passo
Adaylarda liyakat şart

Adaylarda liyakat şart

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda siyasetteki son durum değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim katıldı. MHP’nin milletvekili listelerini Yüksek Seçim Kuruluna teslim ettiğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Listede sürpriz olmadı. Mevcut vekil Mehmet Taytak’ın liste başı olması bekleniyordu. İyi Partide ilimizde temayül sonuçları belli oldu. Beklenen sonuç çıktı. […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda siyasetteki son durum değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim katıldı.

MHP’nin milletvekili listelerini Yüksek Seçim Kuruluna teslim ettiğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Listede sürpriz olmadı. Mevcut vekil Mehmet Taytak’ın liste başı olması bekleniyordu. İyi Partide ilimizde temayül sonuçları belli oldu. Beklenen sonuç çıktı. Ak Parti’de ise Veysel Eroğlu ve Ali Özkaya’nın yanı sıra Hüseyin Sezen, Semai Kaya ve Dilek Hanım Çengel iddialı isimler. Millet İttifakında Gelecek, Deva, Saadet ve Demokrat Parti adayları seçime CHP listelerinden girecek. Bu partilere CHP’den 20 kontenjan ayrıldı. Ayrıca Artvin, Erzincan, Van, Çorum, Adıyaman ve Tunceli’de İyi Parti adayları, CHP listesinden Bayburt, Gümüşhane, Aksaray’da ise CHP’li adaylar İyi Parti listelerinden seçime girecek.” diye konuştu.

 

         Köylü Kentli ayrımı sona ermesi lazım

Muhtemel adaylara bakıldığında il merkezinin ilçelere oranla daha az temsil edildiğini söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Geçmişte de merkezin adayı ilçelere göre daha azdı. Eskiden bu konuda çeşitli tartışmalar yaşandı. Ama şunu görmek lazım. İl merkezinde oturan kişilerin çoğu ilçe, kasaba, köy kökenli. İlimizdeki köylü-şehirli kavgası yıllardır bitmedi. Milletvekili bana göre mutlaka liyakatli olmalıdır. Nereden olduğunun bir önemi yok. Aday adaylarının bir kısmı ismini duyurmak veya iş bulmak için çıkıyor. Oysa yeteneği varsa çıkmalı. Menfaat için siyasete girilmez. Siyaset toplumun önünü açmalı. Bunu yapabilecek kişiler vekil seçilmeli. Vekil olacak kişi de gerçekten aldığı eğitimden topluma ve partisine sunacağı katkıya kadar liyakat olması lazım. Ben ilimiz için partilerde bir sürpriz beklemiyorum” dedi.

 

Vekil sıralamasında marka isim

Afyonkarahisar’ın seçim bölgesini belirlerken genelde üçe ayrıldığını belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Merkez ve merkeze yakın ilçeler birinci bölge, güney ilçeler ikinci bölge ve Bolvadin-Sultandağı ise üçüncü bölge. Bu üç bölgenin de yapıları farklı. Bu seçim döneminde merkezin adayı az. Afyonkarahisar’ın il merkez nüfusu 300 bin ise bunun 200 bini taşradan gelmiş. Bazıları bu kişileri merkezden görmüyor. İlimizi büyük şehir gibi görmek lazım. Birçok kişi her gün ilçelere gidip geliyor ve il merkezinde yaşıyor. Bizim sorunlarımızı çözebilecek vekillere ihtiyacımız var. Bana göre milletvekili lavabo açacağı gibi olmalıdır. Tıkanan bürokrasiyi açmalıdır. Birçok sektörde bürokrasiye takılan işleri vekil çözer. Bir vekilin nereli olduğuna değil sorunları çözüp çözmediğine bakılmalıdır. Ben ilimiz için listelerde sürpriz beklemiyorum. Ancak herkesin şaşıracağı isimler olabilir.Vekillerde marka isim tanınmış isim olacağı aşikar ” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır