passo
AGC 2. Başkanı Akar: “Gazeteci  halkın gözü kulağı sesi olmalıdır”

AGC 2. Başkanı Akar: “Gazeteci halkın gözü kulağı sesi olmalıdır”

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti İkinci Başkanı İsmail Akar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada özgür basının demokrasinin temeli olduğunun altını çizdi. Gazetecilerin  halkın gözü, kulağı ve sesi olmak adına gece gündüz kar, yağmur, çamur demeden  kamuoyunu aydınlatma adına çaba gösterdiklerini belirten Akar,  “Günümüzde gazeteciler karın tokluğuna, iş güvenliği olmadan,gelecek kaygısı taşıyarak görev yapıyor.Bunların yanı […]

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti İkinci Başkanı İsmail Akar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada özgür basının demokrasinin temeli olduğunun altını çizdi.

Gazetecilerin  halkın gözü, kulağı ve sesi olmak adına gece gündüz kar, yağmur, çamur demeden  kamuoyunu aydınlatma adına çaba gösterdiklerini belirten Akar,  “Günümüzde gazeteciler karın tokluğuna, iş güvenliği olmadan,gelecek kaygısı taşıyarak görev yapıyor.Bunların yanı sıra düşünce ve ifade özgürlüğünden yoksunlar. Demokrasinin azaldığı dönemlerde gazetecilere görme, duyma, konuşma deniliyor.Tek tip gazeteci yaratma çabası sürüyor.Bu baskı ve sıkıntıların sona ermesi demokrasinin gelişmesi ve artması sayesinde mümkündür.15 Temmuz hain FETÖ darbesine karşı meslektaşlarımızın mücadelesi ve demokrasiye sahip çıkma çabaları ortadadır.İşte bu yüzden tam demokrasi ve tam basın özgürlüğü diyoruz” dedi.

“İlan ve reklamlarda KDV 8’e indirilsin”

Özelikle yerel basında medya sahiplerinin de sıkıntılar yaşadığını söyleyen Akar,  “Son üç yıl içinde ilimizde beş gazete ekonomik krizden dolayı kapısına kilit vurdu. Onlarca gazeteci de işsiz kaldı. Televizyon, radyo,internet siteleri ve gazeteler ayakta kalmak adına mücadele ediyor. Bu nedenle yerel basın teşvik edilmesi gerekir. İlan ve reklamlarda KDV 8’e indirilsin. Resmi ilan ödemelerinde borcu yoktur şartı kaldırılsın. Ayrıca zorunlu kadro sayısı esnetilmesi ve .yüzlerce kişiye istihdam yaratan basın sektörüne özel teşvik sağlanmalıdır. Öte yandan radyo ve televizyonlardaki frekans kira bedelleri ve telif ücretlerinin illere göre yeniden düzenlenmelidir” dedi.

“Basın iç denetimini de meslek örgütleri vasıtasıyla kendisi yapması lazım”

Öte yandan basın sektörünün de kendine yeniden çeki düzen vermesi gerektiğini belirten AGC İkinci Başkanı İsmail Akar, “Her önüne gelen eğitim şartı olmadan, staj şartı  uygulamadan yani emeklemeden bu sektöre giriyor. Böylece kalite ve verim düşüyor. Medya sahibi veya çalışanı olmak için belli kıstaslar konulmalıdır. Ayrıca basın iç denetimini de meslek örgütleri vasıtasıyla kendisi yapması lazım” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır