passo
“Ak Parti’nin 8’in üzerinde ilçeyi kazanması başarıdır”

“Ak Parti’nin 8’in üzerinde ilçeyi kazanması başarıdır”

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. Bu hafta programda Ak Parti’de ilçe belediye başkan adaylarının açıklanması ile yerel seçimlere doğru son durum değerlendirildi. “CHP’de İGM adayları ön seçimle belirlenecek” Ak Parti Seçim İşleri Aday Tespit Üst Kurulu’nun yaptığı çalışmalar neticesinde […]

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.

Bu hafta programda Ak Parti’de ilçe belediye başkan adaylarının açıklanması ile yerel seçimlere doğru son durum değerlendirildi.

CHP’de İGM adayları ön seçimle belirlenecek”

Ak Parti Seçim İşleri Aday Tespit Üst Kurulu’nun yaptığı çalışmalar neticesinde ilçelerimizin belediye başkan adaylarının belli olduğunu kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Böylece günlerdir merak edilen isimler netleşmiş oldu. 17 ilçemizde Ak Parti’ye aday adayı başvurdu. Bazı ilçelerimizde aday adayı yoğunluğu yaşandı. Geçtiğimiz Cuma gece geç saatlerde kesin isimlerin açıklanması ile seçim yarışı daha da hızlandı. Adaylıkları açıklanan isimlere hayırlı olsun diyelim. CHP’de ise İGM adayları ön seçimle belirlenecek. İGM adayları çalışmalarını yaptı ve partililer seçimle İGM adayını belirleyecek. İyice seçim havasına girildi” şeklinde konuştu.

İnsanlara danışılmadan hiçbir şey olmaz”

Hükümetlerin gelip gittiğini, hizmetlerinin ise baki kaldığını söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Bu ülke gökten zembille inmedi. Her gelen hükümet mutlaka bir çivi çakmıştır. Bugünkü iktidar mensuplarından bazıları zaman zaman Türkiye’de yatırımlar bizim dönemimizde geldi diyorlar. Bu çok yanlış bir ifadedir. Türkiye’de önseçim 1961 Anayasası’nın getirdiği kanunlarla yaygınlaştı. Ancak sonradan genel başkanlar bunu sulandırıp ihmal ettiler. Özellikle Özal’dan sonra bu iyice yaygınlaştı. Böyle antidemokratik uygulamalar ortadan kaldırılmalı, seçim kanununda değişiklik yapılmalıdır. Çünkü insanlara danışılmadan hiçbir şey olmaz” diye konuştu.

Ak parti’nin İGM’de yüzde 38’in üzerinde oy alması başarıdır”

Ak Parti’nin İl Genel Meclisi (İGM) seçimlerinde 7-8 puan düşük aldığını kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bunu Başbakan Erdoğan’da açıklamıştı. Yani milletvekili seçimlerinde aldıkları oy kadar İGM seçimlerinde oy alamıyorlar. Birçok yerde aday bazlı İGM üyelerinden dolayı Ak Parti istediği oyu alamıyor. Bunun nedeni budur. Önümüzdeki yerel seçimde Erdoğan İGM seçimlerindeki zayiatı azaltmak için bütün şehir yasasını çıkardı. Bu yasanın çıkarılma amacı bütün şehir yasasında İGM’nin olmamasıdır. Bütün şehir yasasında büyükşehir belediye meclisi var. İyi bir büyükşehir belediye başkan adayı olursa büyükşehir oyları artıyor. Konuyla ilgili uzmanlar yeni yasanın Ak Parti’nin İGM seçimlerindeki 7-8 puanlık düşüşünü yarıya indirebilir diyorlar. Yani Ak Parti 45’ken 41’e düşebilir. Yani 37’lere düşmez diye yorumluyorlar. Bana göre Ak parti’nin İGM’de yüzde 38’in üzerinde oy alması başarıdır. Çünkü geçen seçimde yüzde 38 almıştı. Açıklanan ilçe belediye başkan adaylarından Ak Parti, 8 tanesini alır ve 8’in üzerinde alması başarıdır” diye değerlendirmede bulundu.

Toplumda karşılığı olan isimlere fırsat verilmelidir”

CHP’nin İGM üyelerini önseçimle belirlemesinin diğer partilere de örnek olması gerektiğini kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Toplumda karşılığı olan isimlere fırsat verilmelidir. Demek ki CHP yönetimi toplumda karşılığı olan güçlü adaydan korkmuyor. Önseçim yapmaları bunu gösterir. Ama bunu sağ partilerde göremezsiniz. Sağ partiler güçlü adaylardan korkarlar. Çünkü kendilerine kafa tutacağını düşünürler. CHP’yi bu konuda tebrik ediyorum. Demokratik bir yarış olmalıdır. Tüm adaylar çalışmalarını yapıp, kendilerini halka anlatmalıdır. Halkın adayını tanıması lazım. Bugün ben AKP’den seçilmiş İGM üyelerini bilmiyorum. Adayların halkta karşılığı olmalıdır” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır