passo
“Afyon’u marka bir şehir haline getirmeliyiz”

“Afyon’u marka bir şehir haline getirmeliyiz”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında hafta sonu ilimizde bir termal otelde düzenlenen Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Çalıştayı ekseninde ilimizin kültür ve turizm açısından durumu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “Bizlerde Çalıştayı takip ettik” İlimizin tarihi ve kültürel değerler başta olmak […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında hafta sonu ilimizde bir termal otelde düzenlenen Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Çalıştayı ekseninde ilimizin kültür ve turizm açısından durumu değerlendirildi.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

“Bizlerde Çalıştayı takip ettik”

İlimizin tarihi ve kültürel değerler başta olmak üzere sahip olduğu tüm güzelliklerin profesyonel anlamda tanıtılması amacıyla yapılacak çalışmaların değerlendirildiği bir çalıştay yapıldığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bizlerde Çalıştayı takip ettik. Çalıştayda farklı masalarda oturan katılımcılar tarafından ilimizin gelişmesiyle ilgili düşünceler paylaşıldı. Konuyla ilgili öğretim görevlileri bu masalardan çıkan düşünceleri bir rapor halinde üniversiteye teslim edecekler. Üniversite bu düşüncelerin ekseninde bir yol haritası belirleyecek. Çalıştayda AKÜ Rektörü Mustafa Solak, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve Vali Hakan Yusuf Güner de birer konuşma yaptılar. Güner, Afyon’un gelişmesi adına yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Özellikle sokak sağlıklaştırılması çalışmalarına değindi” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Güzel söz keyif getirir ama iş bitirmez diye bir söz vardır”

Çalıştayı takip ettiğini belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Bu çalıştay inşallah sonuç alınan bir çalıştay olur. Güzel söz keyif getirir ama iş bitirmez diye bir söz vardır. Daha önce bu tarz toplantıların benzerlerini çok gördük. Hepsi de büyük heyecanlarla başladı. Ancak önemli olan sonuçtur. Geçmişte çok fazla sonuç alınamadı. Umarım bu defa alınır. Çalıştay için emeği geçenleri kutluyorum. Bizler alt çalışma komisyonlarına fikirlerimizi belirttik. Bu tespitler üst çalışma komisyonlarına iletilecek. Bu tespitler ilgili kurumlar işbirliğinde hayata geçirilecek. Geçirilecek diyorum ama biraz umutsuzum. İnşallah ben yanılırım. Bizim yıllardır kangren halini almış kültür ve turizmle ilgili meselelerimiz var. Bunların çoğunun 30–40 yıldır yerinde saydığını görmek beni umutsuzluğa sevk ediyor. İnşallah tespit edilen düşünceler hayata geçirilir” diye konuştu.

“Afyon’da hizmet sektörünün acilen geliştirilmesi gerekiyor”

Dünyanın tüm şehirlerinde mutlaka eksikliklerin bulunduğuna işaret eden Gazeteci Polat Yılmaz, “Kimisinde sokak temizliği eksiktir, kimisinin meydanı yetersizdir. Bizim şehrimizin eksiklikleri de çok fazla. Örneğin Kale ve civarındaki mahallelerde butik oteller, takı dükkânları, restoranlar açılması lazım. Gelen turist Kale’ye çıkıyor ama sonrasında şehri çağrıştıracak bir anı materyali lazım. Bu mesela yeterli değil. Ayrıca Afyon’da hizmet sektörünün acilen geliştirilmesi gerekiyor. Ben Akar çay kenarındaki rekreasyon alanlarının Gecek Kaplıcasına kadar uzanmasını öneriyorum. Kenarında ise sadece birkaç kafeterya olmamalı. Ciddi manada spor yapılabilecek alanlar oluşturulmalı. Termal oteller de çevre yoluna göre değil bu Akar çay’a göre konuşlandırılmalıdır. Termal otellerde kalanlar da bu alanlardan faydalanmalıdır” şeklinde görüşlerini açıkladı.

“Artık köyde, kasabada yaşamaktan uzaklaşılıyor”

İlimizde geçmişte de bu tarz toplantıların çok yapıldığını söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Ama bu çalıştaydan netice alabilirsek bu bizim için bir milat olacaktır. Her gelen yetkili farklı projeler sunuyor. Ama bu projeler detaylandırılıp geliştirilmiyor. Böyle olunca beklediğimiz sayıda turist gelmiyor. Bugün dünyada artık ülkeler değil, şehirler öne çıkıyor. Dünyanın nüfusunun artmasıyla şehirlerde yaşayanların sayısı her geçen gün artıyor. İlerisi için yapılan öngörülerde dünya nüfusunun yüzde 60’ının şehirlerde yaşayacağı söyleniyor. Yani artık köyde, kasabada yaşamaktan uzaklaşılıyor. Büyük şehirler olacak ve ekonomi bu büyük şehirlerde akacak. Bu şehirler de markalarıyla öne çıkacak. Örneğin bir tura gidecekseniz Roma, Barselona turu diye önünüze gelir. İtalya, İspanya denmez. Bunu ilimize de uygulamalıyız. Afyon’u marka bir şehir haline getirmemiz lazım. İnsanları şehrimize çekebilmeliyiz” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır