passo
AFSÜ’de insülin pompası tedavisi başladı

AFSÜ’de insülin pompası tedavisi başladı

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Selvihan Beysel konuk olarak katıldı. Beysel programda diyabet hastalığında güncel tedavi seçeneklerini anlattı. Çağımızın sinsi hastalığı olan diyabet (şeker) hastalarına daha iyi hizmet verebilmek için İç Hastalıkları Ana Bilim […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Selvihan Beysel konuk olarak katıldı. Beysel programda diyabet hastalığında güncel tedavi seçeneklerini anlattı.
Çağımızın sinsi hastalığı olan diyabet (şeker) hastalarına daha iyi hizmet verebilmek için İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’na bağlı olarak Diyabet ve Obezite Polikliniği’nin hizmete girdiğini söyleyen Beysel, “Şeker hastalarının doktor, diyabet eğitim hemşiresi ve Diyetisyen gözetiminde tedavi ve takipleri polikliniğimizde yapılmaktadır. Tip 1 diyabeti olan hastalarımıza insülin pompası tedavisi yapılmaktadır. Ayrıca polikliniğimizde kilolu hastalarımız obeziteye bağlı ek hastalıklar açıcından taranmakta, tedavi ve takipleri yapılmaktadır” diye konuştu.
“İnsülin pompası fizyolojiye en yakın yöntemdir”
Endokrinoloji bölümünde Tip 1 diyabeti olan hastalara insülin pompası tedavisinin başladığını duyuran Beysel, “İnsan vücudunda pankreas bezinden fizyolojik olarak sürekli ve prandial insülin salınımı gerçekleşir. Tip 1 diyabet tedavisinde amaç bu fizyolojik salınımı taklit etmektir. İnsülin pompası fizyolojiye en yakın yöntemdir. Gün içinde saat saat değiştirilebilen insülin infüzyonları ile farklı bolus seçenekleri, kan şeker düşüklüğü riskinde azalma ve esnek yaşam koşulları sağlar” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Karbonhidrat sayımı eğitimi Diyabet Eğitim Hemşirelerimiz tarafından verilmektedir”
“Tip 1 diyabetli bireylerde kan şekeri düzeyleri belirgin şekilde değişiklik gösteriyorsa veya ciddi kan şekeri düşüklüğü varsa insülin pompası takılabilir” diyen Beysel, “Diyabetli hastalarda günde dört defadan fazla insülin yapılmasına rağmen kan şekeri düzenlenemiyorsa da insülin pompası takılabilir. İnsülin pompası takılacak hastalarımıza karbonhidrat sayımı eğitimi Diyabet Eğitim Hemşirelerimiz tarafından verilmektedir. Karbonhidrat sayımı tekniğini almış olan hastalara insülin pompası tedavisi hekim tarafından düzenlenmektedir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır