AIDS hastalığı konuşuldu

AIDS hastalığı konuşuldu

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Derya Korkmaz konuk olarak katıldı. Programda 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle bu hastalık konuşuldu. AIDS’in HIV’in neden olduğu bağışıklık sistemini etkileyen bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirten Korkmaz, “HIV bulaştıktan sonra AIDS belirtileri kişinin yaşam koşullarına ve vücut direncine göre 3-15 yıl, […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Derya Korkmaz konuk olarak katıldı. Programda 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle bu hastalık konuşuldu.
AIDS’in HIV’in neden olduğu bağışıklık sistemini etkileyen bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirten Korkmaz, “HIV bulaştıktan sonra AIDS belirtileri kişinin yaşam koşullarına ve vücut direncine göre 3-15 yıl, hatta bazen daha uzun bir süre sonra ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu.
AIDS’in belirtileri anlatıldı
Programda AIDS’in belirtilerinden bahseden Dr. Korkmaz, “Belirli bir nedene bağlı olmaksızın haftalarca süren derin bitkinlik, 2 ay içerisinde yüzde 10’dan fazla tanımlanamayan kilo kaybı, birkaç haftadan fazla süren sebebi açıklanamayan ateş, titreme ve gece terlemeleri, ilk bakışta çürüğe benzeyen ancak kaybolmayan ağrısız, vücudun her yerinden bulunabilen düzgün, sert ve gittikçe büyüyen pembe-kızıl renkli lekeler, belirgin bir sebebi olmayan ve iki haftadan uzun süren koltuk altı ve boyun lenf bezlerinde şişlik, solunum güçlüğü ve kuru öksürük ile ağızda devamlı beyaz lekeler bulunması, uçuklar AIDS’in belirtileri olarak sayılabilir” diye değerlendirmede bulundu.
“HIV sağlam deriden geçmez”
HIV/AIDS’in bulaşma yollarına değinen Korkmaz, “Tüm bulaşmaların yüzde 80-85’i korunmasız cinsel ilişki ile olur. Yüzde 10-15’i ise kan yoluyla olmaktadır. HIV/AIDS günlük yaşamda aynı odada bulunma, aynı okulda okuma, aynı havayı soluma ile bulaşmaz. HIV sağlam deriden geçmez. Tuvalet, duş, musluk, yüzme havuzu, deniz, sauna, hamam, sivrisinek ve diğer böceklerin sokması, kedi, köpek ve diğer hayvanlarla yaşamak HIV’nin bulaşmasına neden olmaz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır