passo
Acil Servis renklendi

Acil Servis renklendi

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Mustafa Tekin konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Tekin, Acil Servis’in çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. “Acil Servis’te önceliği belirlemek için dünyada ve ülkemizde kullanılan bir triaj sistemi var” Acil hastanın dakikalar içerisinde müdahale edilmediği zaman […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Dr. Mustafa Tekin konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Tekin, Acil Servis’in çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
“Acil Servis’te önceliği belirlemek için dünyada ve ülkemizde kullanılan bir triaj sistemi var”
Acil hastanın dakikalar içerisinde müdahale edilmediği zaman ciddi organ kayıpları, sakatlıklar ve hatta ölümlere neden olabilecek hastalıkları bünyesinde barındıran hastalar olduğunu kaydeden Tekin, “Acil Servis’te bu önceliği belirlemek için dünyada ve ülkemizde kullanılan bir triaj sistemi var. Bu da kırmızı, sarı ve yeşil renklerden oluşuyor. Kırmızı renk en ciddi acil vakalarını temsil eder. Kalp krizi, beyin kanaması, ciddi trafik kazası, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları gibi müdahalesinin bekletilmeden dakikalar içerisinde yapılması gereken hastaların rengi kırmızıdır. Sarı renk acil ama hemen bakmasanız da öldürmeyecek, sakat bırakmayacak ya da organ hasarı oluşturmayacak hastalıkları temsil eder. Taş düşürme, apandisit gibi vakaların rengi sarıdır. Yeşil renk ise normal poliklinik hastaları, patrondan izin alamayıp gece muayeneye gelen, grip, boğaz ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı, ishal gibi acil müdahale edilmese de hiçbir sıkıntı oluşturmayacak hastalıkları kapsar” diye konuştu.
“Yüzde 10’luk bir kesim halen en acil benim diye aradan içeriye dalıyor”
Afyon Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde de renk uygulamasının bulunduğunu belirten Tekin, “Hastanemizde vatandaşlarımız yüzde 90 oranında bu renk sistemine alıştılar ve kullanıyorlar. Ama maalesef yüzde 10’luk bir kesim halen en acil benim diye aradan içeriye dalıyor. Vatandaşlarımızdan Acil Servisimize geldiklerinde ilk önce triaja uğramalarını istiyoruz. Bu alanın yönlendirmesine göre hareket etmeleri hem kendi işlerini hızlandıracak hem de kendilerinden daha ciddi olan hastaların yaşam haklarına saygı göstermiş olacaklar” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır