• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Adalet mülkün temelidir”
“Adalet mülkün temelidir”
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında yeni açıklanan Yargı Reformu Stratejisi konusu konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Yargı Reformu Strateji...
1 Haziran 2019 16:12
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında yeni açıklanan Yargı Reformu Stratejisi konusu konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklandığı bilgisini aktaran Gazeteci İsmail Akar, “Yargı Reformu toplumun tüm kesimlerini ilgilendiriyor. Erdoğan açıklarken Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Erdoğan’ı coşkuyla alkışladı. Yargı reformuna göre artık Avukatlar yeşil pasaport alabilecekler ve hukuk eğitimi 5 yıl olacak. Hakim ve Savcı Yardımcısı şeklinde yeni meslekler olacak. Ülkemizin AB ile üyelik görüşmeleri bilindiği gibi yıllardır sürüyor. Bu üyelik görüşmeleri sırasında Adalet Bakanlığı’nın AB’ye yargıda reform yapılacağına dair bir taahhüdü bulunuyor. Bu reform AB’nin verdiği ev ödevini yerine getirme şeklinde algılanabilir. 2009 ve 2015 yıllarında da çeşitli çalışmalar yapılmıştı. 2019 yılında ise üçüncü strateji belgesi açıklanıyor. Yeni yargı reformu 9 amaç, 63 hedef ve 256 faaliyeti kapsıyor” diye konuştu.
“Geç kalan adalet, adalet değildir”
Dünyada en çok konuşulan konuların başında adaletin geldiğini belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Çünkü adalet insanların hayatlarına dokunur ve doğrudan insanı ilgilendirir. Adalet çok konuşulur ama bir şeyler hep eksik kalır. Adaletin tam olarak tecellisi herkesin ortak arzusudur. Bazı ülkeler bu konuda ciddi adım atarken, bazıları ise tamamen adaletten uzaklaşıyor. Ülkemizde yasama, yargı ve yürütme üç önemli kuvvettir. Yasayı parlamento yapar. Halkın seçtiği milletvekilleri yapar. Son yıllarda parlamento etkisizleşti. Birçok yasa KHK şeklinde çıkıyor. Adalet mülkün temelidir. Adaletin bittiği yerde devlet kalmaz, kaos oluşur. Yargı Reformu umarım adaletin geç tecelli etmesinin önüne geçer. İnsanlar mahkemeye gitmekten korkar hale geldi. Çünkü adalet geç tecelli ediyor. Duruşmalar yıllarca sürüyor. Geç kalan adalet, adalet değildir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Bir devlet adil hükmedildiğinde ayakta kalır”
Adliye binası yapmakla, oraya personel atamakla, yeşil pasaport vermekle adalet sisteminin sorunlarının çözülmeyeceğini söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Adalet çok yüce bir kavramdır. Bir devlet adil hükmedildiğinde ayakta kalır. Tarih boyunca bu böyle olmuştur. Dinimizde de adil olma emri vardır. Günümüzde ülkemizde adalete olan güven hızla azalmaktadır. Son İstanbul seçimleri ile ilgili YSK’nın kararları da bunun göstergesi oldu. Adliye binası yaparak, hakime yüksek maaş vererek hukuk devleti olamazsınız. Ancak kanun devleti olursunuz. Devlet yöneticilerinin her söylediğinin kanun haline getirildiği bir ülke olursunuz. Bizim adalet sitemimizdeki sorunlar tamiratla, tadilatla çözülmez. Gerçekten adalete, hukuk sistemine inanmak lazım” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa