passo
“Afyon Barosu 15 Temmuz gecesi ilk tepkiyi koyan baro”

“Afyon Barosu 15 Temmuz gecesi ilk tepkiyi koyan baro”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Baro Başkanı Avukat Turgay Şahin konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Şahin geçtiğimiz günlerde yapılan olağan genel kurul neticesinde dördüncü döneme başladıklarını kaydederek destek veren herkese teşekkür etti. “Afyonkarahisar Barosu aktif bir baro” Afyonkarahisar Barosu’nun geçmişten bu yana aktif olan ve sayısının […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Baro Başkanı Avukat Turgay Şahin konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Şahin geçtiğimiz günlerde yapılan olağan genel kurul neticesinde dördüncü döneme başladıklarını kaydederek destek veren herkese teşekkür etti.
“Afyonkarahisar Barosu aktif bir baro”
Afyonkarahisar Barosu’nun geçmişten bu yana aktif olan ve sayısının üzerinde etkisi olan bir baro olduğunu kaydeden Şahin, “Bu anlamda baromuzun kurulmasında emeği geçen tüm meslek büyüklerini saygıyla anıyorum. Ben mesleğe giriş yaptığımda Adil Yılmazaslan Baro Başkanıydı. Daha sonra Mümtaz Akıncı dört dönem başkanlığımızı yaptı. Ben her iki baro başkanımızın da yönetimlerinde görev aldım. Her ikisi de olağanüstü çabalar göstererek görevlerini yaptılar. Afyonkarahisar Barosu üye sayısı itibariyle az, fakat üyelerinin gayreti, hassasiyeti ve mesleki duyarlılıklarıyla her zaman öne çıkmış bir baro” diye konuştu.
“40 baronun imza koyduğu bildiriyi basınla paylaştık”
Afyonkarahisar Barosunun 15 Temmuz gecesi kurumsal tepkisini ortaya koyan ilk meslek kuruluşlarından biri olduğunu belirten Şahin, “Olayı hemen öğrenir öğrenmez baroya koştuk. Afyonkarahisar Barosu’nun darbenin karşısında milli iradenin yanında olduğunu hemen deklare ettik. Aynı zamanda tüm baroları da bir araya getirerek bir bildiriye imza atmalarını sağladık. Gece yarısına doğru 40 baroyu tamamlamıştık. 40 baronun imza koyduğu bu bildiriyi basınla paylaştık. Daha sonra ulaşamadığımız barolara da ulaşarak imzalarını aldık. Şunu gururla söyleyebilirim ki bu açıklamada ilk sırada Afyonkarahisar Barosu vardı. Bu bildiri hem yerel, hem de ulusal basınla paylaşıldı” şeklinde konuştu.
“O gün çok büyük bir kahramanlık örneği sergilediler”
Avukatlık yemini üzerine düşüncelerini açıklayan Başkan Şahin, darbenin gerçekleşmesi takdirde ülkede hukuk ve ahlaktan söz edecek yerin kalmayacağını vurguladı. Eğer senaryo gerçekleşseydi o geceden sonra Türkiye’de darbecilerin ve emperyalistlerin hukuklarının gerçekleşeceğini dile getiren Şahin, “Ahlaksızların egemen olacağı bir ülkede yaşamak zorunda kalacaktık. Eminin artık ahlakın da üzerini çizmek zorunda kalacaktık. O ortamda avukatlık mesleğinin icra edileceğini hiç sanmıyorum. Dolayısıyla mesleğin onuru ve kurallarını da çöpe atacaklardı. Zaten namus ve vicdan üzerine yemin ettiğimiz değerlerin uzun bir süre rafa kaldırıldığını görecektik. Allah bizleri korudu. O gece dik duruşuyla mücadele eden başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, tüm siyasi partilere, milletvekillerine ve halkımıza saygı duyuyorum. O gün çok büyük bir kahramanlık örneği sergilediler. “ dedi.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Şahin Gün FM’in bilgilendirici yayınlarının devamını diledi. Akar ise yayın dolayısıyla teşekkür ederek Şahin’e başarılar diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır