passo
“Afyonkarahisar mutfağı dünya liginde”

“Afyonkarahisar mutfağı dünya liginde”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında şehrimizde gastronomi alanında yapılan çalışmalar özelinde Afyonkarahisar’ın tanıtımı konusu işlendi. “Festivale özel 40 kazanda 40 Afyon yemeği pişirilecek” 14-17 Ekim tarihleri arasında, 3.Uluslararası Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali’nin düzenleneceğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “UNESCO’nun gastronomi alanında yaratıcı şehirler ağına 2019 yılında Gaziantep ve Hatay’ın ardından Afyonkarahisar eklenmişti. O […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında şehrimizde gastronomi alanında yapılan çalışmalar özelinde Afyonkarahisar’ın tanıtımı konusu işlendi.
“Festivale özel 40 kazanda 40 Afyon yemeği pişirilecek”
14-17 Ekim tarihleri arasında, 3.Uluslararası Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivali’nin düzenleneceğini söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “UNESCO’nun gastronomi alanında yaratıcı şehirler ağına 2019 yılında Gaziantep ve Hatay’ın ardından Afyonkarahisar eklenmişti. O tarihten bu yana ilimizde gastronomiyle ilgili önemli çalışmalar yapılıyor. İstanbul ve Ankara’da düzenlenecek olan festivalle ilgili tanıtım toplantıları yapıldı.. Belediye tarafından ilimizin 48 lezzetiyle ilgili başvuru yapıldı. Bunlardan 27 tanesi coğrafi işaret tescili aldı. Kalan 21 lezzet ise 3 ay içinde onaylanacak. Festivalde Sümer Ezgü, Gece Yolcuları ve bazı yerel sanatçılar sahne alacak. Kadın, çocuk, öğrenci ve protokol mensupları arasında yemek yarışmaları düzenlenecek. Festivale özel 40 kazanda 40 Afyon yemeği pişirilecek. Ayrıca özel kazanda 3,5 tonluk aşure yapılacak” dedi.
“Önemli tanıtım atakları”
İlimizin lezzetlerinin yanı sıra birçok özelliği bulunduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Termalin başkentiyiz. Aynı zamanda Cumhuriyetimizin kurulduğu topraklara ev sahipliği yapmış bir iliz. Bu özelliklerimize son yıllarda yemeklerimiz de eklendi. Belediyemizin bu konuda çok ciddi gayretleri var. Geçtiğimiz ay düzenlenen Motofest ilimizin hem ülke hem de dünyada konuşulmasını sağladı. Son zamanlarda çok önemli tanıtım atakları yapılıyor. İlimizin yanı sıra ilçelerimizin de kendine has yemekleri var. Hepsi birleştiğinde ortaya ciddi bir mutfak çıkıyor. Festivalle ilgili büyük şehirlerde tanıtım toplantıları yapıldı. İlimiz yemekleriyle de ülke gündemine taşınmış oldu. Tüm emek verenlere teşekkür ederiz” dedi.
“Kültür ve Turizm Bakanlığı destek vermeli”
Valilik ve Belediye’nin hem gastronomi hem de diğer alanlardaki tanıtım çalışmalarının önemli olduğunu kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Biz il olarak gastronomiyle ilgili ülke çapında verilmiş bir unvanı değil dünya çapında bir ünvanı taşıyoruz. Dolayısıyla oynadığımız lig dünya ligi. Atılacak adımların, yapılacak hazırlıkların dünya ölçeğinde olması gerektiğini düşünüyorum. Ülke çapında yapılan çalışmalar çok kıymetli. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu çalışmaları dünya ölçeğine taşımalı. Bu konunun eksik kaldığını düşünüyorum. Bu neticede bir turizm faaliyetidir. Gastronomi de turizmin bir ayağıdır. Dünyada lezzetleri tadan, yazan ve geniş kitlelere duyuran birçok kişi var. Bu bir akım ve gitgide genişliyor. Bunu takip eden birçok kişi var. Kısacası bu işin dünya ölçeğine taşınması için Kültür ve Turizm Bakanlığı mutlaka devreye girmeli” şeklinde konuştu.
“İmajımızı bugüne kadar iyi yönetemedik”
Gastronomiyle ilgili geçmiş dönemde görev yapmış idarecilerimizin de önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bugün yapılan çalışmalar geçmiştekilerin üzerine konularak sürdürülüyor. Bunun için tüm emek verenleri hayırla yad ediyorum. Afyonkarahisar yıllar boyu genelde olumsuzluklarla anılan bir il görünümündeydi. İmajımız çok iyi değildi. Halbuki gerçek böyle değil. İlimizin bir tarafı termal, bir tarafı güzel yemekler, bir tarafı Frigya ve bir tarafı Cumhuriyetin kazanıldığı topraklar. Birçok güzelliğimiz var. Biz imajımızı bugüne kadar iyi yönetemedik. Halbuki sadece ilimizde değil birçok ilde birçok olumsuzluk yaşanıyor. Son yıllarda Afyonkarahisar’da bu durum değişmeye başladı. Çok olumlu adımlar atılıyor. STK’lar ve üniversitelerimizin destek vermeleri lazım. Sonuçta gastronomimizin gündeme taşınması çok sevindirici” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır