Reklam

Reklam

passo
“Afyon sağlık başkenti olacak”

“Afyon sağlık başkenti olacak”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş konuk olarak katıldı. Gazeteci İsmail Akar’ın sorularını yanıtlayan Okumuş çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. “AFSÜ, son dönemlerde hem Cumhurbaşkanımız hem de YÖK Başkanımızın ısrarla üzerinde durdukları ve bahsettikleri tematik üniversitelerin ilklerinden biri” diyen AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “Özellikle sağlık […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş konuk olarak katıldı. Gazeteci İsmail Akar’ın sorularını yanıtlayan Okumuş çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
“AFSÜ, son dönemlerde hem Cumhurbaşkanımız hem de YÖK Başkanımızın ısrarla üzerinde durdukları ve bahsettikleri tematik üniversitelerin ilklerinden biri” diyen AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, “Özellikle sağlık alanında tematik bir üniversite olarak 2018 yılı Mayıs ayı içerisinde kurulduk. Yeni kurulan bir üniversite olmamıza rağmen yeni kurulan birçok üniversiteye göre avantajlarımız var. Bu avantajlardan ilki 1992 yılında kurulan Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin devamı şeklinde olmamız. Bir anlamda üniversitemiz buradan doğdu ve bir altyapısı var. Oldukça da iyi bir geçmişi var. Dolayısıyla eğitim hizmeti sunma açısından birçok eksiğini tamamlamış bir üniversiteyiz. Ayrıca yeni kurulan birçok üniversitede binalar birada kullanılırken biz de sağlıkla ilgili birimlerin ayrı olması da bir avantajdır” diye konuştu.
“Eczacılık Fakültesi’ne öğrenci alacağız”
Şu an üniversite hastanesi bloklarının A’dan F’ye kadar isimlendirildiğini belirten Rektör Okumuş, “Şu an bünyemizde Tıp Fakültesi, bunun yanında hastanemiz, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Meslek Yüksek Okulu, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Fakültesi bulunuyor. Eczacılık Fakültesi kurulmuş ama şu ana kadar öğrenci alınmamış. Biz bununla ilgili çalışmalara başladık. İlk kez 2019-2020 öğretim yılında öğrenci alacağız. Diş Hekimliği Fakültesi bu yıl öğrenci aldı. Atatürk Sağlık Meslek Yüksek Okulumuzda birçok bölüm bulunuyor. Bunun yanında üniversitemize bağlı olarak Bolvadin ve Şuhut Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulları kurulmuş durumda. Buralarda halen öğrenci yok. Çalışmalara başladık. Öncelikli olarak Şuhut ilçemizde iki bölümde önümüzdeki yılda eğitime başlayacağız. Bolvadin’de de yetiştirilebilirse öğrenci alınacak” şeklinde konuştu.
“Kendimize hep yüksek hedefler koymalıyız”
Tıp Fakültesi’nde 346 akademik personel bulunduğunu belirten Okumuş, “Bu sayıyı yeterli görmüyoruz. Önümüzdeki süreçte AFSÜ’nün alanında sayılı bir üniversite durumuna gelmesi için alanında yetkin akademisyenleri bünyemize katmayı istiyoruz. Bununla ilgili de çalışmalarımıza başladık. Afyonkarahisar için termal, mermer, lezzet ve zaferin başkenti diyoruz. Biz de bu dört özelliğin yanına sağlığı da ekleyelim istiyoruz. Afyonkarahisar’ı sağlığın da başkenti yapmak istiyoruz. Bu niyetle yola çıktık. Şu ana kadar yapılmış olanlar iyi ama yeterli değil. Hiçbir zaman olduğumuz yerde durmamalıyız. Kendimize hep yüksek hedefler koymalıyız. Bizden önceki süreçte verdiği hizmetlerden dolayı Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak Hocamıza da teşekkür ediyorum. Ayrıca üniversitemize katkılarından dolayı Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile milletvekillerimiz Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven’e de teşekkür ediyorum” diye değerlendirmede bulundu.
Yayın sonrası Gün FM Anı Defterine görüşlerini yazarak imzalayan Rektör Okumuş Gün FM yetkilileriyle program anısına fotoğraf da çektirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır