passo
“Afyon tipik bir tarım kenti”

“Afyon tipik bir tarım kenti”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Gazeteciler İsmail Akar, Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim ilimizin ekonomisini konuştular. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Gazeteci İsmail Akar, “İlimiz konut satışında 2016 yılında ülkemizde 35.sırada, karşılıksız çek ve protestolu […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Gazeteciler İsmail Akar, Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim ilimizin ekonomisini konuştular.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Gazeteci İsmail Akar, “İlimiz konut satışında 2016 yılında ülkemizde 35.sırada, karşılıksız çek ve protestolu senet sıralamasında ise 70. sırada bulunuyor. Bir anlamda Afyonkarahisarlı esnaf ve tüccarlar sözlerini tutmuşlar diyebiliriz. 81 il arasında karşılıksız çek ve protestolu senet sıralamasında iyi bir durumdayız diyebiliriz. Kurulan ve kapanan şirket sıralamasında ise ilimiz 27. sırada. Daralan ekonominin düzelmesi ve istihdamın arttırılması için birçok çalışma yapılıyor. İşsizlik ülke genelinde 12.1 oranında açıklanınca hem ilimizde hem de ülke genelinde bunun önüne geçebilmek adına çözümler aranıyor. Bilindiği gibi SSK affı çıktı. Hem Bağ-Kur hem de sigorta prim borcu olan işverenlere af çıktı. Bu aftan faydalanmak için birçok kişi başvuruda bulundu. Mevcut işyerlerine istihdamın arttırılması amacıyla yeni bir elaman alınacak olursa vergisi, primi devlet tarafından ödeniyor. Yine istihdamın arttırılması için yeni kredi paketleri de açıklanmaya başladı” diye konuştu.
“İlimiz ekonomisi için tarım ve hayvancılık son derece önemli”
Ülkenin mevcut ekonomik durumu nasılsa Afyonkarahisar’ın ekonomisinin de aynı durumda olduğunu söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Türkiye’de bir durağanlık görüldüğünde ilimiz ekonomisinde de bir durağanlık görülürken, ülke ekonomisinde bir düzelme görüldüğünde ise Afyonkarahisar’ın ekonomisinde de düzelme görüyoruz. Bunun nedeni Türk ekonomisinin yapı taşlarından birinin tarım ve tarıma dayalı istihdam olmasıdır. İlimiz ekonomisi için de tarım ve hayvancılık son derece önemli. İlimizin nüfusunun büyük kesimi kırsal alanda yaşıyor. Tarım ve hayvancılıkla ilgili yaşanan her olumlu veya olumsuz gelişme ilimiz ekonomisini de etkiliyor. Türkiye’de 25 milyar dolarlık turizm gelirinden söz ediliyor. Afyonkarahisar sahil kenti olmamasına rağmen kaplıca turizmi nedeniyle turizm alanında da önemli bir yer edinmeye başladı. Türkiye’de hem tarıma hem de turizme dayalı işsizlik oluştuğu anda bunu ilimizde de yaşıyoruz. İnşaat sektörü de özellikle il merkezinde iyi durumda. Sanayi ise ilimizde yetersiz durumda” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Devlet tarıma yeterince eğilemedi”
Afyon’un ekonomik açıdan değerlendirildiğinde sanayi ve üretim açısından çok büyük hamleler yapılmadığının tespit edildiğini belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Maalesef yanlış eğilimlerle yatırımlar yapıldı. Örneğin tuğla sektörü ilimizde yetmişli yıllardan itibaren gelişmeye başladı. Bunun yerine Kütahya’da yapıldığı gibi seramik benzeri bir yatırım yapılabilseydi bugün ilimiz farklı bir noktada olurdu. Kütahya’da seramikle ilgili binlerce işçi istihdam ediliyor. İlimizde ise bin kişinin istihdam edildiği bir fabrika neredeyse yok. Sanırım yalnızca bir çağrı merkezinde ciddi sayıda eleman istihdam ediliyor. Buranın dışında bir kuruluş maalesef yok. Afyon tipik bir tarım kenti. İlçelerde oturan nüfusun büyük oranı tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Tarım ve hayvancılık köy ve kasabalarda olmalıdır. İlçe ve kent merkezleri ise sanayi ve üretimle uğraşmalıdır. Günümüzde kırsalda oturan nüfusun kent merkezine göç yapmaları ile tarım arazileri neredeyse boş kaldı. Ekilmeyen yüz binlerce dönüm arazi var. Devlet tarıma yeterince eğilemedi. Artık tarımda üretmiyoruz” diye konuştu.
Programın son bölümünde Afyonkarahisarlı Asker ve Devlet Adamı Ali Çetinkaya vefat yıldönümü dolayısıyla anıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır