Reklam

Reklam

passo
“Ağrı deyip geçmeyin”

“Ağrı deyip geçmeyin”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu. AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Akif Acay konuk olarak katıldı. Programda romatizmal hastalıklar konuşuldu. “Neredeyse her ailede bir romatizma hastası bulunuyor” Romatizma hastalığının toplum açısından […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun dinleyicileriyle buluştu.

AKÜ Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Yusuf Gülsarı’nın hazırlayıp sunduğu programa bu hafta AKÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Akif Acay konuk olarak katıldı.

Programda romatizmal hastalıklar konuşuldu.

“Neredeyse her ailede bir romatizma hastası bulunuyor”

Romatizma hastalığının toplum açısından önemli bir sağlık sorunu olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Akif Acay, “Neredeyse her ailede bir romatizma hastası bulunuyor. Bu kadar sık görülmesine rağmen hakkında bilinmeyeni ve yanlış bilineni çok fazla olan bir hastalık. Romatizma, yaklaşık 200 civarında hastalığı bünyesinde barındıran genel bir isimdir. Romatizmadan ziyade romatizmal hastalıklar tanımını kullanmamız daha doğru olacaktır. Romatizma vücudun kas ve iskelet sistemini tutan, bunun yanında bu kas ve iskelet sisteminde eklem şişlikleri, hareket kısıtlılığı, eklemlerde ağrılarla beraber, cilt, cilt atı dokuları ve iç organlarımızı etkileyen iltihabi bir hastalıktır. Romatizmal hastalıklar halk arasında basite indirgenerek kireçlenme olarak algılanıyor. Ama romatizmal hastalıklar yaklaşık 200 hastalığı bünyesinde barındırır. Bunlardan 15–20 civarındaki hastalık toplumda sık görülmektedir” diye konuştu.

“Romatizmal hastalıklar toplumda büyük iş kaybına yol açıyor”

Romatizmal hastalıkların toplumda büyük iş gücü kaybına yol açtığını belirten Acay, “Özellikle eklemlerde zamanla yaptığı deformalitelere bağlı ve iç organı tuttuğu zaman hayatı tehdit edebilecek olan ciddi romatizmal hastalıklar var. Ağrı deyip geçmemek lazım. Mutlaka bir hekime müracaat edilmeli. Romatizmal hastalıklar rutubetli iklimi olan deniz kenarı bölgelerde daha sık görülür. Afyonkarahisar’ın ikliminin de soğuk olması sebebiyle ilimizde de bazı romatizmal hastalıklar görülmektedir” dedi.

“Behçet hastalığı ülkemizde sık görülür”

Behçet hastalığının ülkemizde sık görülen romatizmal bir hastalık olduğunu belirten Acay, “Yine ailevi Akdeniz ateşi hastalığı da ülkemizde sık görülen romatizmal hastalıklardandır. Bu hastalıklara polikliniklerimizde daha sık rastlıyoruz” şeklinde konuştu.

AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan ve dinleyicilerin sorularıyla yoğun olarak katıldıkları Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır