passo
‘Afyon ve ülkemizde 16 Nisan’da Çiçekler Açacak’

‘Afyon ve ülkemizde 16 Nisan’da Çiçekler Açacak’

CHP İl Başkanı Kemal Demirkırkan 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasında Afyonkarahisarda kahverengi çıkacağını ve yüzde 50’yi geçeceğini belireterek, “Afyonkarahisar ülkemizin aynasıdır. Türkiye’de kahverengi çıkacak ve çiçekler açacaktır” dedi. “Yatıp kalkıp başkanlık sistemini konuşur olduk” Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın konuğu olan CHP İl Başkanı Demirkırkan, “Milletvikilimiz ve örgütümüz ile gece gündüz demeden yoğun olarak çalışıyoruz. […]

CHP İl Başkanı Kemal Demirkırkan 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasında Afyonkarahisarda kahverengi çıkacağını ve yüzde 50’yi geçeceğini belireterek, “Afyonkarahisar ülkemizin aynasıdır. Türkiye’de kahverengi çıkacak ve çiçekler açacaktır” dedi.
“Yatıp kalkıp başkanlık sistemini konuşur olduk”
Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın konuğu olan CHP İl Başkanı Demirkırkan, “Milletvikilimiz ve örgütümüz ile gece gündüz demeden yoğun olarak çalışıyoruz. 6-7 ekip ile alanlarda bu başkanlık sisteminin tek adamlık olduğunu anlatıyoruz. Ülkemizde DEAŞ, PKK terör örgütü, Ortadoğu’daki gelişmeler, Suriye’deki kaos devam ediyor. Ekonomik sıkıntılar üst safhada. Bakın Afyonkarahisar’da esnaflar iş değiştiriyor. Kiralık dükkan sayısı artmış durumda. Yani böylesi bir tabloya çözüm bulmak isterken yatıp kalkıp başkanlık sistemini konuşur olduk” dedi.
“Gelişen ülkeler parlamenter sistem sayesinde gelişiyor”
Başkanlık sistemi ile tek adamlık getirildiğini iddia eden Demirkırkan, “Kurtuluş Savaşını kazanmış Mustafa Kemal Atatürk’e dahi verilmeyen yetkiler bir siyasetçiye verilmek isteniyor. Cumhurbaşkanı sabah parti genel başkanı, akşam Cumhurbaşkanı olacak ve tüm yetkiler elinde olacak. Böyle bir iş olur mu? Bakın başkanlık sisteminin uygulandığı ülkelere hepsi sınıfta kalmış. Gelişen ülkeler ise parlamenter sistem sayesinde gelişiyor. Çok basit bir örnek vereyim. Bir apartmana yönetici seçtik. İyi kötü idare ediyor yönetici apartmanı. Fakat bir gün geliyor diyor ki bak ben size hizmet ettim ediyorum. Daha iyi edeceğim işte bu iş için bana tapularınızı vermeniz lazım. Kim verir evin tapusunu. İşte bu yüzden cumhuriyete demokrasiye ve parlamenter sisteme sahip çıkmak gerekir” diye konuştu.
“Şimdi o MHP bu sistemi savunuyor. Anlaşılır gibi değil”
1982 Anayasasının 18 kez olmak üzere yarıya yakın kısmının değiştirildiğini anlatan Demirkırkan, “Biz CHP olarak HDP, MHP ve AKP 60 maddeyi meclis alt komisyonunda görüştük. Kabul ettik. Fakat AKP önümüzde Başkanlık sistemini getirince üç partide komisyondan çekildi. Şimdi o MHP bu sistemi savunuyor. Anlaşılır gibi değil” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır