passo
“Afyon’da Selçuklu Mahallesine, İlçelerde Sandıklı’ya, Beldelerde ise Gebeceler’e dikkat”

“Afyon’da Selçuklu Mahallesine, İlçelerde Sandıklı’ya, Beldelerde ise Gebeceler’e dikkat”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında korona virüs vakalarındaki artış ve yapılması gerekenler masaya yatırıldı. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Yayın öncesi Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek ile telefonda konuştuğunu söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “ Valimiz Gökmen Çiçek HES kodu uygulamasının yaygınlaştırılmasının önemli […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında korona virüs vakalarındaki artış ve yapılması gerekenler masaya yatırıldı.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Yayın öncesi Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek ile telefonda konuştuğunu söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “ Valimiz Gökmen Çiçek HES kodu uygulamasının yaygınlaştırılmasının önemli olduğunu ve Valiliğe girişte uygulandığını ve neticeler alındığını kaydetti. Vali Çiçek, HES uygulaması sayesinde Valilikte 3, Belediyede ise 2 ziyaretçiyi tesbit ettiklerini söyledi. Çiçek, ‘Aslında Afyonkarahisar yolların kesişme noktası ve bir başka özelliği ise çok mobil insanın yaşadığı yer. Sabah köy ve beldeden insanlar zorunlu olarak il merkezine çalışmaya geliyor.Akşam dönüş yapıyor.Yani sirkülasyonu olan bir ildeyiz. Bu da vakaları etkiliyor’ şeklinde değerlendirmede bulundu. Bu arada Vali Çiçek ilimizde en fazla bulaşın olduğu yerleri de söyledi. Buna göre Afyon merkez de Selçuklu mahallesi,İlçelerde Sandıklı, beldelerde ise Gebeceler’de vaka artışı dikkat çekici. Bizler artan vakalar karşısında tedbirlere harfiyen uymayı ihmal etmemeliyiz” şeklinde konuştu.

“Tam sayıları bilmiyoruz ama arttığı bir vakıa”
Korona virüs vakalarının dünya genelinde arttığına dikkati çeken Gazeteci Ahmet Tunca, “Tedbirlere yeterince uyulmadığı ortada. Maalesef birçok kişi uyuyormuş gibi görünüyor. Yaz başında virüs vakaları düşüşe geçmişti. Ama verilen kredilerin de etkisiyle tatile gidişler arttı ve vakalar da yeniden yükselmeye başladı. İlimizde de artış olduğunu hepimiz gözlemliyoruz. Tam sayıları bilmiyoruz ama arttığı bir vakıa. İlimizde cadde ve sokaklar insanlarla dolu. Son sıcakların yaşandığı bugünlerde özellikle köy ve kasabalardan il merkezine gelenlerin yoğunlaştığını görüyoruz. Bence buna bir sınır getirmek lazım. Olağanüstü günlerden geçiyoruz. Dikkatli olmalıyız” diye konuştu.

“Yetkililer sokağı iyi gözlemlemeli ve takip etmeli”
Korona virüste verilerin tam olarak bilinmediğini kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Tam sayılar bilinmediği için birçok insan durumu hafife alıyor. Halbuki gerçek veriler açıklansa durumun ciddiyeti anlaşılır. 50 milyon nüfuslu İtalya’da günde 600’e yakın insan ölürken Türkiye’deki durumu varın siz hesap edin. Bakanlığın açıklamasına Nisan ayında her 100 testten 20’si pozitif çıkıyordu. Bu sonra Eylül ayında düştü ve yüzde 10’u pozitif çıkmaya başladı. Bugün yapılan 150-160 bin testten bahsediliyor. Yüzde 10’ununu pozitif kabul edersek ortaya çıkacak olan rakamları herkes hesaplayabilir. Yetkililer sokağı iyi gözlemlemeli ve takip etmeli” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Riskli günlerdeyiz”
Korona virüsle ilgili daha önceki değerlendirmelerinde bu rakamlar iyi günler, daha kötülerinin de geleceğini söylediğini anımsatan gazeteci Ertuğrul Sevim, “Şu an en kötü günlerde değiliz. Bir kişiden dünyanın farklı noktalarına ve ciddi sayıda insana kolayca yayılan virüs şu an ki rakamlara bakılırsa artmaya devam edecek. Kış aylarında kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçiriyoruz. Bu nedenle riskli günlerdeyiz. Ülkemiz korona krizini tüm dünyayla eşit bir biçimde yaşıyor. Bize has bir yükselme söz konusu değil. Tüm dünyada ve ülkemizde sayılar hızla artıyor. Buna rağmen tedbirlere gerektiğince riayet edilmiyor” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır