passo
“Acil Servis’te triaj sistemi uygulanıyor”

“Acil Servis’te triaj sistemi uygulanıyor”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Acil Servis Pratisyen Hekimi Hüseyin Emre Çakar konuk olarak katıldı. 1-7 Aralık Acil Tıp Haftası dolayısıyla Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Çakar, Acil Servis’deki çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. “Kırmızı renk en ciddi acil vakalarını temsil eder” Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Acil Servisinde de […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Acil Servis Pratisyen Hekimi Hüseyin Emre Çakar konuk olarak katıldı. 1-7 Aralık Acil Tıp Haftası dolayısıyla Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Çakar, Acil Servis’deki çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
“Kırmızı renk en ciddi acil vakalarını temsil eder”
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Acil Servisinde de uygulanan triaj sistemine değinen Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Acil Servis Pratisyen Hekimi Hüseyin Emre Çakar, “Acil Servis’te hastaların önceliğini belirlemek için dünyada ve ülkemizde kullanılan bir triaj sistemi var. Bu da kırmızı, sarı ve yeşil renklerden oluşuyor. Kırmızı renk en ciddi acil vakalarını temsil eder. Kalp krizi, beyin kanaması, ciddi trafik kazası, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları gibi müdahalesinin bekletilmeden dakikalar içerisinde yapılması gereken hastaların rengi kırmızıdır. Sarı renk acil ama hemen bakmasanız da öldürmeyecek, sakat bırakmayacak ya da organ hasarı oluşturmayacak hastalıkları temsil eder. Taş düşürme, apandisit gibi vakaların rengi sarıdır. Yeşil renk ise normal poliklinik hastaları, patrondan izin alamayıp gece muayeneye gelen, grip, boğaz ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı, ishal gibi acil müdahale edilmese de hiçbir sıkıntı oluşturmayacak hastalıkları kapsar” diye konuştu.
“Şiddetin hiç olmaması tek temennimizdir”
Doktor ve sağlık çalışanlara uygulanan şiddet olaylarına da değinen Çakar, “Acilde meydana gelen şiddet olaylarının en büyük sebebi durumu acil olmadığı halde hastasını çok acil olarak değerlendiren hasta yakınlarıdır. Şiddetin hiç olmaması tek temennimizdir. Bu konuda herkese önemli görevler düşüyor. Empati yapabilirsek bu sorunlar sona erecektir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Çakar, yayın dolayısıyla teşekkürlerini iletti. Akar ise Çakar’a çalışmalarında başarılar diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır