passo
“Adaylar kispeti giydiler ve er meydanına çıktılar”

“Adaylar kispeti giydiler ve er meydanına çıktılar”

Gün FM’de uzun yıllardır yayınlanan Basın Odası’nda bu hafta yerel seçimlerde ilimiz ve ilçelerimizdeki son durum ile internete sansür getiren yasa değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. “Siyasiler alana indiler ve ziyaretler başladı” Ak Parti’de ilçe belediye başkan adaylarının da açıklanmasıyla ilimizde seçim […]

Gün FM’de uzun yıllardır yayınlanan Basın Odası’nda bu hafta yerel seçimlerde ilimiz ve ilçelerimizdeki son durum ile internete sansür getiren yasa değerlendirildi.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.

Siyasiler alana indiler ve ziyaretler başladı”

Ak Parti’de ilçe belediye başkan adaylarının da açıklanmasıyla ilimizde seçim startının verildiğini kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “İl merkezi ve ilçelerimizde siyasiler alana indiler ve ziyaretler başladı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da hafta sonunu ilçe ziyaretlerine ayırdı. Dinar’dan başlayarak çeşitli ilçeleri ziyaret edecek. CHP’de de ziyaretler sürüyor. Milletvekili Toptaş İl Başkanı Yalçın Görgöz’le birlikte belde ve ilçeleri ziyaret edecek. Seçimlere iki aydan az bir süre kaldı. Adaylar kispeti giydiler ve er meydanına çıktılar” diyerek il merkezi ve ilçelerdeki kesinleşen adayları dinleyicilere sundu.

Unutmayalım ki su akar mecrasını bulur”

Halkın siyasete itibar etmesinin önemli olduğunu söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Ülkemizde halk siyasetten soğutulmuştur. Bu bilinçli olarak yapılmıştır. 12 Eylül’den bu yana halkımızın ciddi bir bölümü siyasetten uzaklaştı. İnsanların çoğu kenara çekilip siyasetten uzak duruyor. Son 10 yılda da fikir üreten insanların kenara getirildiğini görüyoruz. Bazıları içeri atıldı, bazıları mesleklerinden oldu. Ancak unutmayalım ki su akar mecrasını bulur. Doğru bastırılamaz. Son günlerde Başbakan’ın bir televizyon kanalına telefon ettiği ve şu haberi yayınlamayın dediğini kamuoyundan öğrendik. Çok ilginç olaylar yaşanıyor. Önümüzdeki yerel seçimler ülkemiz açısından son derece önemlidir. Ak Parti demokrasiyi sandıktan ibaret sayıyor. Oysa demokrasi sandığın yanında kurumlarında olmasıyla yaşanır. Anayasa Mahkemesi’nin üyeleri sandıktan çıkmamıştır ama Anayasa Mahkemesi ülkemizin en yüce organıdır, demokrasinin bir parçasıdır. Yargıtay ve Danıştay da böyledir. Kısacası demokrasi sadece sandıktan ibaret değildir. Bu fikri milletimize yutturmaya çalışıyorlar. Yüzde 99 oy da alsanız, bu gerçek değişmez. Yüzde 1’in hakkı korunmalıdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sandığa sahip çıkmak ve seçimlerin sağlıklı ortamda yapılmasını sağlamak lazımdır”

Seçime 10-15 gün kala seçim havasına girileceğini belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Daha iki aya yakın süre var. Kamuoyu sessiz görünüyor. Ama bu normaldir. Her seçimde böyle olur. İlçelerde adaylar daha yeni açıklandı. Eğer atmosfer şimdiden hızlanırsa bu hız 30 Mart’ı bulmaz. Bu gidişat normaldir. Yerel seçimler kapıda ama Türk demokrasisini sakatlayan bir dizi gelişme var. Bu yaşananlar birçok insanı üzüyor. Sandığa sahip çıkmak ve seçimlerin sağlıklı ortamda yapılmasını sağlamak lazımdır. Suyu mecrasından saptırmak için çok gayretler var. Su mecrasını zor bulacağa benziyor. Toplum adına görev yapan gazetecilere, internete getirilen sansürden endişem var. Ülkemizde bir karanlık oluşturulmaya çalışılıyor. Karanlık kimin işine yarayacaktır? Bunu sorgulamak lazım” diye konuştu.

Şu anda satranç ustaları satrancı oynuyorlar”

Aday listelerinin verilmesiyle seçimlerde şablonun tam olarak ortaya çıkacağını kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Daha adaylarını açıklamayan partiler var. 17 Şubat’ta listeler Seçim Kurulları’na verildiğinde durum netleşecek. Yerel seçimlerde start, Belediye Meclisi üyelerinin listelerinin teslim edilmesiyle verilir. Böylece şablon oturmuş olur. Örneğin şu anda Bolvadin’de Ak Parti, CHP’nin aday çıkarması için ciddi anlamda kulis yapıyor. Çünkü CHP aday çıkardığında Bolvadin’de Ak Parti’nin kazanma şansı artıyor. Bolvadin’de CHP aday çıkarmazsa CHP’liler oylarını MHP’ye verecek. 17 Şubat’ta tüm bu çalışmalara son verilecek ve listeler kesinleşecektir. Bu ve benzeri olaylar her ilçede farklıdır. Şu anda satranç ustaları satrancı oynuyorlar. 17 Şubatta listeleri görünce durum netleşecektir” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır