passo
“Acil’e olan başvuruların yüzde 25’inin nedeni baş dönmesi”

“Acil’e olan başvuruların yüzde 25’inin nedeni baş dönmesi”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Oruç konuk olarak katıldı. Programda baş dönmesi hastalığı konuşuldu. “Baş dönmesi ve denge bozukluğuna sık rastlanır” Baş dönmesi ile denge […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Oruç konuk olarak katıldı.

Programda baş dönmesi hastalığı konuşuldu.

“Baş dönmesi ve denge bozukluğuna sık rastlanır”

Baş dönmesi ile denge bozukluğunun birlikte ifade edilmesi gerektiğini kaydeden AKÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Oruç, “Baş dönmesi ve denge bozukluğuna sık rastlanır. Bunlar tek başına bir hastalık olarak değil, sıklıkla bir hastalığın belirtileri olarak karşımıza çıkar. Yapılan araştırmalar Acil Servis’e olan başvuruların yaklaşık yüzde 25’inin baş dönmesi ve denge bozukluğuyla ilgili olduğunu gösteriyor. Özellikle orta ve ileri yaş grubunda daha sık görülür. Ancak çocukluk döneminde de daha az olsa da görülebilir. Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Hasta olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve ya kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir. Bunun yanı sıra hastalar dengesizlik şikâyetini bir nevi baş dönmesi olarak algılayarak da hekime müracaat etmektedirler. Dengesizlik hissi ise kişinin çevresine göre dengesini sağlayamama durumudur. Biz klinikte baş dönmesi ile denge bozukluğunun ayrımını yapmayı önemsiyoruz. Çünkü ikisinin altında yatan farklı hastalıklar var” diye bilgi verdi.

“Baş dönmesi denge sisteminin etkilenmesiyle ortaya çıkar”

Baş dönmesinin denge sisteminin etkilenmesiyle ortaya çıkan bir problem olduğunu belirten Oruç, “Hareket ederken dengemizi sağlayabilmek için çok sayıda vücut sisteminin birlikte uyum içerisinde çalışması gereklidir. Bu uyumun bozulmasıyla baş dönmesi şikâyeti ortaya çıkmaktadır. Sıklıkla iç kulaktan kaynaklanan ve beyni içine alan sistemin etkilenmesiyle ortaya çıkan problemlerde hastalar bizlere baş dönmesi şikâyetiyle başvurmaktadırlar” şeklinde konuştu.

“Stres baş dönmesi ataklarını tetikler”

Stresin baş dönmesi ataklarını tetiklediğini belirten Oruç, “Ancak bir baş dönmesinin strese bağlı olduğunu söyleyebilmek için baş dönmesi yapan diğer hastalıkları araştırıp olmadıklarını bilmek lazımdır” diye konuştu.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan ve dinleyicilerin sorularıyla yoğun olarak katıldıkları Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır