passo
“Adaylar belli oldu, siyaset şekillenmeye başladı”

“Adaylar belli oldu, siyaset şekillenmeye başladı”

“Adaylar belli oldu, siyaset şekillenmeye başladı”            Basın Odası’nda konuşan Gazeteci İsmail Akar, Afyonkarahisar merkezde Ak Parti ve CHP’nin ardından MHP’nin adayının da belli olmasıyla, “Afyonkarahisar merkezde bir anlamda siyaset şekillenmiş oldu” dedi.   Gün FM’de yayınlanan Basın Odası cumartesi günü dinleyicileriyle buluştu.İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul […]

“Adaylar belli oldu, siyaset şekillenmeye başladı”

 

         Basın Odası’nda konuşan Gazeteci İsmail Akar, Afyonkarahisar merkezde Ak Parti ve CHP’nin ardından MHP’nin adayının da belli olmasıyla,Afyonkarahisar merkezde bir anlamda siyaset şekillenmiş oldu” dedi.

 

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası cumartesi günü dinleyicileriyle buluştu.İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim katıldı

Programda yerel seçimlerle ilgili son durum değerlendirildi.

“Bazı ilçelerimizde ise belirsizlik sürüyor”

Yerel seçimlere yaklaşırken partilerin belediye başkan adaylarının netleşmeye başladığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Geçtiğimiz günlerde MHP’nin adayı da açıklandı. Fatih Çetinkaya MHP’nin Afyonkarahisar belediye başkan adayı oldu. MHP’nin adayının mevcut Milletvekili Kemalettin Yılmaz’ın olacağı beklenirken Fatih Çetinkaya açıklandı. Eski milletvekillerinden Mahmut Koçak ise aday olmayacağını açıkladı. Daha önce de bilindiği üzere Ak Parti’nin başkan adayı olarak mevcut belediye başkanı Burhanettin Çoban, CHP’nin başkan adayı olarak ise Dr. Mehmet Ecer açıklanmıştı. Demokrat Parti’de ise aday adayı olarak İsmail Özdilek var. Önümüzdeki günlerde Demokrat Parti’nin de başkan adayı açıklar. Bağımsız başkan adayı olarak da Gazeteci Aydemir Kurt var. Kısacası Afyonkarahisar merkezde bir anlamda siyaset şekillenmiş oldu. Çok sayıda ilçede ise belirsizlik sürüyor. Sandıklı’da Ak Parti’nin 12, Bolvadin’de ise 7 aday adayı bulunuyor. Bu ilçelerde telefonla anketler sürüyor. İlçelere adayların kesinleşmesi Aralık ayının son haftasını bulacak” diye konuştu.

“Sürpriz olan Mahmut Koçak’ın aday olmayacağını açıklamasıdır”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun geçtiğimiz hafta ilimizde olduğunu kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Eroğlu’na gazeteciler tarafından ilçe adayları soruldu. Eroğlu bu soruyu, ‘7–8 ilçede sıkıntı var’ diyerek yanıtladı. Temayül yoklamasına rağmen Ak Parti Genel Merkezi anlaşılan çok fazla tatmin olmadı. Bu nedenle muhalefetin elindeki ilçelerde daha fazla ince elenip sık dokunuyor. Fatih Çetinkaya’nın MHP’nin belediye başkan adayı olduğunu Merkez İlçe Başkanı Alper Yağcı facebooktan duyurdu. Bence yadırgatıcı bir durum. Yine de Çetinkaya’nın adaylığı hayırlı olsun diyelim.  Benim açımdan sürpriz olan Mahmut Koçak’ın aday olmayacağını açıklamasıdır. Koçak geçtiğimiz yaz aylarında Afyonkarahisar’a gelerek çeşitli ziyaretlerde ve temaslarda bulundu. Şimdi Afyonkarahisar basını yazdı, beni bekleyen seçmenlerime ayıp olmasın, aday değilim diyor. Sanki basın Koçak’ı durduk yerde aday olacak diye yazdı. Mahmut Koçak, Afyonkarahisar’a gelip, zemin aramıştır. Koçak şimdi suçu basına atmasın. Ben tüm bunlara rağmen Koçak’ın yine de aday olabileceğini düşünüyorum. Yani böyle bir ihtimali dışlamış değilim. Seçmenlerim beni istedi diyerek Demokrat Parti’den aday olabilir” şeklinde konuştu.

“Böyle bir akıl tutulmasını MHP’den beklemiyordum”

Afyonkarahisar merkezin MHP için kazanma şansının bulunduğu bir il olduğunu kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “MHP Genel Merkezi Afyon ve İzmir Milletvekilleri boşalmasın diyerek Milletvekili Kemalettin Yılmaz aday gösterilmedi. Ben böyle bir akıl tutulmasını MHP’den beklemiyordum. Fatih Çetinkaya’da başarılı bir isim. İyi de oy alacaktır. Ama Kemalettin Yılmaz ile Fatih Çetinkaya’nın adaylığı mukayese edilemez. Yılmaz, ilimizde defalarca seçime girmiş, kazanmış ve Afyonkarahisar’ın içinde yaşamış bir isim. Afyonkarahisarlılar buna oldukça önem verir. Yılmaz’ın böyle bir avantajı vardı. Yapılan anketlerde de Yılmaz’ın tanınırlığı yüksekti. Genel Merkez, Milletvekili seçimlerinde vekilsiz çalışma yapılamayacağı düşüncesine ikna edildi. Oysa Milletvekili başkan seçilse bile partinin insanlarla bağı kopmaz. MHP içinde teşkilata gönül vermiş pek çok isim var. Onlar sahaya inerek genel seçimlerde çalışabilirlerdi” diye değerlendirmede bulundu.

“Mahmut Koçak’ın aday olmayacağını daha önce de söylemiştim”

Cumhuriyet tarihinde yoğun bir şekilde ilk kez bakanların belediye başkan adayı olduklarını söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Şimdi bu bakanların karşısında diğer partilerin adaylarını düşünelim. İki pehlivan dövüşüyor. Birisi sahaya zırhlı, diğeri çıplak çıkıyor. Bu bir haksızlıktır. Bu bakanların istifa etmeleri lazım. İktidar partisinden çıkan belediye başkan adayları seçime başlarken on beş-yirmi puan önde başlıyorlar. Diğer partilerin adaylarının bu farkı kapatabilmeleri için daha fazla çaba sarf etmeleri gerekiyor. MHP’nin Afyon adayı belli oldu. Hayırlı olsun. Mahmut Koçak’ın aday olmayacağını daha önce de söylemiştim. Çünkü Koçak’ın bağımsız aday olduğu dönemle şu an aynı değil. Köprünün altından çok sular aktı. İlimize Allah kim güzel hizmetler yapmayı nasip edecekse onun seçilmesini diliyorum” dedi.

Programda ayrıca AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Yasin Aktay’ın, “Türk dediğin bir sentezdir zaten. Türk diye bir ırk yok.” şeklindeki sözleri de değerlendirilerek eleştirildi.

Dinleyicilerin sorularıyla yoğun olarak katıldıkları Basın Odası yaklaşık iki saat sürdü.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
basın odası akar

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır