passo
Afyon’da Seçim Hazırlıkları

Afyon’da Seçim Hazırlıkları

  Seçimlere 5 ay kadar zaman kaldı. Siyasi partilerde seçim hazırlıkları ve milletvekili aday adayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Aday adayları yanlış anlamasın ama en kolay reklam yapmak dönemi gibi bu zamanlar. Hiçbir karşılığı olmadan A şahsı V şahsı (Ali-Veli dahi diyemiyorum adı Ali veya Veli olanlar bana gönderme mi yapıyor diye düşünmesin) bazen […]

 

Seçimlere 5 ay kadar zaman kaldı. Siyasi partilerde seçim hazırlıkları ve milletvekili aday adayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Aday adayları yanlış anlamasın ama en kolay reklam yapmak dönemi gibi bu zamanlar. Hiçbir karşılığı olmadan A şahsı V şahsı (Ali-Veli dahi diyemiyorum adı Ali veya Veli olanlar bana gönderme mi yapıyor diye düşünmesin) bazen aday olacağını yakınlarına fısıldayarak, bazen yüksek sesle dillendirerek, bazen de yanına aldığı 1-2 parti askeri ile davetsiz bir şekilde genel merkezin kapısında bekleyerek adaylık arayışına devam ediyor.

 

ÜÇ PARTİ ŞUBATTA İL YÖNETİMİNİ BELİRLEYECEK

Afyonkarahisar yereline baktığımızda AKP, MHP ve CHP’de il kongresi hazırlıkları var.

Pazar günü AKP, Başbakan Davutoğlu ve Bakan Eroğlu’nun katılacağı il kongresini yaparak yeni yönetimini belirleyecek. AKP’de yarıdan fazla yöneticinin değişmesi bekleniyor.

AKP bu seçimlere, mevcut atanmış başkan, İbrahim Yurdunuseven başkanlığında girecek.

Bir başka beklenti ise şu: Milletvekili aday adayları kendi ekibinden birkaç kişiyi il yönetime koyarak yarışta elini güçlendirmeye çalışacak.

MHP’de ise 22 Şubat’ta il başkanlığı seçimi yapılacak. Şimdilik 3-4 kişinin ismi gündemde dolaşıyor. Bunların dışında farklı bir isim de il başkanı seçilebilir.

CHP de Şubat ayında yeni il başkanı ile seçimlere girecek.

Büyük ihtimalle CHP il kongresinde 2 liste çıkacak.

 

ŞUBAT ADAYLARIN ÇOĞUNLUĞU NETLEŞİR

Milletvekili adaylarına gelince…

MHP ve CHP’de 4-5 isim şimdiden aday adaylıklarını açıkladı. Çalışmaya da başladı.

Fakat bu mevcutların dışında, partilerin kare ası olarak adlandırabilecek olanlar ise hala beklemede.

AKP’de ise –şimdilik- adaylığını açıklayabilen(!) olmadı. Kongre ertesinde bazı isimler ortaya çıkabilir, kamu görevinden ayrılanlar olabilir.

 

CHP ADAYLIĞINI KİMLER TAŞIYABİLİR?

Her bulunduğumuz ortamda sorulan bir soru var. Afyon CHP’de ön seçim olacak mı?

Yapılan çalışmaları, değerlendirmeleri ve açıklamalara dikkatli baktığımızda CHP, büyükşehir olan yerlerde kesin ön seçim yapacak. Ancak bu kentlerde adaylarını belirleme esnasında Genel Merkez ‘kontenjan yetkisini’ de kullanacak.

Önceki seçimlerde yüzde 10 dahi oy alamadığı illerde ise merkez ataması yapılacak gibi.

Bu merkez ataması yapılırken belirli kıstaslar ele alınacak:

Aday olacak kişi geniş kapsamlı yapılacak ankette halk tarafından bilinen ve kabul gören olması… Parti örgütlerince kabul görmesi… Bir de ildeki sivil toplum örgütleri tarafından bilinen ve uygun görülen kişi olması çok önemli bir kıstas olarak değerlendirilecek.

CHP’de siyaseti esnasında grup, hizipçilik anlayışından uzak, siyasi duruş olarak zik zak yapmadan örgüt adına emek veren olması lazım.

 

ŞENER CHP’DEN ADAY YAPILABİLİR

Seçim öncesi sıkça tartışılan konu partiler arası ittifak olacak mı?

CHP özellikle sol güçler ile mutlaka işbirliği yapacak. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’ın CHP’den aday edilmesi gibi. Yine ‘Gezi direnişinde’ ve sonrasında ülke gündeminde yer alan bazı isimler CHP den aday gösterilebilir. Ancak, geçen seçimin aksine, sağ düşünceden Abdüllatif Şener dışında herkese kapı kapanacak gibi…

 

AFYON’DA SİYASİ KARTLAR YENİDEN KARILABİLİR

MHP’de ise BBP, DP ve Haydar Baş’ın Genel Başkanı olduğu BTP ile ittifak olabilir.

Eğer böylesi bir ittifak olursa Afyon’da siyasi kartlar yeniden karılır ve dağıtılır. Yani DP Genel Başkanı Gültekin Uysal doğal olarak Afyon’da MHP liste başı olabilir.

Zaman çok.

Köprünün altından daha çok sular akar. Bekleyip göreceğiz.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır