• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
AFSÜ’de insülin pompası tedavisi başladı
AFSÜ’de insülin pompası tedavisi başladı
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Selvihan Beysel konuk olarak...
31 Ocak 2020 12:07
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Selvihan Beysel konuk olarak katıldı. Beysel programda diyabet hastalığında güncel tedavi seçeneklerini anlattı.
Çağımızın sinsi hastalığı olan diyabet (şeker) hastalarına daha iyi hizmet verebilmek için İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’na bağlı olarak Diyabet ve Obezite Polikliniği’nin hizmete girdiğini söyleyen Beysel, “Şeker hastalarının doktor, diyabet eğitim hemşiresi ve Diyetisyen gözetiminde tedavi ve takipleri polikliniğimizde yapılmaktadır. Tip 1 diyabeti olan hastalarımıza insülin pompası tedavisi yapılmaktadır. Ayrıca polikliniğimizde kilolu hastalarımız obeziteye bağlı ek hastalıklar açıcından taranmakta, tedavi ve takipleri yapılmaktadır” diye konuştu.
“İnsülin pompası fizyolojiye en yakın yöntemdir”
Endokrinoloji bölümünde Tip 1 diyabeti olan hastalara insülin pompası tedavisinin başladığını duyuran Beysel, “İnsan vücudunda pankreas bezinden fizyolojik olarak sürekli ve prandial insülin salınımı gerçekleşir. Tip 1 diyabet tedavisinde amaç bu fizyolojik salınımı taklit etmektir. İnsülin pompası fizyolojiye en yakın yöntemdir. Gün içinde saat saat değiştirilebilen insülin infüzyonları ile farklı bolus seçenekleri, kan şeker düşüklüğü riskinde azalma ve esnek yaşam koşulları sağlar” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Karbonhidrat sayımı eğitimi Diyabet Eğitim Hemşirelerimiz tarafından verilmektedir”
“Tip 1 diyabetli bireylerde kan şekeri düzeyleri belirgin şekilde değişiklik gösteriyorsa veya ciddi kan şekeri düşüklüğü varsa insülin pompası takılabilir” diyen Beysel, “Diyabetli hastalarda günde dört defadan fazla insülin yapılmasına rağmen kan şekeri düzenlenemiyorsa da insülin pompası takılabilir. İnsülin pompası takılacak hastalarımıza karbonhidrat sayımı eğitimi Diyabet Eğitim Hemşirelerimiz tarafından verilmektedir. Karbonhidrat sayımı tekniğini almış olan hastalara insülin pompası tedavisi hekim tarafından düzenlenmektedir” diye konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa