passo
AGC 2. Başkanı Akar ‘Gazetecilik çileli ve yarını olmayan bir meslek’

AGC 2. Başkanı Akar ‘Gazetecilik çileli ve yarını olmayan bir meslek’

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı İsmail Akar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında meslektaşlarının sıkıntılarını dile getirdi ve gazeteciliği ‘Yarını olmayan,çileli bir meslek’ olarak nitelendirdi. “Gazeteciler baskı ve tehdit altında” 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü; vatandaşlarımızın haber alma özgürlüğünün kısıtlandığı ve gazetecilerin ciddi bir baskı ve tehdit altında çalışmak zorunda bırakıldığı, bir kısmının […]

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti 2. Başkanı İsmail Akar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında meslektaşlarının sıkıntılarını dile getirdi ve gazeteciliği ‘Yarını olmayan,çileli bir meslek’ olarak nitelendirdi.

“Gazeteciler baskı ve tehdit altında”

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü; vatandaşlarımızın haber alma özgürlüğünün kısıtlandığı ve gazetecilerin ciddi bir baskı ve tehdit altında çalışmak zorunda bırakıldığı, bir kısmının cezaevlerinde tutulduğu, dışarıda olanların da haklarının gasp edilerek haber yapma özgürlüklerinin ellerinden alındığı böylesi bir ortamda karşılıyor olmaktan dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirten İsmail Akar şu görüşlere yer verdi.’Demokrasinin, özgürlüğün, adaletin, düşünce hürriyetinin her alanda yok sayıldığı ülkemizde,  tıpkı geçen yıl ve ondan önceki yıllar boyunca olduğu gibi,basın emekçilerinin yıpranma paylarından, haber yapma özgürlüklerine kadar birçok alanda sorunları hala devam ediyor.Bu sorunlar her geçen gün katlanarak büyüdü.Hem ulusal hem de yerel basın açısından gazetecilik mesleğinin zor koşulları yıllardır değişmiyor ve buna bir de iktidar baskısı ekleniyor. Demokrasiyi sözde “ileri” götürdüğünü söyleyen iktidarın basında sendikalaşma konusundaki duyarsızlığı ve konuyu bir sorun olarak tanımlayarak gündemine dahi almaması aslında onun antidemokratik yönetim biçiminin ve anlayışının açık kanıtı olarak karşımızda duruyor.’dedi.

“Basın emekçilerinin her geçen gün çalışma koşulları ağırlaşıyor”

AGC 2. Başkanı Akar’ Bir ülkede gazeteciler tutuklanıyor.Gazetecilere baskı yapılıyor.Gazeteciler korkutuluyor.Haber alma ve yazma hakları elinden alınıyorsa o ülkede demokrasiden ve özgürlükten söz edilemez.Gazetecilik artık günümüzde yarını olmayan,çileli bir meslek haline geldi.Çünkü Basın emekçilerinin her geçen gün çalışma koşulları ağırlaşıyor. Buna karşılık ücretlerinin zamanında ödenmediği, mesai haklarının verilmediği bir ortam var.Basın emekçileri yoksulluk sınırının altında yeri geldiğinde ölümle burun buruna kalarak çalışmak zorunda kalıyor.Her zaman doğruları yazmayı ilke edinmiş, cesur, yürekli ve vefakar tüm gazetecilerimizin Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, Unutmaylım ki her olumsuz koşulda dahiş halkın gözü,kulağı ve sesi olmayı sürdüren meslektaşlarımız var.Özgür ve tarafsız habercilik koşullarının sağlandığı ve meslek haklarına kavuştukları mutlu ve aydınlık yarınlar diliyorum’dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır