passo
“Açıklanan esnaf destek paketi yetmez ama evet”

“Açıklanan esnaf destek paketi yetmez ama evet”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan esnafa yönelik destek paketi ve esnafın pandemi sürecinde yaşadığı sıkıntılar konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın stüdyoda hazır bulunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim telekonferans yöntemiyle katılarak değerlendirmede bulundular. İlimizde 17 bin esnaf var Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından esnafa yönelik destek paketinin açıklandığını anımsatan […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan esnafa yönelik destek paketi ve esnafın pandemi sürecinde yaşadığı sıkıntılar konuşuldu.
Gazeteci İsmail Akar’ın stüdyoda hazır bulunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim telekonferans yöntemiyle katılarak değerlendirmede bulundular.

İlimizde 17 bin esnaf var
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından esnafa yönelik destek paketinin açıklandığını anımsatan Gazeteci İsmail Akar, “Pandemiden etkilenen esnaflara üç ay boyunca bin lira hibe desteği verilecek. Yine üç ay boyunca büyük şehirler için 750 Lira, diğer şehirler için ise 500 Lira kira yardımı yapılacak. İlimiz merkezinde yaklaşık 4 bini basit usul olmak üzere 8 bin, il genelinde ise yaklaşık 9 bini basit usul olmak üzere 17 bin esnaf bulunuyor. Bu esnafların birçoğu pandemi nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor. Kahveci esnafı da bu sıkıntıyı yoğun hissediyor. İl merkezinde toplam 210 adet kahve ve çay ocağı bulunurken, il genelinde ise toplam 1020 kahve ve çay ocağı yer alıyor. Bu destek paketinden yazarkasası olanlar faydalanamayacak diye bir söylenti çıkarıldı. Bu doğru değil. Sadece basit usule destek yapılmayacak. 452 bin salgından etkilenen esnaf ve toplamda 1 milyon 259 bin kişi hibe desteğinden faydalanacak.Bu konuda genelge çıkacak’ dedi.

“Bu salgın sürecinde bizi ayakta tutan sosyal yapımız oldu”
Açıklanan destekle esnafın en azından nefes alacağını kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu salgın sürecinde bizi ayakta tutan sosyal yapımız oldu. Aile bireyleri birbirini destekliyor. Batıda durum böyle değil. Almanya’da çekilen reklam filmi Türk milletinin yardımseverliğini bir kez daha ortaya koydu. Sandıklı Belediye Başkanı Sayın Mustafa Çöl su parasını, kaplıca ücretlerini ve ısıtmayı yarı fiyatına düşürdüğünü açıkladı. Ayrıca Belediyeye ait işyerleri için 3 ay kira almayacaklarını söyledi. Mustafa Başkan’ı tebrik ediyorum. Bence bunu tüm belediyeler yapmalı. Belediyeler borçlanabilir. Önemli olan vatandaşa yardımcı olmaktır. Bence devlet elektrik ve doğalgaz fiyatlarını yarı yarıya düşürmeli. GSM operatörleri indirime gitmeli. Bu pandemi günleri daha süreceğe benziyor. Mesela AFJET 3 ay abonelerden yarı fiyat alsa batar mı? Açıklanan esnafa destek paketi için yetmez ama evet diyorum” diye konuştu.

“Açıklanan paket nefes almalarını sağlar”
Pandemi nedeniyle esnafın oldukça mağdur olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Esnafımız bu zor günlerde nasıl ayakta durdu? Bana göre aile sistemimiz sayesinde ayakta durabildi. Baba emekli maaşını, anne ziynet eşyalarını çocuklarına veriyor. Salgın sürecinde aile üyelerinin birbirlerini sarıp sarmalaması ile bugünlere geldik. Kişi esnaf ama bulguru, düğüsü, yağı, yoğurdu köyünden, kasabasından geliyor. Açıklanan bu destek paketi esnafımızın biraz da olsa nefes almasını sağlayacak. Ama kredi alanlar ne yapacak? Çoğunun kredilerini ödeyemediğini biliyoruz. Elektriğe durmadan zam geliyor. Geçen gün açma kapama parasının iki katına çıktığını okudum. Doğalgaz faturaları yine oldukça yüksek. İnsanlar nasıl ödeyecekler? Bunlara çare bulunmalı” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Bana göre piyasada mülk sahibi terörü var”
Pandeminin başladığı günden bu yana Hükümetin açıkladığı paketlerle tüm kesimlere destek olmaya çalıştığını belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Bunu takdir ediyorum. Eskiden her şeyi devletten beklemeyin anlayışı vardı. Şimdi herkes Ankara’dan gelecek destek açıklamalarını bekliyor. Bu süreçte devlete görev düşüyor da mülkünü kiraya verenlere hiç görev düşmüyor mu? Bu kişiler de feragatta bulunmalı. Bir tanıdığım küçük esnaf 3 bin 200 Lira olan kira ödemesini 3 gün geç ödedi diye mülk sahibi, ‘Senden esnaf olmaz’ diye mesaj atmış. Bu ayıptır. Bana göre piyasada mülk sahibi terörü var. Bu kontrol edilmeli. Kamu durmadan bir şey yapıyorsa mülk sahipleri de yapmalı. Vicdansız kira fiyatları uygulanmamalı. Bu toplumda yaşayan herkes taşın altına elini koymalı” diye konuştu.

Programda ayrıca Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun, ‘Üniversiteler fuhuş evleridir’ açıklaması kınanırken 2021 yılının Aile yılı ilan edilmesi ekseninde ailenin önemi konuları da değerlendirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır