passo
Basın Odası’nda gündem referandum

Basın Odası’nda gündem referandum

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında MHP Lideri Devlet Bahçeli ve CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin Afyonkarahisar mitingleri ekseninde referandum süreci konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Hem Bahçeli’nin hem de İnce’nin mitingini takip ettiğini belirten Gazeteci İsmail Akar, “Afyonkarahisar geçtiğimiz Cuma […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında MHP Lideri Devlet Bahçeli ve CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin Afyonkarahisar mitingleri ekseninde referandum süreci konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Hem Bahçeli’nin hem de İnce’nin mitingini takip ettiğini belirten Gazeteci İsmail Akar, “Afyonkarahisar geçtiğimiz Cuma tarihi bir gün yaşadı. Önce MHP Lideri Bahçeli’nin mitingini takip ettim. Bahçeli’nin konuştuğu Cumhuriyet Meydanında dev Türk Bayrağı, Atatürk, Türkeş, Bahçeli posterleri ve MHP’nin üç hilalli afişleri dikkat çekiyordu. MHP Lideri Bahçeli alan girişinde atlı süvarilerle karşılandı. Bahçeli Afyonluları, ‘Afyon edeplidir. Ne zaman Türk zorda, darda ise devreye girmiştir. FETÖ’ye karşı devletinin, milletinin yanında bir ildir’ diyerek selamladı ve ardından referandumda evet verilmesi gerektiğinin altını çizerek yaklaşık bir saatlik bir konuşma yaptı. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise aracının arızalanması nedeniyle yaklaşık iki saatlik gecikme ile İstasyon Meydanına ulaşarak kendisini dinlemek için alanı dolduranlara seslendi. İnce, ‘Sizin çocuklar askerde, zengin çocuğu 20 bin lira maaşla vekil olacak. Sizin çocuklar üniversiteye gitmek için yırtınacak, Suriyeliler sınavsız okuyacak’ diyerek referandumda vatandaşlardan hayır oyu vermelerini istedi. Herkes referandum için mutlaka sandığa gitmeli ve tercihi neyse o yönde oyunu kullanmalıdır” şeklinde konuştu.
“Bahçeli’nin mitingi bence başarılı bir mitingdi”
Referandum sürecinin en fazla etkilediği partinin MHP olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bazı yorumlara göre parti evet-hayır tercihi yönünde ikiye ayrılmış durumda. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli referandumu gündeme getiren bir lider olarak bu süreçte diğer liderlere göre daha az sayıda miting yapıyor ve bu mitinglerden biri de ilimizde gerçekleşti. Bahçeli açısından Afyonkarahisar’ın bir önemi olduğunu düşünüyorum. Çünkü MHP ilimizde her dönem oyunu korumuştur. Bahçeli’nin Afyonkarahisar mitinginde kadınlar ve gençler fazlaydı. Miting biraz geç başladı. Bahçeli’nin kürsüye çıkmasıyla alan doldu. Bana göre Afyonkarahisar’ın gördüğü büyük mitinglerden biriydi. Bahçeli’nin konuşması bütün olarak çok güzeldi. İyi hazırlanılmış bir konuşmaydı. Parti içi muhalefetin katılım olmayacağı iddialarına rağmen bence başarılı bir mitingdi. İnce’nin mitingini de canlı yayınla izledim. İnce, hayır cephesinin iddialı isimlerinden biri ve onun mitingi de renkliydi” diye değerlendirmede bulundu.
“Bahçeli’nin Afyonkarahisar mitinginde bana göre bir taklit vardı”
Her iki mitingi de başından sonuna kadar izlediğini söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Bahçeli, Türk siyasi hayatında önemli isimlerden biri. Buna rağmen Bahçeli’nin Afyonkarahisar mitinginde bana göre bir taklit vardı. Bahçeli, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, hem de Başbakan Yıldırım’ın söylemlerinin benzerlerini kullandı. CHP Milletvekili’nin, ‘Evetçileri denize dökeriz’ sözlerinden yola çıkarak ‘Bunlar Kurtuluş Savaşını bilmezler’ dedi. Ancak Bahçeli konuşmasında Atatürk’ün adını ağzına almadı. Bu konu benim dikkatimi çekti. Muharrem İnce’nin iyi bir hatip olduğunu düşünürdüm. Ama dinledikten sonra bu düşüncemden vazgeçtim. Konuşmaları tutarsız ve konular birbirine bağlı değildi. Gereksiz laf kalabalığı yapan, tekerlemeler söyleyen bir Muharrem İnce izledik. Belki sohbet esnasında bu konuşma olabilir. Ancak bir mitingde mesajların halka daha seyreltilerek aktarılması lazımdır. Ayrıca diğer partilerde il başkanı ve milletvekilinin kürsüde kadraja girme çabası yokken, İnce’nin mitinginde bunun olmasını da garip buldum” diye konuştu.
“Süreç insanlarda bıkkınlık yarattı”
Her iki mitingle ilgili izlenimlerini aktaran Gazeteci Ahmet Tunca, “Aynı söylemleri farklı isimlerden dinlemekten bıktık, usandık. Evet-hayır oylaması neredeyse bir Erdoğan-Kılıçdaroğlu çekişmesi haline geldi. Bahçeli’nin 14.30’da meydanda olacağı duyurulmuştu. Ama miting ilan edilen saatte başlamadı. Belki de İnce’nin mitingiyle saatleri yakın olsun diye geç başladı. Belki de bu bir taktik olabilir. Bunun cevabını bilemiyoruz. Muharrem İnce de mitinge iki saatlik bir gecikmeyle katıldı. Yaklaşık iki aydır liderleri dinliyoruz. Bütün liderler aynı konuları durmadan anlatıyorlar. Bence bu durum halkın üzerinde bir bıkkınlık yarattı. Bahçeli bu referandumu ülke gündemine taşıyan kişi olarak kimi partililerince suçlanıyor. Kendi partisini parçalama pahasına bir yola çıktı. Tüm bu olumsuzluklara rağmen MHP benzeri ideolojik partilerin daima varlıklarını koruyacaklarını düşünüyorum. Süreç insanlarda bıkkınlık yarattı. Türkiye şu anda çok önemli bir badireden geçiyor. Bu süreçte bir de referandumla yeni bir gündem yaratılması bence doğru değil. Daha önemli meselelerimiz var” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır