilir.

 

Bence şu son iki günde ne yapıp edip, Saffet Acar adaylık için istifaya razı edilmelidir. Hadi bunu başaramadınız bu bölgeyi MHP bölgesi haline getiren MHP İlçe Başkanı ve İGM üyesi İbrahim Acar bu görev için ikna edilmeli ve bu taşın altına onun elini sokması sağlanmalıdır.

 

MHP listesinde Acar olursa, Milliyetçi Hareket Partisi gerçekten bu seçimde “acar” olur..

 

Bu isim Saffet Acar olmasa bile, İbrahim Acar olmalıdır.

 

Yoksa bu kadar enerji, yükseliş boşa gidebilir.

 

Bizden söylemesi..

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır