passo
AFYON BÜYÜKŞEHİR YOLUNDA

AFYON BÜYÜKŞEHİR YOLUNDA

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında ilimizin nüfus artışı, öğretmenlik yasası, Samsun ve Edirne’de Mustafa Kemal Atatürk heykellerine yapılan saldırılar, Isparta’da iki gündür süren elektrik kesintileri ile Afjet Afyonspor maçına taraftarların destek olmaları konuları  değerlendirildi.   “En büyük ilçe Sandıklı En küçük ise Kızılören ” TÜİK’in adrese dayalı nüfus kayıt sistemi 2021 sonuçlarını açıkladığını kaydeden […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında ilimizin nüfus artışı, öğretmenlik yasası, Samsun ve Edirne’de Mustafa Kemal Atatürk heykellerine yapılan saldırılar, Isparta’da iki gündür süren elektrik kesintileri ile Afjet Afyonspor maçına taraftarların destek olmaları konuları  değerlendirildi.

 

“En büyük ilçe Sandıklı En küçük ise Kızılören ”

TÜİK’in adrese dayalı nüfus kayıt sistemi 2021 sonuçlarını açıkladığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Buna göre ilimizin nüfusu 744 bin 179 olarak açıklandı. Merkez nüfus 319 bin 574 . ilimizin nüfusu 7 bin 267 kişi arttı. İl nüfusumuzun 371 bin 421’ni erkekler, 372 bin 758’ini ise kadınlar oluşturuyor. Nüfus itibariyle ilimizin en büyük ilçesi 55 bin 210 nüfus ile Sandıklı, ikinci sırada 47 bin 378 kişiyle Dinar oldu. İlçeler sırasıyla Bolvadin,Emirdağ,Sinanpaşa,Şuhut ve Çay  oldu. Diğer ilçeler 7-12 bin bandında kaldı.  En düşük nüfuslu ilçemiz ise 2 bin 161 kişi ile Kızılören . Bu son açıklanan veriye göre ilimiz büyük şehir olmak için gerekli olan 750 bin nüfusa yaklaşmış oldu. Bu arada Türkiye nüfusu 1 milyon 65 bin artarak 84 milyonu geçti.İstanbul 16 milyona yaklaştı” dedi.

 

“Nüfus artışı iş odaklı değil”

Son açıklanan rakamlarda il nüfusumuzun 7 bin civarında arttığına dikkat çeken Gazeteci Polat Yılmaz, “Bu artışa göre 2023 yılının başında Afyonkarahisar 750 bin nüfusu geçerek büyükşehir olmak için gerekli nüfusa ulaşmış olacak. TÜİK’in açıklamalarına göre 4 ilçede nüfus artarken, diğerlerinde azaldı. Emirdağ en fazla nüfus artışı olan ilçe oldu. Bunun nedeni Avrupa’da bulunan Emirdağlıların nüfuslarını ilçelerine almaları.veya Emirdağ’a dönüş yapmasıdır. Bolvadin ilçemizde de nüfus arttı ama Dinar’ın gerisinde kalarak en büyük nüfusu olan üçüncü ilçe oldu. Bu verilere göre ilimizde nüfus artışının doğal yollardan olduğunu, iş odaklı olmadığını söyleyebiliriz. Öte yandan baktığımızda ilimizde mülteci sayısında da artış olduğunu görmekteyiz. Bu rakamlarda gösteriyor ki büyük şehir eşiğine geldik” dedi.

 

“Kırsaldan kentlere akış sürüyor”

1980’den sonra işbaşına gelen hükümetlerin bazı kasabaları ilçe yaptığını hatırlatan Gazeteci Ahmet Tunca, “Kızılören ve Hocalar bu şekilde ilçe yapıldı. Küçük yerlerin ilçe yapılması ilginç bir durum oluşturuyor. Bazı köylerin nüfusu bu ilçelerden yüksek olabiliyor. Nüfusumuz artıyor ama bunda göçmenlerin de payı var. Sanırım ülkemizde 7-8 milyon civarında göçmen bulunuyor. Tarımın gelir getirmemesi kırsaldan illere göçü arttırdı. Benim doğup büyüdüğüm Karaadilli 6-7 bin olan nüfusu her sene azalıydı bugün 3 bin ancak var. Maalesef çiftçilerimiz tarımla karınlarını doyuramaz hale geldiler. Bunun değiştirilmesi lazım. Mesela Çin’e bakarsak önce tarım geliştirilmiş, ardından sanayiye geçilmiştir” diye konuştu.

 

“Mutlaka büyük şehir olmalıyız”

İlimizin mutlaka büyük şehir olması gerektiğini kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Fakat bu siyasiler tarafından istenmedi. Çünkü çoğu siyasi il genelinde tanınmıyor. Onlara il merkezi yeterli geliyor. Bana göre büyük şehir olan iller incelenmeli. Öncesine ve sonrasına bakılmalı. Büyük şehir olmanın neler kazandırdığı anlaşılmalı. Büyük şehir olmak Afyon’un kentleşmesine fayda sağlar. Çevremizdeki büyük şehir olan illere bakalım illerin gelişmesinde büyük şehir olmak lokomotif görevi yapıyor.Büyük şehir olursak il genelinde aynı standartta hizmet etme imkanı doğar. Bana göre standardı olan bir şehir olmak istiyorsak büyük şehir olmalıyız” diye değerlendirmede bulundu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır